a
  • Sahra Haber
  • Gündem
  • Akşener: “(NATO ve Rusya’yı) bir an önce yapıcı bir gündem üzerinde çalışmaya davet ediyoruz”

Akşener: “(NATO ve Rusya’yı) bir an önce yapıcı bir gündem üzerinde çalışmaya davet ediyoruz”

Akşener, İYİ Parti grup toplantısında konuştu:”Milletin dinlediği müzikle uğraşacağınıza, oturun kendi işinizi yapın.”

“AK Parti iktidarının peşkeş treninin son durağı PTT.””Kımıl zararlısı bile çiftçiye sizin kadar zarar vermedi.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bir yandan Rusya’yı, diğer yandan da NATO müttefiklerimizi, bir an önce yapıcı bir gündem üzerinde çalışmaya davet ediyoruz” dedi. 

Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağdur sayısının 4,8 milyona ulaştığını, önümüzdeki dönemde buna 1,8 milyon kişinin daha katılacağını söyledi. Akşener, “Ortada böyle büyük bir mağduriyet olmasına rağmen, iktidar bu insanlarımıza ’emekli olamazsın gençsin’ diyor, özel sektör ise ‘çalışamazsın yaşlısın’ diyor” şeklinde konuştu. 

Kayıp Gülistan Doku’nun ailesinin grup salonunda bulunduğunu belirten Akşener, ilgili bakanları konuya ilgi göstermeye çağıran Akşener, bu konuda bir araştırma önergesi verileceğini de söyledi. 

Akşener’in konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

“-Eskiden, Sayın Erdoğan’ın söyledikleri birbiriyle aylık ya da yıllık bazda çelişirdi. Ama gelinen noktada artık bu arkadaşımız haftalık bazda bile kendisiyle çelişir oldu.”

“-Geçen hafta zamların yüksekliğiyle ilgili muhalefetin yaygara yaptığını, her şeyin olağanüstü iyi olduğunu söylerken bu hafta çıkıp ‘ülkenin kazancından hep birlikte istifade ettik. Külfeti de hep birlikte sırtlayacağız’ dedi.”

“-Sen danışmanlarına 5-10 maaş bağlarken bu ülkede öğretmenler atanıp, tek maaşa bile kavuşamıyorlar. Sen bu millete sabırdan, fedakarlıktan ve külfeti sırtlamaktan bahsedecek en son kişisin.”

“-Bu büyük millet, artık her şeyin farkında.”

“-Göstermelik tedbirlerinizle, bu milleti, daha fazla oyalayamazsınız. Kepçeyle aldıklarınızı, kaşıkla vererek, bu milleti, daha fazla kandıramazsınız. Hamasi masallar anlatarak, ilk sandıkla gelecek o kaçınılmaz sondan, daha fazla kaçamazsınız.”

“- Milletimizin yaşadıklarını görmeyenlere, sesini duymayanlara,  dertlerini, taleplerini umursamayanlara inat, milletimizin gerçeklerini, tüm Türkiye’ye anlatmaya devam edeceğim.”

 “Bu şarkı bazılarına ağır geldi”

“-Milletimize sırtını dönen, Cumhuriyetimizin tüm birikimlerini de yok saymayı seçen, Ak Parti iktidarının son dönemdeki fobisi de sanat oldu.”

“-Sanatkâr el öpmez; sanatkârın eli öpülür’ diyen, o büyük vizyondan sanatçılarımızı, her fırsatta yargılayan, hedef gösteren ve tehdit eden bir vizyonsuzluğuna geçiş yaptık.” 

“- Geçtiğimiz günlerde, Tarkan bir şarkı çıkardı. Yaşadığımız bu kötü günlerin, geride kalacağını söyleyen, umutvar bir şarkı.”

“-Ama nedense bu şarkı bazılarına çok ağır geldi.”

“-Aslında, Tarkan “Geççek” diye şarkı yapınca, arıza çıkarmaları çok normal. Çünkü hiç geçmesin, hiç bitmesin istiyorlar.”

“-Buradan iktidara seslenmek istiyorum; Türkiye’de herkes, sanatını icra etmekte özgürdür.”

“-Bu ülkenin sanatçısıyla, bu milletin dinlediği müzikle uğraşacağınıza, oturun kendi işinizi yapın. Bu ülkenin sorunlarını, milletin dertlerini çözmenin peşinde koşun.”

PTT ve HGS’nin satış yetkisi

“-AK Parti iktidarının peşkeş treninin son durağı PTT.”

“-Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS’nin, satış ve tahsilat yetkisi PTT’ye aittir.  Ama PTT, belli bir ücret karşılığında, bankalara da HGS satış yetkisi verebilir.”

“-PTT’nin, yüzde 40 hissesine sahip olduğu, PTTeM isimli bir şirket var.  Bu şirketin, yüzde 60 hissesi, Hakan Çevikoğlu adında bir kişiye ait.  Yani devletin kurumu PTT, bir vatandaşımızın küçük ortağı olmuş.”

“-Bu şirket, ‘pttavm.com’ internet sitesi üzerinden satış yapıyor. Tüm satış ve tahsilat yetkisi PTT’nin elinde bulunan HGS,  ne hikmetse, bu site üzerinden satılıyor.”

“-Vurgunun büyüklüğüne bakar mısınız? PTT’nin HGS satış ve tahsilat yetkisi, PTT’nin küçük ortak olduğu, PTTeM isimli şirkete devredilmiş,  bankalardan talep edilen yetkilendirme ücretleri de büyük bir hoşgörü gösterilerek, talep edilmemiş.”

