a
  • Sahra Haber
  • Genel
  • AK Partili Nasır, Kılıçdaroğlu’nun İzmir ziyareti ile ilgili TBMM’de soru önergesi verdi

AK Partili Nasır, Kılıçdaroğlu’nun İzmir ziyareti ile ilgili TBMM’de soru önergesi verdi

‘’Dünya Bankası ile hangi tarihte, depremzedeler için kredi sözleşmesi imzalanmıştır?’’

‘’Bekletildiği söylenen sözleşme, Cumhurbaşkanlığı makamına hangi tarihte gönderilmiştir?’’

İzmir’de, depremzedeler ile buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dünya Bankası arasında depremzedeler için sözleşmelerin yapılıp, kredi alındığını, ancak bu sözleşmelerin 2 aydır, Cumhurbaşkanınca onaylanmadığı söylemine, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, TBMM’de soru önergesi verdi. AK Partili Nasır, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Bankası arasında, hangi tarihte, depremzedeler için kredi sözleşmesi imzalanmıştır? Bekletildiği söylenen sözleşme, Cumhurbaşkanlığı makamına hangi tarihte gönderilmiştir?’’ sorularının yanıtlanmasını talep etti. 

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir ziyareti sırasında, depremzedelerle konuşmasında geçen ifadeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM’de soru önergesi verdi.  Milletvekili Nasır, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; ‘’25 Haziran 2021 tarihinde, İzmir’in Bayraklı ilçesinde, İzmir Deprem Dayanışma Derneği’nde (İZDEDA),  depremzedeler ile toplantı yapan CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Sayın  Kemal Kılıçdaroğlu, depremden zarar gören vatandaşlara yaptığı konuşmada, ‘Depremde hasar gören yapılar için, İzmir Büyükşehir Belediyesince Dünya Bankası ile sözleşmelerin yapılıp,  imzaların atılarak,  kredi alındığını Ancak bu sözleşmelerin 2 aydır, Cumhurbaşkanınca onaylanmadığını’ söylemiştir. Aynı toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer de vatandaşlara, ‘330 Milyon Dolarlık, Dünya Bankası’ndan, 7 bin -10 bin konut yapabilecek kredi aldıklarını, 2 aydır Cumhurbaşkanın önünde bekletildiğini ve bu krediyi onaylamadığını’ ifade etmiştir.’’

Cevaplandırılması için sorular yöneltti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in söylemleri üzerine AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, ‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Bankası arasında, hangi tarihte, depremzedeler için kredi sözleşmesi imzalanmıştır? Dünya Bankası’ndan alındığı söylenen kredinin miktarı ne kadardır? Kredi alınması ile ilgili meclis kararı var mıdır? İmzalandı denilen sözleşmenin metni Belediye meclisinde paylaşılmış mıdır? İmzaların atıldığı söylenen sözleşme Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilmiş midir? Bakanlıkta onaylı sözleşme metni var mıdır? İmzaların atıldığı söylenen sözleşme Cumhurbaşkanlığına gönderilmiş midir? Bekletildiği söylenen sözleşme Cumhurbaşkanlığı makamına hangi tarihte gönderilmiştir?’’ sorularını yönelterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevaplanmasını talep etti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, parti olarak demokratik olmayan hiçbir hareketin içerisinde yer almayacaklarını söyledi. Sarıgül, “15 Temmuz bu ülkenin alnına sürülmüş kara bir lekedir” dedi.

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0