a
  • Sahra Haber
  • Teknoloji
  • Bakan Varank: ”Sıkıntılar baş gösterdiğinde yanınızda kimse durmuyor

Bakan Varank: ”Sıkıntılar baş gösterdiğinde yanınızda kimse durmuyor

Bir dizi açılış törenlerine katılıp, bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Yozgat’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulunup, bir tesisin açılışını yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘’Her konuşmamızda Milli Teknoloji Hamlesi diyoruz. Milli ve yerli üretimin öneminden bahsediyoruz. Bu ısrarımızın sebebini Ukrayna – Rusya savaşında net bir şekilde gördük. Savaştan önce salgında gördük. Ondan önce savunma sanayinde ülkemize uygulanan gizli açık ambargolarda gördük” dedi.

Mustafa Varank, Yozgat’ta Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti, buradaki bazı tesisleri gezdi ve Northtech Elektronik ve İleri Teknolojiler üretim tesisinin açılış törenine katıldı. 

Salgına, savaşlara, dünyada yaşanan bütün belirsizliklere rağmen yatırımlarına son sürat devam eden müteşebbislere teşekkür eden Bakan Varank, “Yozgat son dönemde bilhassa sanayide önemli atılımlar gerçekleştiriyor. İlimizin OSB sayısı son 19 yıldaki yatırımlarımızla 4’e çıktı. Bugün üretime geçen 49 parsellerde 3 binin üzerinde istihdam sağlanıyor. Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle bu sayı yaklaşık 9 bine ulaşacak” diye konuştu.

Varank, bakanlık olarak üretim ve istihdamın dinamosu olan OSB’lere her türlü desteği sağladıklarını belirterek,  “Örneğin Yozgat’ın heyecanla beklediği Bozok OSB ve Fuat Oktay OSB’ye 2022 yatırım programında 11 milyon lira ödenek ayırdık. Bozok OSB’de altyapı yatırımları tamamlandı. Başvurular alındı. Tahsisler yapılmaya başlandı. Yine Fuat Oktay OSB’de de arazi tahsislerine başlandı. Artık bundan sonrası iş insanlarımızın, yatırımcılarımızın omuzunda” dedi.

“OSB’ler sanayinin kalbi”

OSB’lerin ülke sanayinin kalbi konumunda, Türkiye’nin üretim üsleri olduğuna anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yatırım nereye yapılır sorusunun ilk cevabı OSB’ler. Çünkü buralarda müteşebbislerimiz için büyük avantajlar var. Öncelikle buralar altyapısı hazır planlı alanlar. Ortak altyapı alanlarıyla sanayiciye önemli kolaylıklar sağlıyor. Diğer taraftan OSB’ler bürokrasiden uzak yapılar. Kendi içlerinde işlerini çözebiliyorlar. Bir diğer önemli husus da, buralarda yapılan yatırımların bir alt bölge teşviklerinden faydalanabilmesi. Örneğin beşinci bölgede yer alan Yozgat’ta, yatırımın Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yapılması durumunda altıncı bölge teşviklerinden yararlanılıyor. Bu nedenle OSB’ler yatırımcılarımız için bulunmaz bir fırsat. Bu fırsatı değerlendiren firmalarımızdan bir tanesi de Northtech Elektronik oldu. Takip edenler hatırlayacaktır. Bu tesisin temeli 2020 yılı ortalarında Yozgat’ın evladı Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay tarafından atıldı. Bu kadar kısa sürede açmak da bize nasip oluyor. 16 milyon liralık yatırım ile kurulan bu fabrika bugün 80 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yenilikçi fabrikamız sayesinde Sinyalizasyon Sistemleri, Elektromekanik Sistemleri, Akıllı Trafik Sistemleri, Yolcu Bilgilendirme Sistemleri ve Tıbbi Cihaz gibi yüksek teknolojili ürünlerin üretimi Yozgat’ta yapılıyor. Northtech kurulduğundan beri demir yolu sinyalizasyon ekipmanları üreterek şu ana kadar yaklaşık 160 milyon avroluk bir ithalatın önüne geçmiş oldu. Öncelikli olarak ithalatın önünü kesmeye çalışan Northtech inşallah yakın zamanda ihracata da başlayacak. Böylelikle cari dengeye sağladığı katkılar tırmanışa geçecek.”

