a

Bağış: Fetö, her ülke için bir tehdit

AB Eski Bakanı, Başmüzakereci Egemen Bağış’ın görev yaptığı Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçiliği,  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi.

Oldukça kalabalık geçen etkinlikte, bir önceki Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus,  30’a yakın ülkenin  Büyükelçisi,  40’a yakın sefaret temsil edilirken, 2 Avrupa Parlamento üyesi, 2 Çek Bakan yardımcısı olmak üzere toplamda 200’e yakın üst düzey misafir katıldı. 


Prag’daki etkinlikte Büyükelçi Egemen Bağış ile birlikte, Daily Sabah Gazetesi yazarı aynı zamanda 15 Temmuz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Şebnem Merve Oruç  ve Çek Cumhuriyeti’nin bir önceki Cumhurbaşkanlığı Genel Sekteteri Dr. Yiri Weigl konuşmacı olarak katıldılar.


“NEDEN FETÖ’YLE KARARLILIKLA MÜCADELE ETMELİYİZ?”

Öte yandan 15 Temmuz’un 5. Yıldönümünde Çek Cumhuriyeti’nin saygın siyaset ve politika gazetesi Lidove Noviny, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun makalesini yayınladı.
Bakan Çavuşoğlu, “Neden Fetö’yle kararlılıkla mücadele etmeliyiz?” başlıklı makalesinde terörizm olgusunun son yıllarda bir dönüşüm geçirdiğini terör örgütlerinin sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmeler ile hızla evrilen uluslararası ortama kendilerini uyarlama gayretinde olduğuklarını, terörle etkin mücadele için, yeni nesil terör örgütlerine ilişkin kapsamlı bir algı ve farkındalığa, yeni bir perspektife ve uluslararası toplumun bu yönde  sergileyeceği güçlü  siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu belirtti. 


“15 TEMMUZ’DA TÜRK MİLLETİ TANKIN ÖNÜNDE CANIYLA DEMOKRASİSİNE SAHİP ÇIKTI.”

Konferansta, Türk milletinin bağımsızlığına ve demokrasisine sahip çıkmak adına tanklara karşı canını ortaya koyduğunu belirten Egemen Bağış, “15 Temmuz’da Türk milleti tankın önünde canıyla demokrasisine sahip çıktı. Bir kişi ,üç kişi değil. Milyonlarca vatandaşımız demokrasisini kanıyla, canıyla sahip çıktı. İşte bu yüzden dünyanın her yerinde Türkiye’nin demokrasisini ve insan haklarını eleştiren yazıları, açıklamaları, hatta raporları okuduğumda gülümsemeden edemiyorum. Acaba benzer bir girişim bizi eleştiren ülkelerde olsaydı, milyonlarca insan demokrasilerini savunmak için hayatını riske atar mıydı diye merak ediyorum.” ifadelerini kullandı.


“FETÖ, 160 ÜLKEDE FAALİYETTE”

FETÖ’nün sadece Türkiye için değil bütün dünya için tehlikeli bir yapı olduğunu vurgulayan Bağış, FETÖ’nün Çekya gibi 160 ülkede çeşitli adlar altında faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekerek, dost ülkeleri uyardı.
Bağış, ” FETÖ sadece Türkiye için değil bütün dünya ülkeleri için tehlikeli bir yapıdır. Bu hain örgüt 160 ülkede çeşitli adlar altında faaliyetlerini sürdürmektedir.Bu vesileyle Çek dost ve meslektaşlarımı, Prag’daki Meridien Uluslararası Okulunun bu terör örgütüne bağlı ağın kontrolünde olduğunu, bunun NATO üyesi ve dost bir ülke tarafından hoş görülmemesi gerektiği hususunda uyarmak istiyorum.” dedi.


“CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN BÜYÜK BİR BAŞARISI”
 
Şebnem Merve Oruç, 15 Temmuz akşamı  Türk halkının tanklara nasıl direndiğini anlatırken, Dr. Weigl ise 12 Eylül 1980 darbesinde İzmir’de yaşadıklarını paylaştı.

Dr. Weigl,1980’de darbeye destek veren Türk halkının 15 Temmuz’da darbeye direnmesini de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir başarısı olarak nitelendirdi.
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bergama Belediyespor Kulübü’nde kongre heyecanı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0