a
  • Sahra Haber
  • Dünya
  • Airbus, dev Beluga uçaklarıyla kargo taşımacılığına girdi

Airbus, dev Beluga uçaklarıyla kargo taşımacılığına girdi

Eski BelugaST uçaklarının yerine BelugaXL’yi hizmete alan Airbus, wsaki uçaklara yeni rol biçti.

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus, helikopter gibi çok büyük kargoların nakledilebilmesi için yeni bir çözüm geliştirdi.

Avrupalı ​​üretici, kendine özgü balina benzeri şekliyle tanınan büyük boy BelugaST uçak filosu aracılığıyla yeni bir hava kargo hizmetini başlattığını duyurdu.

Airbus, Beluga uçaklarını normal olarak, kendi üretim tesisleri arasında dev uçak parçalarını nakletmek için kullanıyor.

Airbus, 6 yeni BelugaXL yeni nesil uçağının hizmete hazır hale gelmesinden sonra beş BelugaST uçağına yeni bir rol biçti.

Airbus, bütün BelugaXL uçaklarını hizmete alınca, BelugaST filosu kendi Hava Operatör Sertifikasına (AOC) sahip ayrı bir yan kuruluşa bağlı olacak.

Airbus, bugün yaptığı açıklamada, BelugaST uçaklarına 7,1 metre genişliğe ve 6,7 metre yüksekliğe sahip kargoların yüklenebileceğini belirtti.

Firma ayrıca, yeni müşteriler için rotasyon kapasitesini en üst düzeye çıkarmak amacıyla yeni yükleme tekniklerini ve ekipmanlarını test ediyor.

Airbus, uzay, enerji, askerî, havacılık ve insani yardım gibi çeşitli alanlardan yeni kargo hizmetine ilgi gösterilmesini umuyor.

Airbus Beluga Transport adı altında verilecek kargo hizmetinin ilk faaliyeti, 2021 sonunda, bir Airbus helikopterinin Fransa’daki Marignane’dan Japonya’daki Kobe’ye nakledilmesi oldu.

Havacılık sektörüne küçük boyutlu bir firma olarak katılan Airbus Beluga Transport, aslında dev kapasiteli bir filoya sahip.

Airbus böylece, Toulouse’da tanıttığı yeni yan firmasıyla Belugalar sayesinde dev kapsamlı bir kargo hizmetinin öncülüğünü yapacak.

Airbus Büyük Boyutlu Hava Taşımacılığı Başkanı Phillippe Sabo, yaptığı açıklamada, “Beluga’nın daha geniş kesiti, müşteriler için yeni pazarlar ve yeni lojistik olanaklar açacak” dedi.

Sabo, “Helikopterlerin yüklenmesi söz konusu olduğunda önceden demonte edilmesine gerek kalmaması gerçekten bir artı. Benzer şekilde, yolcu uçaklarının en büyük motorları bile tam donanımlı olarak yerleştirilebilir” diye ekledi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Evrende 40 trilyon kadar kara delik var

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0