a

BAŞARI İÇİN HEDEFİN ÖNEMİ

Motive olabilmek için yapmamız gereken ilk şey, neyi başaracağımıza açık ve net karar vermektir. Çünkü bilinçaltımız bizi korumaya ve mutlu etmeye programlı olduğu için sebebi açık olamayan, bize ne getireceği ne götüreceği beli olmayan, iyi belirlenmemiş hedefler için çalışma ihtiyacı hissetmez.

Motive olabilmek için yapmamız gereken ilk şey, neyi başaracağımıza açık ve net karar vermektir. Çünkü bilinçaltımız bizi korumaya ve mutlu etmeye programlı olduğu için sebebi açık olamayan, bize ne getireceği ne götüreceği beli olmayan, iyi belirlenmemiş hedefler için çalışma ihtiyacı hissetmez.

Bir toplantıya katılmıştım. Toplantının çıkışında benim kişisel gelişim alanında çalıştığımı bilen bir profesör: ” ben yaz tatilinde oğluma ve onun arkadaş grubuna İngilizce öğretiyorum. Çocuklar yeteri kadar verimli alışmıyorlar. Ne yapabilirim diye sormuştu. Bende ona: onlar ingilizceyi neden öğrendiklerini biliyorlar mı? Diye sordum, biraz düşündükten sonra cevabı hayır oldu.

Bir diğer örnekte de bilgisayar mühendisliği birinci sınıfta okuyan bir öğrenci, sorununu benimle şöyle paylaşmıştı: ben lisedede çok başarılı değildim. Fakat bilgisayar mühendisliğinde okumayı çok istiyordum. Gece gündüz çalıştım ve kazandım. Fakat şimdi çalışamıyorum. Hatta o kadar çok çalışıp kazandığım bu okulu bırakmak istiyorum. Bende ona mezuniyetten sonrası için bir planı olup olmadığını sordum. Henüz hiç düşünmemişti bile.

Motivasyon için öncelikle bir hedef gerekir. Lise yıllarında yaptığı hedef tespiti onu motive etmişti, şimdi eksik olan sadece hedefti. Derhal hedef belirleme çalışması yaptık, neticede severek ve isteyerek çalışan bir üniversite öğrencisi kazandık.

Her an hepimizin hedefleri olmalı. Eğer hedeflerimiz olmazsa hayatta rüzgara kapılan kuru yaprak gibi oradan oraya savruluruz. