a
  • Sahra Haber
  • Politika
  • AK Partili Çiftçioğlu’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne emsal çıkışı!

AK Partili Çiftçioğlu’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne emsal çıkışı!

‘’Büyükşehir Belediyesi emsal artışında çifte standart gösteriyor’’

‘’Kendi parsellerine yüksek emsal, depremzede ve diğerlerine düşük emsal!’’

AK Parti İzmir Yerel Yönetimler Başkanı İsmail Çiftçioğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka ve Gaziemir’de kendi gerçekleştirdiği kentsel dönüşümler için 4.5’e kadar özel emsaller oluşturduğunu, bu yerlerin yanındaki komşu parsellere ise 1.4, 1.5, 1.6 gibi emsaller verdiğini belirterek, ‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi uhdesindeki parsellerde, emsalleri bol keseden dağıtırken, İzmir depremzedelerine geldiğinde yüzde 10 emsal artışı yapma kararı alma noktasında irade göstermiştir. Bu kararla vatandaşlarımızı ve kamuoyunu hayal kırıklığına uğratarak iki yüzlülüğünü göstermiştir.’’ dedi.

AK Parti İzmir Yerel Yönetimler Başkanı İsmail Çiftçioğlu, İzmir genelinde, Büyükşehir Belediyesi’nin farklı emsal artışları vermesi ile ilgili açıklama yaptı. Yazılı yaptığı açıklamada Başkan Çiftçioğlu şu ifadelere yer verdi, ‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi, 5393 sayılı Belediye kanunun 73. Maddesine göre, Büyükşehir Belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde kentsel dönüşüm ve gelişim projesi alanı ilan etmeye Büyükşehir Belediyeleri yetkilidir, kanun maddesine dayanarak, Karşıyaka ilçesi Örnekköy Mahallesi kentsel dönüşüm 3. Etap projesi ile Gaziemir ilçesi Aktepe-Emrez kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmeye çalışmaktadır. 3194 sayılı imar kanununda bu alanlardaki her ölçekteki imar planı, parselasyon planı, inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi gibi tüm işlemler için Büyükşehir Belediyelerinin yetkilendirildiği açıkça belirtilmiştir.’’ dedi.

Kendi projesine 4.5 emsal, diğerlerine düşük emsal!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gaziemir ve Karşıyaka ilçelerinde gerçekleştirmeye çalıştığı kentsel dönüşümler için özel emsaller oluşturulduğunu belirten AK Parti İzmir Yerel Yönetimler Başkanı İsmail Çiftçioğlu, ‘’Bu emsallere baktığımızda çevredeki sıradan vatandaşımıza ait parseller için 1.4, 1.5, 1.6 gibi emsaller verirken, kendi parsellerinde 4.5 emsale denk gelen inşaat hakları vermiştir. Örneğin; Örnekköy Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesinin dönüşüm projesindeki inşaat ile komşu parsellerdeki vatandaşlarımızın inşaatları kıyas edildiğinde ortaya çarpıcı bir sonuç çıkmaktadır. Büyükşehir Belediyesi’nin 14 katlı dönüşüm projesinde her kat başına yüzde 15’lik fazla inşaat alanı bulunmaktadır. Karşıyaka’da 10.648 metrekarelik parselin inşaat alanı 47.750 metrekare olacak şekilde ihalesi yapılmıştır ki; bu da yaklaşık 4.5’lik emsale denk gelmektedir. Komşu parseller baz alındığında yüzde 200’lük emsal artışı yapıldığı açıktır. Büyükşehir’in kendi projesi olan Gaziemir’deki Aktepe-Emrez dönüşüm projelerinde de buna benzer bir emsal artışını rahatlıkla görebiliyoruz. Gaziemir’de yapılan inşaatta diğer komşu parsellerine göre yaklaşık yüzde 100, yüzde 150’ye denk gelen emsal artışları bulunmaktadır.’’ dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kararla iki yüzlülüğünü göstermiştir

Sözlerini şu şekilde devam ettiren Başkan Çiftçioğlu, ‘’Büyükşehir belediyesi 73. Madde ile kendi uhdesindeki parsellerde bu oranları bol keseden dağıtırken, konu İzmir depremzedelerine geldiğinde yüzde 10 emsal artışı yapma kararı alma noktasında irade göstermiştir. Bu kararla vatandaşlarımızı ve kamuoyunu hayal kırıklığına uğratarak iki yüzlülüğünü göstermiştir. Büyükşehir Belediyesi hükümetimize ağır bir siyasi fatura ödetmek için depremzedeleri kirli siyasetine alet ederek şehrimize ihanet etmektedir. Örnekköy’e gelince, yaklaşık yüzde 300, Aktepe-Emrez’e gelince yaklaşık yüzde 150 gibi emsal artışı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremzedelere gelince %10’luk artışı telaffuz etmeye utanmıyor mu?’’  

Büyükşehir, plan notuyla çalışma yapacaksa, mahkeme yoluna gidecek itirazcıların ekmeğine bal sürer

‘’Her konuda görüş bildiren odalar, acaba bu çifte standart uygulamayı neden kamuoyunun gündemine getirmiyor.’’ diye sözlerine devam eden AK Parti İzmir Yerel Yönetimler Başkanı İsmail Çiftçioğlu, ‘’73. Madde çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi bu dönüşümü başlattığı için odalar itiraz etse bile, kanun gereği bu husustaki itirazlar sonucu etkilemiyor, reddediliyor. Plan notuyla bu emsalleri vermeye kalksalardı, itiraz sürecinin yani mahkeme yolunun önü açıktı. Önümüzdeki süreçte de belediye depremzedelerin problemini plan notu ile çözmeye çalışacaksa itirazcılara bir yandan da göz kırpıyor demektir. Biz depremden etkilenen vatandaşlarımız için Büyükşehir Belediyesinin yetkisi olduğu hususları yerine getirip, dönüşümü hızlandırmasını bekliyoruz. Depremzedelerin en azından yüzde 30 emsal artışı taleplerini plan tadilatıyla yerine getirmesini bekliyoruz. Kendi projelerinde özel emsaller çıkaran bu iki yüzlü belediye, plan notuyla çalışma yapacaksa, mahkeme yoluna gidecek itirazcıların ekmeğine bal sürer. Bu da ipe un sermektir.’’ dedi.

0 1 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Misafirlerinizi kandırabilirsiniz ama İzmirli hemşehrilerimizi kandıramazsınız

HIZLI YORUM YAP

0 1 0 0 0 0