a
  • Sahra Haber
  • Dünya
  • ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman: “İran’da tutuklu Amerikalılar serbest bırakılmazsa nükleer anlaşma olmaz”

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman: “İran’da tutuklu Amerikalılar serbest bırakılmazsa nükleer anlaşma olmaz”

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, İran’da tutuklu Amerikalılar serbest bırakılmadıkça, İran ile bir nükleer anlaşma imzalanmasının düşünülemeyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, İran’da tutuklu Amerikalılar serbest bırakılmadıkça, İran ile bir nükleer anlaşma imzalanmasının düşünülemeyeceğini söyledi.

Sherman, Al Arabiya’ya yaptığı açıklamada, “tutukluların serbest bırakılması nükleer anlaşmadan ayrı bir konu. Ama haksız yere tutuklanan Amerikalılar evlerine dönmedikçe nükleer anlaşma konusunda bir anlaşma sağlamamızı düşünmenin imkansız olduğunu söylemek zorundayım” dedi.

Sherman, “tutukluları geri getirmek, sağ ve salim olmalarını sağlamak bu yönetimin önceliğidir” diye konuştu.

İran Devrim Muhafızları’nın ABD terör listesinden çıkarılması söylentileri hakkındaki bir soruya doğrudan yanıt vermeyen Sherman, “henüz tamamlanmayan müzakerelerin ayrıntılarına girmeyeceğim. İran’ın bir nükleer silah sahibi olmamasını sağlamanın hepimizin yararına olduğunu düşünüyorum” dedi.

İran’ın bölgedeki düşmanca tutumuna son vermesi için Körfez ülkeleri dahil bölgedeki müttefikleri ile yakından koordinasyon içinde olduklarını belirten Sherman, “İran’ın her gün ne yaptığını biliyoruz. Ve bu hareketleri durdurmak için Körfez İşbirliği Konseyi ve Orta Doğu’daki diğer ülkelerle yakından danışmalarda bulunuyor ve çalışıyoruz” dedi.

İran bu hafta başında İngiliz vatandaşı iki İranlıyı serbest bırakmıştı. Ancak ABD henüz İran’da tutuklu vatandaşlarının serbest bırakılmasını sağlayamadı.

İran, iki İngiliz’in İslam devriminden önce Şah’ın 1,750 Chieftain tankı ve diğer askeri araçlar almak için ön ödeme olarak verdiği milyonlarca doların kendilerine iadesi karşılığında serbest bırakıldığını iddia etti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dünyanın gözü Almanların servetinde

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0