“Sıkıntılar baş gösterdiğinde yanınızda kimse durmuyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her konuşmamızda Milli Teknoloji Hamlesi diyoruz. Milli ve yerli üretimin öneminden bahsediyoruz. Bu ısrarımızın sebebini Ukrayna Rusya savaşında net bir şekilde gördük. Savaştan önce salgında gördük. Ondan önce savunma sanayinde ülkemize uygulanan gizli açık ambargolarda gördük. Bu örnekleri geriye doğru artırabiliriz. 

Söylemek istediğim şu: Sıkıntılar baş gösterdiğinde yanınızda kimse durmuyor. Herkes kendi kabuğuna çekiliyor. Ve sonuç olarak ortaya, cevaplanması gereken bir soru çıkıyor. Peki biz kendi kendimize yetebilir miyiz? İşte bunun cevabı Milli Teknoloji Hamlesi’nde gizli. Bu yüzden Milli Teknoloji Hamlesiyle yatıp, Milli Teknoloji Hamlesiyle kalkıyoruz. Buna yönelik çok ciddi adımlar atıyoruz.” 

Bakan Varank, teşvik konusunda “cömert davrandıklarını” ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bilhassa orta yüksek ve yüksek teknolojili alanlara yatırım noktasında maalesef hala istenilen seviyede değiliz. Tekstilin, gıdanın, tarımın tabi ki başımızın üstünde yeri var. Ancak bunların yanına yüksek katma değerli alanları daha fazla koymamız gerekiyor. Çünkü bir ülkenin gerçek kalkınması, vatandaşlarının refahı asıl buradan geçiyor. Daha da ötesi siyasi bağımsızlık hususunda öncelik yine teknolojik bağımsızlıktadır. Teknolojik olarak bağımsız olmadan tam bağımsızlığa ulaşmak mümkün olmaz. Bu manada özel sektör firmalarımızın bilhassa yazılım, elektronik, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, dijital teknolojiler gibi alanlara daha fazla hassasiyet göstermesini istiyoruz. Bu alanlara daha fazla yatırım yapmasını bekliyoruz. İşte biz bunun için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını devreye aldık. Bir uçtan bir uca, fikirden ürüne yatırımcılarımızı bu alanlarda destekliyoruz.” 

Yatırımcılara çağrı

Türkiye’yi tüm şehirleriyle zirveye taşımak istediklerini kaydeden Varank,  sadece İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa demediklerini, her bir ile ayrı ayrı değer verdiklerini söyledi. Varank, konuşmasını şöyle tamamladı: 

“Yüksek sesle Yozgat diyoruz ve Yozgat’a yatırımlarımıza devam ediyoruz. Orta Anadolu Kalkınma Ajansımız aracılığıyla Yozgat’taki 155 projeye bugüne kadar 112 milyon lira destek sağladık. Yine KOP Bölge Kalkınma İdaremizle 198 projeye 170 milyon lira kaynak aktardık. Yozgat’a ve Yozgat’ın geleceğine güveniyoruz. Biz Yozgatlı iş insanlarımızın neler başarabileceğini biliyoruz. Şüpheniz olmasın: Bilhassa yeni OSB’lerde yatırımların başlamasıyla beraber Yozgat daha farklı noktalara ulaşacak. Müteşebbislerimizin gayretleriyle hem Yozgat hem Türkiye kazanacak.”

Kaynak; Ajans Bizim

0 1 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“TARIMIN SİLİKON VADİSİ, İZMİR TARIM TEKNOLOJİ MERKEZİNDE

HIZLI YORUM YAP

0 1 0 0 0 0