a
  • Sahra Haber
  • Basın
  • Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ Kadın Gazeteci’lere jesti.

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ Kadın Gazeteci’lere jesti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.

Basın sektörünün ve gazetecilik mesleğinin sorunlarının tartışıldığı bir platforma dönüşen toplantıda İGC Başkanı Dilek Gappi sorunları dile getirdi. İGC Başkanı Gappi ve basın-yayın kurumlarının temsilci ve muhabirlerini dinleyen AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, sorunların ortak olduğunu, sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili gazeteciler cemiyeti ile işbirliğine girilebileceğini söyledi. Milletvekili Çankırı, “Sorunlar ortak. Hamza Başkanımız genel başkan yardımcısı. Medya tanıtımdan sorumlu. ortada sıkıntılar var. Çalışan ve çalışmayanın ayırt edilmesi gerekiyor. Yaşadığınız sıkıntılar var biliyoruz. Elimizden gelen ne varsa çözmek en büyük görevimiz diye düşünüyorum” diye konuştu.

DEMOKRAT GÜNDEM-adın Gazeteciler Buluşması’nda konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, gazetecilerin yaşadığı sorunların farkında olduklarını belirterek, sorunların çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Toplantıda konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi, Türkiye’nin basın ve ifade özgürlüğünde 153’üncü sıralara gerilediğini belirterek, sorunları çözmek için muhatap bulamadıkları eleştirisini getirdi. Gappi, uyum ve işbirliği içinde çalışarak sorunların çözülebileceğine inandığını söyledi.

CEYDA BÖLÜNMEZ ÇANKIRI: YAŞADIĞINIZ SIKINTILARI BİLİYORUZ

İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Yapmış olduğunuz mesleği icra etmenin avantajlarını da dezavantajlarını da yaşıyorsunuz. Yaparken tarafsız ve evrensel normlara uygun ilkeler çerçevesinde yaptığınıza biz de şahitlik ediyoruz. Zaman zaman yapılan haberlerde olsun algılatılmak istenen olaylarda olsun karşılaştığımız sorunlar var. Her alanda algıları değiştirebilecek bir güce sahip bir ortamdayız. Kötü algıyı yıkmakta yani yaptığınız on tane işte bir tane kötüyü ancak temizleyebiliyorsunuz. Biz de bununla ciddi bir şekilde mücadele ediyoruz. Mecliste çıkardığımız kanunlar çerçevesinde de ele almaya çalıştık. Yaşadığınız sıkıntılar var biliyoruz. Elimizden gelen ne varsa çözmek en büyük görevimiz diye düşünüyorum. Sorunları duyarlılığı yüksek şekilde çözmek şahsım ve partim adına önemli. Ciddi bir mücadele veriyoruz gerçekten. Beraber ve birebir çalışmak çok kıymetli” şeklinde bir konuşma yaptı.

DİLEK GAPPİ: “SORUNLARIMIZI NET İLETMEK İSTİYORUZ AMA MUHATAP BULAMIYORUZ”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünde geride bulunduğuna dikkat çekerek, “Doğru diyaloglarla aşılmayacak sorun yok. Bizler çok zor bir mesleğin temsilcileriyiz. Zor bir yılı arkamızda bıraktık. Türkiye ifade özgürlüğü açısından 153 . sırada. İfade ve basın özgürlüğü açısından ciddi sıkıntılarımız var. Bizler birçok şeyden birebir etkileniyoruz. İpin üzerindeki cambaza döndük. Büyük zorluklar yaşamaya başladık. Örgütlü yapılarla sağlam diyaloglar kurulması gerekiyor. Sorunlarımızı çok daha net iletmek istiyoruz. Ama zaman zaman muhatap bulamıyoruz. Sorunları birbirimize anlatmaktan yorulduk. Ulusalda yaşadığımız sıkıntıları anlatalım ama bizler de sorunlarımıza çözüm bulalım” dedi.

GAPPİ: BAŞKA BİR İŞ YAPAMAYAN GAZETECİYİM DEMEYE BAŞLADI

Gazeteciliğin en fazla dejenere edilen meslek olduğuna dikkat çeken İGC Başkanı Gappi, ekonomik gerekçelerle sıkıntı yaşayan basın kuruluşlarıyla ilgili kriterlerin önemine dikkat çekti. Başkan Gappi, “Basın en fazla dejenere edilen meslek oldu. Başka bir iş yapamayan gazeteciyim demeye başladı. Bunlarla ilgili çözümlerimiz var. Meslekle ilgili kriterleri biz de getirmek istiyoruz. 1961 yılında basın kartı getirilmişti. Bugün baktığımızda başta basın kartı olmak üzere ciddi sorun var. 951 üyeden 232 arkadaşımızın kartı yok. Bir kısım arkadaşımız da hala beklemede. Cevap …

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Saygılı’dan Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı.

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0