DOLAR

32,6509$% 0.31

EURO

34,7711% 0.26

STERLİN

40,4712£% 0.53

GRAM ALTIN

2.415,12%-0,72

ÇEYREK ALTIN

4.098,00%-0,60

DOLAR

32,6509$% 0.31

EURO

34,7711% 0.26

STERLİN

40,4712£% 0.53

GRAM ALTIN

2.415,12%-0,72

ÇEYREK ALTIN

4.098,00%-0,60

a

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan; Adayı Hamza Dağ’ın Tarım Projeler lansman Tanıtımı

Sahra Haber-Gündem

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, tarıma ilişkin projelerini Bergama’da düzenlediği bir lansmanla açıkladı. “Şehrimiz, her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da eşsiz bir potansiyele sahiptir” diyen Dağ, şunları söyledi:

“ÇİFTÇİLERİMİZİN REFAHINI ARTIRACAĞIZ”

Temel hedefimiz, bu potansiyeli süreklilik arz eden bir bereket ve zenginliğe dönüştürmektir. “Tarımıyla, üretimiyle eşsiz İzmir” diyerek çıktığımız bu yolda, durmaksızın çalışmaya hazırız ve kararlıyız. Bu güzel buluşmada, tarım ve hayvancılık alanında İzmir’imizin eşsiz potansiyelini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen projelerimizi paylaşacağız. “Tarımıyla, Üretimiyle Eşsiz İzmir” vizyonumuz çerçevesinde, kentimizin zengin tarımsal potansiyelini en iyi şekilde değerlendireceğiz. Çiftçilerimizin refahını artıracak ve yerel ekonomimize katkıda bulunacak projeleri hayata geçireceğiz.

“5 ANA BAŞLIKTA TOPLADIK”

Bu alanda ortaya koyacağımız projeleri ise beş (5) ana başlıkta topladık. Bunlar; İzmir Makina Parkları, Tarım ve Hayvancılıkta Büyükşehir Destekleri, Büyükşehir Tarım ve Hayvancılık Tesisleri, İzmir’in Eşsiz Köyleri, İzmir’in Eşsiz Köylerine Kapsamlı Desteklerimiz şeklindedir.

“İZMİR MAKİNA PARKLARI”

I M G 6118~1

Tarım, medeniyetin temelini oluşturur. Toprağın işlenmesi ve ekilip biçilmesiyle ilgili bildiklerimiz, tarihten miras kalan eşsiz hazinelerden biridir. İnsanoğlu olarak toprağın, suyun ve tohumun yani hayatın kaynağı olan bu unsurları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Ancak bu kolay bir süreç değildir. Büyük emek ve sabır ister. “İzmir Makina Parkları” projemiz ile bu meşakkatli süreçte çiftçilerimizin yükünü hafifleteceğiz, üretim süreçlerini kolaylaştıracağız. Üreticilerimizin her anında hep yanında olacağız. Bu projemizle de hedeflerimizi net şekilde ifade ediyoruz: Toprak daha verimli işlenecek, ürün çeşitliliği artacak, kalite yükselecek!

“KOOPERATİFLERE MAKİNE VE EKİPMAN DESTEĞİ”

İzmir Makine Parkları’nda, çiftçilerimizin temel ekipman ihtiyaçları, her daim kendilerinin hizmetine sunulacak. Kooperatif ve birliklerimizin yapmış olduğu üretimlerle ilgili de makine ve ekipman desteklerimizi vereceğiz. Günümüzde teknoloji, tarımsal üretimde büyük bir katma değer sağlamaktadır.  Bizler de bu bilinçle sadece temel ekipmanları değil aynı zamanda teknolojik makine ve ekipmanları da çiftçilerimizin kullanımına sunacağız.  İlaçlama, sulama ve gübreleme gibi işlemleri artık robotik teknoloji ve drone filosu ile gerçekleştirmek mümkün olacak. Amacımız, teknolojinin faydalı kullanımıyla bereketli topraklarımızdan maksimum verimi sağlamaktır. İhtiyaç olan bölgelerimize sabit sellektörler kuracağız.