“-Gerçekten ibretlik. Bu konunun takipçisi olacağız. Hem meclis çatısı altında hem de diğer alanlarda, bu vurgunun peşini bırakmayacağız.”

“Ülkelerin toprak bütünlüğüne yönelik tehdit”

“-Erdoğan ve ekibinin uluslararası ilişkilerin caydırıcılık politikası gibi, en temel prensiplerinden uzak birbirlerini boşa düşüren, açıklama ve davranışları hem NATO, hem de Rusya nezdinde, Türkiye’yi kırılgan bir duruma düşürdü.”

“-2008 yılında, Osetya ve Abhazya’nın, Gürcistan’dan koparılması, 2014 senesinde, Kırım’ın ilhak edilmesi ve şimdi de Donbas ve Luhansk’ın, Ukrayna’dan koparılmak istenmesi Rusya’nın coğrafi olarak genişleme stratejisinin bir sonucudur.”

 “-Bunun da ülkemize, kaçınılmaz olarak, yansımaları olacaktır.”

“-Saldırıya uğrayan devletin uluslararası hukuktan ve BM Şartı’nın, 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkını da tanıyoruz.” 

“-Bu bağlamda, Rusya öncelikle işgal ve ilhak ettiği Kırım’dan çekilmelidir.”

 “-Rusya’nın, Kırım Türklerine yönelik baskısına, son vermesini,  soydaşlarımızın insani ve kültürel haklarına yönelik ihlallerin,  ivedilikle durdurulmasını talep ediyoruz.”

“-Ukrayna gibi egemen bir ülkenin sınırına asker yığarak, ülkelerin toprak bütünlüğüne yönelik, tehdit oluşturulması, günümüzde kabul edilebilecek bir tutum değildir.”

“-Bir yandan Rusya’yı, diğer yandan da NATO müttefiklerimizi, bir an önce yapıcı bir gündem üzerinde çalışmaya davet ediyoruz.”

Arıcılık sektörü

“-Bay kriz ve arkadaşları yıkıma tam gaz devam ederken, hemen her sektör, karşılaştıkları derin sorunlarla mücadele etmeye çalışıyor.”

“-Geçen hafta, enerji sektörünü konuşmuştuk. Bugün ise eğer hemen bir çözüm üretilmezse kaybolma riskiyle karşı karşıya kalacak bir başka önemli sektörümüz olan arıcılıktan bahsetmek istiyorum.”

“- Üretimde dünya ikincisi olmamıza rağmen ihracatta, hâlâ 22’inci sırada olduğumuz arıcılık sektörü özellikle de çocuklarımızın gelişimi açısından, büyük önem taşıyor.”

“-Dünyada, bal üretiminde ikinci, kovan sayısında da üçüncü olmamıza rağmen; Çin, üretiminin, yüzde 27’sini ihraç ederken, biz ancak yüzde 5’ini ihraç edebiliyoruz.”

“-Çin, kovan başına yaklaşık 49 kilo bal alırken, biz yalnızca 11 kilo alabiliyoruz. “

“-Çiftçi düşmanı Tarım Bakanı kaç yıldır o koltukta oturmasına rağmen, ‘Bu durum neden böyle oldu acaba’ diye hiç kendisine sormuyor.”

“-Türk tarımını bitirmeyi, adeta kendisine misyon seçmiş, bu enteresan arkadaşımız, merkez birliği seçimlerini kaybedince, yaptığı protokolü iptal ederek, sektörü birbirine düşürüp, sonra da olanları en ön sıradan seyretmeyi tercih etti.”

“- Buradan tarım zararlısı bakana seslenmek istiyorum, siz abuk sabuk demeçler vermeye odaklanırken, arıcılık sektörü sorunlarına kulak vermenizi bekliyor.”

“Kımıl zararlısı bile…”

 “-Devletin elinde kalan şeker fabrikaları, şekeri kilosu 5.3 liradan satarken özelleştirilen şeker fabrikalarının melas ve küspeden kazandıkları paranın yanı sıra şekeri de, kilosu 8 liradan satması, sizi hiç mi rahatsız etmiyor? ‘

“-Çiftçi itiraz edip, özelleştirdiğiniz fabrikalarda, haklarını arayınca,  üzerlerine güvenlik güçleri gönderirken, hiç mi vicdanınız sızlamıyor?”

“-Kımıl zararlısı bile çiftçiye sizin kadar zarar vermedi. Ama siz hâlâ, pişkin pişkin laf yetiştiriyorsunuz.” 

“-Eğer şeker pancarı üreticisine, biraz olsun nefes aldırmak istiyorsanız, ton başına 425 lira olarak açıkladığınız, pancar taban fiyatını 800 liraya yükseltin.”

“-Tarımsal girdiler, yani gübre, mazot, tohum ve ilaç fiyatları, geçen yıla göre, 2-3 kat artmış durumdayken önümüzdeki sene için koyduğunuz taban fiyatını hemen şimdi uygulayın.”

“-Neredeyse her ay hesabı kitabı yapılmış, somut bir proje ortaya koyduk. Ayrıca, hemen hemen her hafta, bir sektörün güncel sorunlarına dair kısa ve orta vadede uygulanmak üzere, somut çözüm önerileri getirdik. 

“-Henüz iktidara gelmedik ama aslında iktidara ne kadar hazır olduğumuzu cümle aleme ilan ettik.”

“-İYİ Parti, Türk siyasetindeki bütün taşları yerinden oynattı.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türk ve Yunan heyetleri 64. kez bir araya geldi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0