a

YAPI DENETİM KURULUŞLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ 15. OLAĞAN GENEL KURULU İZMİR’DE YAPILDI.

Salgın nedeniyle bir yıldan bu yana yapılamayan Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneğinin Genel Kurulu İzmir Mimarlık Merkezi salonunda Türkiye’nin on beş kentindeki şube delegelerinin katılımıyla yapıldı.

Genel Kurul öncesinde Ak Parti İzmir Milletvekili Sayın Necip Nasır’la derneğin çalışmaları ve yaşanan sorunlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. 

Divan başkanı olarak seçilen M. Osman Akbaşak’ın yönlendirmesi ile genel kurul başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra konuklar kürsüye davet edildi.

Genel Kurula konuk olarak katılan CHP İzmir Milletvekili Sayın Kamil Okyay Sındır yaptığı konuşmaya Yapı Denetim konusunu yakından takip ettiğini söyleyerek başladı. Üniversitelerin İnşaat Mühendisi öğrenci alma konusundaki aksaklıklara değinirken fizik ve matematik sorularında çok düşük başarı sağlayanların bile kabulünü eleştirdi. Şantiye şefi konusunda da yeteri kadar verimli çalışılamadığını ve bir mühendisin çok fazla şantiyede görev almasının sorun yarattığını söyledi.

Daha sonra söz alan İMO İzmir Şube Başkanı Sayın Eylem Ulutaş da benzeri konulara dikkat çekerek Yapı Denetim Kuruluşlarında çalışan inşaat mühendislerinin çalışma koşullarının zorluğundan, alınan ücretleri yetersizliğinden söz etti. Özellikle 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan depremde yapı denetimli binalarda orta ve ağır hasarın, yıkımın yaşanmadığını, sadece binde dört oranında hafif hasar görüldüğünü, bu durumun yapı denetimin ne denli önemli olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. 

Dernek Genel Başkanı Sayın Tekin Saraçoğlu son üç yılda yapılan çalışmaları anlattı. Bakanlıkla yapılan çalışmalar sonrasında elektronik dağıtım konusunda önemli bir değişikliğe imza atıldığını üzerine basarak vurguları. Hizmet bedellerinin yetersizliği, e-dağıtımda yapılması beklenen çalışmaları, laboratuvarlar konusunda mecliste beklenen torba yasa konusunu da ayrıntılarıyla paylaştı.

Gündem maddelerinde raporlar okundu ve oybirliği ile ibra edildi. Seçimlere geçildi. Yedi yıldır dernek genel başkanı olarak görev yapan Sayın Tekin Saraçoğlu tüzük gereği veda ederken yapılan seçimlerde Sayın Nizam Genç’in başkanlığında belirlenen 21 kişilik yönetim kurulu oybirliği ile görevine başlamış oldu.

Sayın Nizam Genç seçim sonrası teşekkür konuşmasında, geçmiş yönetim kurullarından aldığı güç ve enerjiyle çalışmalara devam edileceğini söyledi.

Dilek ve temenniler bölümünde yapılan konuşmalardan sonra genel kurul tamamlandı

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Çeşme’den Sakız Damlıyor’ Projesi 3 yaşında

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0