“ÜRETİMİN HER ALANINA DESTEK VERECEĞİZ”

Ziraat odalarımıza; taş toplama, katı gübre dağıtma, kompost karıştırma, yem ezme, balya ve silaç paketleme makinaları alarak üreticilerimizin hizmetine sunacağız. İzmir Makina Parkları projemizle özellikle küçük işletmeci ve üreticilerimize yüksek maliyet ile ekipman edinme zorluklarına karşı somut bir çözüm sunmuş olacağız. Parklarda bulunan araç ve ekipmanlar, ekonomik fiyatlarla ve ihtiyaç duyulan süre boyunca kiralanabilecek. Bu uygulama, üreticilerimizin iş gücü ve ekipman maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak, üretim kapasitelerini arttırmalarını sağlayacaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi çiftçisinin yanında olacak, üretimin her aşamasında destek verecek.  Üreticimiz kazanacak, İzmir kalkınacak…

“TARIM VE HAYVANCILIKTA BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ”

Bu toprakları yalnızca bir yaşam kaynağı olarak görmüyoruz. Aynı zamanda geleceğimizin teminatı olarak değerlendiriyoruz. İzmir, her alandaki gücüyle daima bölgemizin öncü şehri olmuştur. Tarımsal üretimi, yerel ve ulusal düzeyde stratejik bir öneme sahiptir. Bu gerçeğin bilincinde olarak, kapsamlı destek programlarımızı hayata geçireceğiz. Çiftçilerimizin imkanlarını ve üretkenliğini artıracağız.

“FİNANSAL VE TEKNİK DESTEK”

Çiftçilerimize yenilikçi tarım uygulamalarını benimsemeleri için gerekli finansal ve teknik desteği sağlayacağız. Böylece İzmir’in çiftçisi, üretim maliyetinin düşmesi ve ürün kalitesinin artmasıyla daha rekabetçi bir seviyeye ulaşacak.

“YEM, İLAÇLAMA VE GÜBRE DESTEĞİ”

Küçük işletmelerimiz ve üreticilerimiz için yem, ilaç ve gübre desteği uygulamalarını devamlı hale getireceğiz. Ülkemizin tarım politikaları çerçevesinde yer altı su kaynaklarımızı merkeze alarak hareket edeceğiz. Yüzde 50 Yem Bitkisi Tohum Desteği, Üreticilerimize yem bitkisi üretimleri için yüzde 50’si bizden kampanyası çerçevesinde tohum desteği vereceğiz.

“PLANLI VE SÖZLEŞMELİ ÜRETİM GARANTİSİ”

Gelir getirici ürünlerde fidan ve tohum desteğimizi de düzenli ve sürekli hale getireceğiz. Zeytin, kestane gibi benzer ürünler için büyükşehir belediyesi olarak sözleşmeli ve planlı üretimi hayata geçireceğiz. Üreticilerimizin ürettikleri ürünleri değer kaybı yaşamadan satabilmeleri için kooperatiflerimize ve birliklerimize, büyükşehir belediyemizin öncülüğünde sözleşmeli üretim yaptıracağız, alım garantisi vereceğiz.  Bu ürünlerimizi İzmirlilerle buluşturacağız. Tüm sosyal marketlerimizin rafları kendi ürettiğimiz ürünlerle dolacak.

“LİSANSLI DEPOLAR”

Başta hububat olmak üzere tüm ürünlerimiz için lisanslı depolarımızın sayısının artmasını sağlayacağız. Bu desteklerimizle tarımsal üretim zincirinin her aşamasında çiftçilerin yanında olacağız. İzmir’imizin benzersiz lezzetlerini, yöresel ürünlerimizi korumak ve tanıtmak adına, coğrafi işaretleme çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Bu sayede, ürünlerimizin pazar değerini artıracağız. Yöresel ürünlerimizin ulusal ve uluslararası arenada tanıtımını yaparak, İzmir’imizin zengin tarımsal çeşitliliğini ve kültürel mirasını daha da değerli kılacağız.

