a

102 yaşında

Atatürk’ün mesajından: “Yeni ve yüce bir tarihe başlangıç olan bu günü ulusun anılarında sonsuza kadar yaşatmak için Meclisimiz bugün 23 Nisan tarihinin ulusal bayram sayılmasını özel bir yasayla kabul etmiştir.” (Foto: Depo Photos)

Kurtuluş Savaşı’nı yöneten Türkiye Büyük Millet Meclisi 102 yaşında. 

TBMM’de kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde, yine Meclis’in kabul ettiği yasalarla kökleşen Atatürk Devrimlerinin ışığında çocuklar, kendilerine armağan edilen bayramı coşkuyla kutluyor ve çocuk gözleriyle geleceğe umutla bakıyor. 23 Nisan, Meclis’in açılışından tam bir yıl sonra “ulusal bayram” ilan edildi. 

TBMM Başkanı Mustafa Kemal, yasanın kabulü üzerine yayımladığı mesajında, “… Yeni ve yüce bir tarihe başlangıç olan bu günü ulusun anılarında sonsuza kadar yaşatmak için Meclisimiz bugün 23 Nisan tarihinin ulusal bayram sayılmasını özel bir yasayla kabul etmiştir” diyordu. 23 Nisan’ın “Çocuk Bayramı ve Haftası” olarak ilk kez 1929 yılında kutlandı. Atatürk de aynı gün öğleden sonra Ankara Palas’ta düzenlenen “Çocuk Balosu”na katılıyordu.

İlk Meclis nasıl açıldı?

Millî Mücadele ortamında toplanan ve Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını sağlayacak “Meclis”in adı, açılışından kısa süre önce yapılan bir toplantı sırasında konuldu: “Türkiye Büyük Millet Meclisi…” 

İstanbul’un 16 Mart’ta işgali üzerine, Heyeti Temsiliye Reisi Mustafa Kemal Paşa, 19 Mart 1920’de yayımladığı genelgeyle “Ankara’da, olağanüstü yetkili bir meclis”in toplanacağını duyurur. Genelgede, “Ulusun bağımsızlığını ve devletin kurtarılmasını sağlayacak önlemleri düşünüp uygulamak üzere ulusça olağanüstü yetki verilecek bir meclisin Ankara’da toplantıya çağrılması ve dağıtılmış olan mebuslardan Ankara’ya gelebileceklerin de bu meclise katılmaları” istenir. Bu amaçla yapılacak seçimle belirlenen milletvekilleri ile dağıtılan Osmanlı Mebusan Meclisi’nden kaçarak Ankara’ya gelebilenler, ilk Meclis’te yer alabileceklerdi. Mustafa Kemal; 22 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi’nin açılışını duyurduğu genelgesinde ise bundan böyle “bütün sivil ve askeri makamların ve bütün ulusun emir alacağı en yüksek kat”ın bu Meclis olacağını kaydeder. 

Kaynak; Ajans Bizim

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “(Operasyonda) öldürülenlerin sayısı 45’i buldu”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0