DOLAR

32,3607$% 0.17

EURO

34,4602% -0.71

STERLİN

40,3340£% -0.67

GRAM ALTIN

2.437,27%-0,95

ÇEYREK ALTIN

4.161,00%-0,98

DOLAR

32,3607$% 0.17

EURO

34,4602% -0.71

STERLİN

40,3340£% -0.67

GRAM ALTIN

2.437,27%-0,95

ÇEYREK ALTIN

4.161,00%-0,98

a

Kurtulmuş: ‘TBMM, herhangi bir şekilde başka bir kurum tarafından görevlendirilecek bir yer değildir’

Sahra -Haber-Gündem

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’de kurumların görev, yetki, sorumlulukları belli olduğunu ifade ederek, “Bu çerçevede de özellikle milli iradenin tecelligahı olarak TBMM, herhangi bir şekilde başka bir kurum tarafından görevlendirilecek bir yer değildir” dedi. 

Kurtulmuş, AK Parti Grubu’nu ziyaret ederek, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve beraberindekilerle görüştü. 

Kurtulmuş, ziyaret sonrasında açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, cezaevindeki Milletvekili Can Atalay’ın durumu ile bu konuda Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın farklı tutumlarına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

“Önümüzdeki mesele iki yüksek yargı arasında bir içtihat farklılığı ve tutum farklılığından kaynaklanan bir meseledir. Herkes şundan emin olsun, Türkiye anayasal bir hukuk devletidir. Bütün kurumların görev, yetki, sorumlulukları bellidir. 

Bu çerçevede de özellikle milli iradenin tecelligahı olarak TBMM, herhangi bir şekilde başka bir kurum tarafından görevlendirilecek bir yer değildir. TBMM kendi gündemine hakimdir, bu kendi gündemi ve öncelikleri içerisinde bu mesele başta olmak üzere bütün meseleleri çözebilecek kararın uygulanmasını yapacak olan yer TBMM’dir. Dolayısıyla herkes rahat olsun. 

Ortada 12 Eylül darbe anayasasının getirmiş olduğu bir sorunla karşı karşıyayız. Kurumlar arasında çelişkileri, içtihat farklılıklarını, çatışmaları ortadan kaldıracak şekilde yeni bir anayasa çalışmasının da ne kadar zaruri olduğunu gösteren bireysel bir örnektir bu örnek… Bu örnek üzerinden, umut ederim ki, hiçbir önyargı içerisinde olmaksızın anayasa çalışmalarında Türkiye’de bu anlamda yeni bir düzenlemenin, yeni bir anayasal değişikliğin yapılması mümkün olur.”

Kurtulmuş, “Can Atalay kararını okutma noktasındaki kanaatiniz nedir?” sorusunu da “Burada kişisel kanaatler değil… Tekraren söylüyorum: Türkiye’de kurum ve kuruluşların görevleri, yetkileri, sorumlulukları bellidir. TBMM, kendi gündemine hakimdir, kendi gündemi içerisinde ve kendi öncelikleri içerisinde bu konuda gereğini yapacaktır” diye yanıtladı. 

Ogün Samast’ın şartlı tahliyesi

Kurtulmuş, Gazeteci Hrant Dink cinayetinin hükümlüsü Ogün Samast’ın tahliyesiyle ilgili soru üzerine, şartlı tahliyeyle ilgili daha önce reddedilen bir durum bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Burada da infaz sistemimizle ilgili belki yeni düzenlemeler yapılması lazım. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan birisi, yaştan dolayı bu cezası belli bir süreye indirilmiş ve ondan sonra da maalesef iyi hal uygulaması dolayısıyla dışarıya çıkarılmış. Bütün bunlar bizim yargı sistemimizde de yeniden gözden geçirilmesi gereken hususların olduğunu ortaya koyuyor. Bunların kamu vicdanını da dikkate alarak yeniden gözden geçirilmesi kanaatindeyim.” 

Ziyaretler

Bir plan çerçevesinde siyasi partilerin gruplarına ziyaret ettiğini ifade eden Kurtulmuş, MHP, İYİ Parti, CHP, Saadet Partisi ve AK Parti gruplarıyla görüştüğünü kaydetti. Kurtulmuş, HEDEP grubunun bugün uygun olmadığı için sonraki hafta görüşeceğini söyledi. 

İade-i ziyarette bulunduğunu anlatan Kurtulmuş, siyasi partiler arasındaki ortamın yumuşatılması, müzakere ortamının güçlendirilmesi, fikir alışverişi mekanizmalarının sağlam şekilde kurulabilmesi için bu irtibatların önemli olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, 28. Dönem’de Meclis’e büyük sorumluluklar düştüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

“Meclis’te Türkiye’nin temel meseleleri üzerinde yoğun çalışma imkânımız olacak. Bunların en başında içtüzük ve yeni anayasa tartışmalarının, doğru zemini ve doğru yöntemi, bunun TBMM’nin öncülüğünde, TBMM’deki siyasi partilerle en yüksek düzeyde bir ittifakın oluşmasını sağlayacak şekilde müzakere edilerek gündeme getirilmesidir. Bütün bu konuları, bütün parti gruplarıyla yaptığımız görüşmelerde ele alma imkânımız oldu. Üzerimizde büyük sorumluluklar olduğunun farkındayız. Özellikle bu süreç içerisinde yaşadığımız dünyadaki gündemin de son derece ağır bir gündem olduğunu, Türkiye üzerinde de yaşananların büyük bir tarihi sorumluluk getirdiğini biliyoruz.”

Meclis’te müzakere ortamının sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlamak için diyalogları artırma, partiler arasındaki temasların güçlü şekilde sürdürülmesini gerektiğini anlatan Kurtulmuş, “Özellikle Anayasa ve İçüzükle ilgili meselelerin çok büyük ihtimalle yerel seçim sonrasındaki döneme kalacağı aşikardır” dedi.

Kurtulmuş, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının soykırım derecesine ulaşan katliamlara karşı Türkiye’nin her alanda, her platformda büyük mücadele verdiğini de söyledi.Kaynak;Ajans Bizim  

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Turizm artık bir millî politika haline getirilmeli”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.