“MARKALAŞACAĞIZ”

Türkiye’de üretilen en kaliteli zeytinyağı bu bölgeden çıkmaktadır. Zeytinyağımızın artık kendi markası ile satılabilmesi adına özel bir çalışma yürüteceğiz.  “Ayvalık Zeytinyağı” olarak bilinen yağın yarısından fazlası Bakırçay bölgesinden çıkmaktadır. Bakırçay’ın zeytinyağını markalaştıracağız, sadece Türkiye’de değil dünyada en çok bilinen markalardan biri haline getireceğiz. Elektronik ürün sertifikası ile zeytinyağımızın uluslararası piyasalarda kabul görmesi için gerekli adımları hızlıca atacağız. Bergama Tulum Peyniri’nin ve İzmir Tulum Peyniri’nin marka değerinin arttırılması hususunda öncülük yapacağız. Bu markaları, Türkiye’de bilinir hale getireceğiz.

“MODERN KURUTMA TESİSLERİ KURACAĞIZ”

Bunların yanı sıra, kurutma tesislerimizi çoğaltacağız.  Böylelikle meyve ve sebzelerimizin modern kurutma tesislerinde kurutulup paketlenmesi yoluyla üreticimizin daha çok kazanç elde etmesini sağlayacağız.

“MODERN HAYVAN PAZARI, YEM VE BRANDA DESTEĞİ”

Üzerine düşülmesi, düşünülmesi ve daima sahip çıkılarak geliştirilmesi gereken bir diğer husus ise hayvancılıktır.  Şimdi sizlere bu alandaki projelerimizi ifade etmek istiyorum.  Hayvan Pazarları ile Çadırları – Yem ve Branda Desteği vereceğiz. Bölgemize modern bir “Hayvan Pazarı” kazandıracağız. Fiziki imkanlarıyla rahat ve sağlıklı bir ortam sunacağız. Küçük işletme ve üreticilerimiz için “Hayvan Çadırı” ve yem depolama için branda desteği sağlayacağız.

“ARICILIĞA ALIM GARANTİSİ”

Bölgemizde arıcılık faaliyetlerinin çok yaygın olduğunu biliyoruz. Bu alandaki gelişimi artırmak için bal ormanlarımızın sayısını arttıracağız. Üreticimize arılı kovan ve ekipman desteklerimiz olacak. Kooperatiflerimiz ve birliklerimiz ile sözleşmeli üretim yapacak, alım garantisi vereceğiz. Bu bölgenin balını bir marka haline getireceğiz. Üreticilerimizin kovanlarından çıkan balları sosyal marketlerimiz ve esnaflarımız aracılığıyla hemşerilerimizle buluşturacağız.

“SÜT TOPLAMA MERKEZLERİ”

Sütün toplanmasından tüketiciye ulaşmasına kadar olan aşamalarda kooperatifler ve birlikler üzerinden üreticimize her türlü desteği vereceğiz. Süt toplama merkezleri kurup, soğuk süt depolama tesislerinin sayısını artıracağız. Böylelikle sütün işlenmesi ve değerlendirilmesi süreçlerini daha sistemli ve verimli hale getireceğiz. Kooperatiflerimiz ve birliklerimiz üzerinden üreticilerimize ve girişimcilere hayvan desteklerimizi gerçekleştireceğiz.

“GEBE HAYVANLARI AŞILAYACAĞIZ”

Küçük işletmelerimizin ve üreticilerimizin “buzağı ve kuzu kayıpları”nın önüne geçilmesi için gebe hayvanların doğum öncesi aşılanmasını sağlayacağız.  Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılacak tüm aşılamaların “el emeği ücreti”ni karşılayacağız. Böylelikle üreticimizin cebinden herhangi bir ücret çıkmamış olacak.

