a

98 YILLIK GURUR

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Cumhuriyet’in ilanının 98’inci yıl dönümünde yaptığı açıklamada, “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini, ideallerini, kurduğu Cumhuriyet’i yaşatmak, geliştirmek ve yeni kuşaklara aktarmak aslî görevimizdir. Yaşadığımız çağda karşımıza hangi zorluk çıkarsa çıksın üretmeye ve çalışmaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Özgener, sözlerine şöyle devam etti: “İzmir, Cumhuriyetimizin ilanında çok önemli rol oynamıştır. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk de İzmir’e ve İzmirlilere olan sevgisini her fırsatta dile getirmiştir. İzmirliler, Atatürk’e 14 Eylül 1922 tarihinde hemşehrilik teklif ederler ve Atatürk tarafından kabul edilir. Atatürk, 24 Eylül 1922 tarihinde İzmir Muhterem Hamiyetli Ahalisi’ne hitabı ile yazdığı mektupta, ‘İzmir Belediye ve Yönetim Meclisleri aracılığı ile bana ‘İzmir Hemşehriliği’ sanı verildiğini öğrendim. Ülkemizin Akdeniz’e karşı ışığı olan, düşman işgalinden kurtulması için bütün ülkeyi seve seve yıllarca sıkıntılara sürüklemiş bulunan İzmir’imizin hemşehrileri arasında sayılmak, bana sonsuz bir sevinç ve övünç olmuştur’ demiştir.

Bu sevginin altında yatan en önemli unsur, İzmirlilerin Cumhuriyetin değerlerine olan bağlılığıdır. Cumhuriyetin ilanı, Türk toplumunu çağdaşlaştırmayı amaçlayan Türk devriminin bir parçasıdır. Diğer yenileşme ve reformların da önünü açan bir siyasal inkılap hareketidir. İzmir, tüm bu reformları benimsemede daima öncü olmuştur. Çok kıymetli bir kentte yaşıyor, çalışıyor, üretiyoruz. Elbette sorumluluğumuz da büyük. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini, ideallerini, kurduğu Cumhuriyet’i yaşatmak, geliştirmek ve yeni kuşaklara aktarmak aslî görevimizdir.

Tüm imkansızlıklara rağmen, dünyada eşi benzeri görülmemiş inanç ve kararlılıkla kazanılan büyük zaferlerin ardından kurulan Cumhuriyet, bizim en değerli mirasımızdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Üniversite gençliği sordu, Başkan Sürekli yanıtladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0