a
  • Sahra Haber
  • Dünya
  • Almanya’da eski bir Suriye gizli polisi insanlığa karşı suç işlemekten mahkum oldu

Almanya’da eski bir Suriye gizli polisi insanlığa karşı suç işlemekten mahkum oldu

Almanya’da yargılanan eski bir Suriye gizli polisi, on yıl önce başkent Şam yakınlarındaki bir hapishanede tutuklulara kötü muamele edilmesine nezaret ettiği gerekçesiyle insanlığa karşı suç işlemekten mahkum edildi.Almanya’da yargılanan eski bir Suriye gizli polisi, on yıl önce başkent Şam yakınlarındaki bir hapishanede tutuklulara kötü muamele edilmesine nezaret ettiği gerekçesiyle insanlığa karşı suç işlemekten mahkum edildi.

Koblenz eyalet mahkemesinde yargılanan Enver Raslan, Suriye kenti Douma’daki hapishanenin üst düzey yetkilisi olmakla suçlandı. Hapishane El Hatip ya da 251. Kol olarak da biliniyordu. 

Abcnews’ün haberine göre Raslan, Nisan 2011 ile Eylül 2013 arasında 4 binden fazla mahkum ve tutukluya “sistematik ve vahşi işkenceler” yapılmasına ve onlarca kişinin ölmesine nezaret etmekten suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.

Ruslan, kişisel olarak asla kimseye işkence etmediğini ve 2012’nin sonunda ülkeden kaçtığını savundu. 

Aynı mahkeme geçen yıl İyad elGarib adlı alt rütbeli bir subayı insanlığa karşı suç işlemekten 4,5 yıl hapse mahkum etmişti. 

Raslan ve İyad, Almanya’ya sığınma talebinde bulunduktan yıllar sonra 2019’da tutuklanmışlardı.

İnsan hakları grupları bu mahkumiyetlerin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Suriye’ye karşı dava açamayan binlerce kurbanın adalete kavuşmasının ilk adımı olmasını umduklarını belirtti.

Rusya ve Çin BM Güvenlik Konseyi’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılması girişimlerini engelliyor. Bu nedenle Almanya gibi bazı ülkeler Suriye’de işlenen suçlarla ilgili dava açmak için evrensel yargı hakkını kullanıyor.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gazeteciler, Türkiye’de gazeteci olmayı anlattı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0