“HAYVANCILIK SU ÜCRETLERİNDE İNDİRİM”

Bunun yanında bakanlık TÜRKVET sisteminde kaydı olan hayvancılık işletmelerinin su tarifelerinde özel indirimler gerçekleştireceğiz. Hayvan içme suyu tesisleri yapacağız. Membran ve kil kaplamalı hayvan içme suyu göletleri oluşturacağız. İhtiyaç olan bölgelerimizde beton ve saç sıvatlar yapacağız. Meralarımızın ıslah edilmesini sağlayacağız. Böylelikle üreticilerimizin maliyetlerini düşürmüş olacağız. Hayata geçireceğimiz tüm projelerde ziraat odalarımızın, kooperatiflerimizin, birliklerimizin ve değerli üreticilerimizin görüşlerini alacak, projelerimizi birlikte hayata geçireceğiz. Daha yeşil, daha bereketli, daha sağlıklı bir İzmir’de hep birlikte yaşayacağız…

“TARIM VE HAYVANCILIK TESİSLERİ”

Tarım ve Hayvancılık Teknoparkı kuracağız. Yenilikçi tarım ve hayvancılık tekniklerinin geliştirilmesi için üniversitelerimiz ile birlikte Tarım ve Hayvancılık Teknoparkı kuracağız. Bu merkezleri, ilgili alanlarda çalışma yapmak isteyen girişimcilerimizin vazgeçilmez alanı haline getireceğiz. Teknoparkımızda tarım ve hayvancığa yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilecek. Tarım gelişecek, İzmir gelişecek ve inanıyoruz ki, Eşsiz İzmir’imiz ülkemize ilham olacak.  Tarım alanında kuracağımız organize sanayilerle belli başlı ürünlerde şehrimizi merkez haline getireceğiz. Kozak Fıstık Araştırma ve Rehabilitasyon Enstitüsü’nü Bergama’mıza kazandıracağız. Kozak çam fıstığının veriminin arttırılması konusunda uzun yıllardır bir çok çalışma yapıldı. Bu noktada çalışmaları hızlandıracak, ivedilikle inceleyecek ve bu çalışmalara öncülük edeceğiz. Verimin arttırılması adına Tarım ve Orman Bakanlığı ile üniversitelerle işbirliği içerisinde gerekli adımları atacağız.

“TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ”

Bergama, Kınık ve Dikili’ye Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri yapacağız. Gıda ve tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesini Bergama’mıza kazandıracağız. Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Bitkisel Üretim Organize Sanayi Bölgesi’ni hızlıca tamamlayacağız.  Bitkisel üretimin ve bunlara dayalı sanayinin; desteklenmesini ve geliştirilmesini sağlayacağız. Aynı zamanda bu alanda ürünlerin paketlenmesi, işlenmesi, muhafaza edilmesi ile uygun ve kaliteli üretimin önünü açacağız. Bölgemizde tarım-sanayi entegrasyonunun geliştirilmesiyle rekabet edilebilirliğimizi arttıracağız. Burada 40 farklı sektörden en az 2 bin işçinin istihdamını sağlayacağız.  Dikili’de de tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgemizi hızlıca hayata geçireceğiz. Bu bölgede 3 bin 500 kişiye istihdam imkanı sunacağız. Burası tek alanda kurulacak, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak faaliyet gösterecek ve  Avrupa’nın en büyük sera projesi olacaktır.

“TEMATİK KÖY PROJELERİ VE FESTİVALLER”

İzmir’in zengin tarım ürünlerini öne çıkarmak ve turizmi canlandırmak için Tematik Köy Projeleri’ni hayata geçireceğiz, tarım festivalleri düzenleyeceğiz. Kınık’tan Urla’ya, Bayındır’dan Menemen’e kadar bir dizi festival ve tematik köy projesi ile İzmir’in tarım zenginliğini tüm dünyaya tanıtacağız. Hasat Festivali’nden Çilek Festivali’ne, Çömlek Festivali’nden Bergama Kermesi’ne kadar hali hazırda gerçekleştirilen bu güzel festivallerimizi daha da büyütecek, genişleteceğiz. Bölgenin özgün tarım ürünlerine odaklanacak ve bu şekilde ürünlerimizin tanıtımına katkı sağlayacağız.

“SOĞUK HAVA DEPOLARI”

Değerli İzmirli hemşehrilerim, tarımın kalbi olan şehrimizde, üreticilerimizin alın teriyle yetiştirdikleri ürünlerin her bir tanesi bizim için kıymetli. Bu değerli ürünlerin bozulmadan, tazeliğini koruyarak tüketicilere ulaşması için büyük bir adım atıyoruz. Kırsal bölgelerimizde kuracağımız soğuk hava depolarımız, İzmir’in bereketli topraklarında yetişen her bir ürünün, hasat sonrası tazeliğini korumasını sağlayacak. Bu sayede, ürün israfını önlemekle kalmayıp, aynı zamanda verimliliği ve üretim emeğini de korumuş olacağız. Soğuk hava depolarımız sayesinde, mevsimsel dalgalanmalardan kaynaklanan fiyat oynaklıklarını minimize edeceğiz, ürünlerinizi daha geniş pazarlara sunma imkanını elde yakalayacağız. Bu tesisler, yerel ekonomimizi güçlendirecek, çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yüzünü güldürecek…

“YOL ÜSTÜ TARIM PAZARLARI”

İzmir’in eşsiz tarım ürünleri sadece bize değil, şehrimizden yolu geçen herkese ulaşsın istiyoruz. Bu nedenle, yol üstü tarım pazarları projemizi hayata geçireceğiz.

Bu pazarlar vesilesiyle hem yerel halkımıza hem de şehrimizden geçen misafirlere, tarladan sofraya taze ve doğal ürünlerimizi sunacağız. Direkt satışın sağlayacağı ekonomik avantajlarla, aracıları ortadan kaldırarak, üreticilerimizin daha fazla kazanç elde etmelerine olanak tanıyacağız. Bu pazarlar, aynı zamanda İzmir tarımının tanıtımı için de eşsiz bir fırsat sunacak bizlere.

“PAKETLEME TESİSLERİ”

Ürünlerimizin ulusal ve uluslararası pazarlarda hak ettiği değeri görebilmesi için, paketleme tesislerimiz büyük önem taşımaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, ürünlerinizin marka değerini daha fazla arttırmak, daha uzun süre taze kalmasını sağlamak ve lojistik maliyetlerini düşürmek için modern paketleme tesisleri kuracağız. Kadın kooperatiflerimizin ürünlerini işleyip, depolayacak tesislerimizi özellikle hayata geçireceğiz. Biliyoruz ki, kadınlarımızın ellerinin değdiği her yerde bereket vardır. Kadınıyla genciyle, hep birlikte üretecek ve Eşsiz İzmir’imizi  geleceğe birlikte taşıyacağız.

“KÖYLERE TOPLU TAŞIMA VE OTOBÜS DURAKLARI”

İzmir’imizin merkeze uzak ama gönlümüze yakın olan ilçe ve köylerine gerçekleşen toplu taşıma sefer sayılarını düzenleyecek ve arttıracağız. Aynı zamanda mahallelerimizdeki otobüs duraklarını modernize edeceğiz. MOBESE Güvenlik Kameraları devrede olacak. Güvenli bir alan herkesin hakkıdır. Bu anlayışla, köylerimizin güvenliğini üst seviyeye çıkarmak adına mobese güvenlik kameraları sistemini hayata geçireceğiz.  Mahallelerimizin giriş ve çıkışları başta olmak üzere, kamusal alanlarda kurulacak bu kameralarla, mahalle (Köy) sakinlerimizin huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlayacağız.  Bu sistemle, mahallerimize yönelik her türlü güvenlik tehdidini anında tespit edip, müdahale etmemizi artırırken, mahallelerimizin modern ve güvenli yaşam alanları olmasını garanti altına alacağız.

“KÖY KONAĞI”

Köy konakları, mahallelerimizin sosyal yaşamının kalbi olacak. Mahallelerimizde yaşayanların bir araya gelip etkinlikler düzenleyebileceği bu köy konaklarını, ilçe belediyelerimizle birlikte inşa edeceğiz. Bu konakların, geleneksel ve fonksiyonel tasarımıyla, bayramlardan düğünlere, hayırlardan taziyelere kadar geniş bir yelpazede kullanımını sağlayacağız.

“İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI”

Mahallelerimizde yaşayan hemşehrilerimizin sağlıklı bir ortamda yaşaması için ilaçlama çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Sağlığımıza zarar veren sinek, haşere, kene gibi zararlı organizmaları kontrol altında tutacak, bunlardan bulaşabilecek salgın hastalıkları engelleyeceğiz.

“BÖLGESEL ÇOCUK PARKLARI”

Çocuklarımız, yaşadığımız yerlerin neşesi ve geleceğidir. Onların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir ortamda büyümeleri için, mahallelerimize, ilçe belediyelerimiz ile birlikte çocuk parkları yapacağız. Bu parklar, çocuklarımızın oyun oynayabileceği, sosyal becerilerini geliştirebileceği alanlar olacak. Gençlerimizi kültür ve sanatla buluşturmayı, onlara ilham vermeyi, kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla kırsal bölgelerimizden merkeze ve diğer illerimize, bunun yanında merkezden kırsal bölgelerimize kültür sanat turları düzenleyeceğiz. Bu turlar, gençlerimizi İzmir’in, ülkemizin tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tanıştırırken, onların sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunacak. Bu projelerle İzmir’in eşsiz mahallelerini (köylerini) daha yaşanabilir, daha güvenli ve daha kültürel birer mekan haline getireceğiz. Mahallelerimiz, İzmir’in gelişimindeki en önemli değerlerden biri olarak, bu projelerle hak ettikleri yatırımı alacak ve adeta birer cazibe merkezi haline gelecek.

“KÖYLERE DESTEK”

Biz Eşsiz İzmir’imizin her bir köşesine aşığız, sevdalıyız. Hayatımda vakit geçirmekten en keyif aldığım yerler köylerdir. Bu şehrin evladı olarak köylerimizin yaşam kalitesini artırmaya yönelik her türlü adımı atacağız. Hizmetlerimizi geciktirmeyeceğiz. Merkezde ne varsa mahallelerimizde (köylerimizde) de her biri olacak. Bizler büyükşehir belediye bürokratlarımız ve ilgili kamu kurumlarının müdürleri ile birlikte ilçelerimize ve mahallelerimize sık sık geleceğiz. Masanın bir yanında yerel ve merkezi hükümetin temsilcileri diğer tarafında ise vatandaşlarımız olacak.  Onlar taleplerini, meselelerini iletecek bizler de anında çözüm üreteceğiz. Kurumlar arası koordinasyonu sağlayarak eşgüdümlü bir şekilde hareket edeceğiz. Sorunları ötelemeyeceğiz. Hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin tüm mahalle bağlantı yollarımızı sıcak asfalt yapacağız. İhtiyaç duyulan yeni yolların yapımını gerçekleştireceğiz. Mahalle bağlantı ve arazi yollarımıza 5 yılda 25 milyon metrekare bakım ve onarımı sağlayacağız. Buradaki yollarımızın bakım ve onarımını ilçe belediyemizle koordineli bir şekilde takip edeceğiz.

“İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARIYLA AYLIK TOPLANTILAR YAPACAĞIM”

Ayırt etmeksizin 30 ilçe belediye başkanımızla beraber her ay düzenli toplantı gerçekleştireceğim ve tüm bu konuları masaya yatıracağız.  Kırsaldaki üretim yollarımızın yani tarla içi yolların sorunlarını gidermek için var gücümüzle çalışacağız. Şehir içi yollarımızı nasıl önemsiyorsak üretim yollarımızı o denli gündemimize alacağız. Üreticilerimiz ve köylülerimiz için büyük önem arz eden bu yollarımızı hiçbir zaman gündemimizden çıkarmayacağız. Kırsal ilçelerimizde özel aile mezarlıkları için alınan afaki ücretleri kaldıracağız.

“SU ABONELİK ÜCRETLERİNE YÜZDE 50 İNDİRİM”

Su abonelik fiyatları çok yüksek, 25 bin lira gibi bir bedel alınıyor şu anda. Burada hızlıca indirime gideceğiz. Yüzde 50 indirimi ilk abonelik fiyatlarında da uygulayacağız. İlk abonelik fiyatı kırsaldaki su tarifesi gibi uygun olacak. İzmir’in en uç noktasında da sağlıklı suya erişilebilmesi,  daha temiz bir çevrede yaşamın sağlanması için elimizden geleni yapacağız. İhtiyaç olan mahallelerdeki altyapıyı yenileyeceğiz. Örneğin; Kınık Poyracık ve Yayakent’te İZSU altyapısı 40-50 yıllık. Benzer şekilde kanalizasyon alt yapısı da çok eski. Buradan kaynaklanan problemler özellikle yaz aylarında herkesçe malum. Hızlıca buradaki altyapıyı yenileceğiz. Kınık, Poyracık ve Yayakent’te kanalizasyon sisteminin eksikliği ve sorunları nedeniyle oluşan kokunun giderilmesi amacıyla gerekli arıtma tesisi hızlıca hayata geçireceğiz.

“AFETLERİN ETKİSİNİ AZALTACAĞIZ”

Sulama birliklerimizin ve kooperatiflerimizin en büyük giderini enerji oluşturmaktadır. Bu birliklerimizin ve kooperatiflerimizin kuracağı GES projelerini destekleyeceğiz. Bu sayede üreticilerin daha ucuz suya ulaşmalarını sağlayacağız. Yağmur baskınlarında tarım alanlarımız zarar görüyor ve üreticimiz ciddi anlamda kayba uğruyor. Devlet Su İşleri (DSİ) ile birlikte dere ıslahlarının yapılıp, düzenli takip edilmesi konusunda oluşabilecek afetlerin etkisinin azaltılabilmesi için büyük bir gayret göstereceğiz. DSİ ile birlikte modern sulama sistemlerine geçiş yapacağız. Tarla sulama suyu projelerini ihtiyaç olan bölgelerde hayata geçireceğiz. Damla sulama için hortum ve ekipman desteklerinde bulunacağız.

“SUSUZLUK SIKINTISINI ÇÖZECEĞİZ”

Jeotermal kaynaklarımızı gün yüzüne çıkarıp, bu alanlarda tarıma dayalı ihtisas organizeler kurulmasına öncülük edeceğiz. Organize seracılık bölgelerimizin sayısının artmasını sağlayacağız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın toprak analizi hakkında yaptığı çalışmalara ek olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda üreticilerimize destek vereceğiz. Tarımsal ve hayvan sulama göletlerine ihtiyaç olan bölgelerde yatırımlarımızı devreye alacağız. Sulama birliklerimiz ile koordineli bir şekilde çalışarak yaz aylarında yaşanabilecek susuzluk sıkıntılarının önüne geçeceğiz. Sulama kanallarımızın bakım ve temizliklerini düzenli olarak yapacağız. Böylece açık kanallardaki kayıp ve kaçakların önüne geçeceğiz. Su israfımızı minimuma indireceğiz.  Yine aynı şekilde ihtiyaç olan bölgelerimize rampa ve kantar sistemlerini kuracağız.

“MOBİL DİŞ VE GÖZ SAĞLIĞI TIRIMIZ OLACAK”

“Hizmeti ayağınıza getiriyoruz” mottosuyla yola çıkarak, Mobil Diş Sağlığı Tırı mahalle mahalle dolaşacak, vatandaşlarımıza yerinde ücretsiz diş sağlığı hizmeti sunacağız. Bu hizmetle, çocuklarımızdan yaşlılarımıza herkesin sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmasını hedefliyoruz. Diş sağlığının genel sağlık için önemi büyük; bu sebeple, mobil tırımız en modern ekipmanlarla donatılacak ve mahallelerimizin en uzak noktalarına kadar ulaştıracağız. Göz sağlığı da en az diş sağlığı kadar önemli. Mobil Göz Sağlığı Tırımız, vatandaşlarımıza ücretsiz göz muayenesi ve gerekli tedavi hizmetlerini sunacak.  Bu hizmetle, göz sağlığı problemlerini erken teşhis edip, tedavi imkânı sağlayarak vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artıracağız.

“HASTANELERE SERVİS”

Uzak ilçelerimizden şehir merkezindeki büyük hastanelere düzenli seferler ile hemşerilerimizin rahatça hastane hizmetlerine erişimini sağlayacağız. Eğitimin, bölgesel kalkınmanın temel taşlarından biri olduğuna inanıyoruz. Mahallelerimizin internet altyapılarının geliştirilmesi noktasında öncü olacağız.  Buralarda yaşayan gençlerimiz için sınava hazırlık online etüt desteği sunacağız. Bu destekle, gençlerimizin sınavlara en iyi şekilde hazırlanmalarını ve başarılarını artırmalarını hedefliyoruz. Bu destek, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirecek ve öğrencilerimizin daha iyi bir eğitim almasına yardımcı olacağız.

“KÖYLERDE YÜRÜDÜM, ÇEŞMELERİN SUYUNU İÇTİM”

Bugün burada İzmir’in tarım ve hayvancılıkta sahip olduğu potansiyeli hareket geçirecek birçok önemli işi konuşmak için bir araya geldik.  Hamza Dağ, İzmir’in yalnızca merkezi noktalarında zaman geçirerek bu şehrin güzel insanlarına vekalet etmemiştir. Dağlarına tırmanmış, mahallerinde, köylerinde yürümüş, çeşmelerinden suyunu içmiş, tarlalarından meyvesini-sebzesini yemiştir. Biz, İzmir’e “Eşsiz İzmir” derken bir “gerçekten” yola çıktık; İzmir’in gönlümüzdeki yerinden. Bu şehrin köylerinin, kırsal mahallelerinin ne denli bir doğal ve coğrafi güzelliğe sahip olduğunu yaşayarak tecrübe etmiş bir kardeşinizim.

“TOPRAĞI BİRLİKTE AŞ EDELİM”

Gönlümden geçen, İzmir’in her bir sokağının ve her bir mahallesinin hak ettiği seviyeye ulaşmasıdır.  İzmir’imizi bu seviyeye ulaştıracak irade, yine bizleriz.  Üreticimizle, çiftçimizle, sanayicimizle, esnafımızla, muhtarlarımızla, kadınlarımız ve gençlerimizle; Eşsiz İzmir’i yaşayacak ve yaşatacak olan hepimiziz. İnanıyoruz; Biz İzmir’iz, Başarabiliriz.  Gelin 31 Mart’ta başaralım ve 1 Nisan’dan itibaren; toprağı birlikte aş edelim, emeğin mükafatını hep birlikte alalım.  

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP’li Duman Bucalı pazarcılarla buluştu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.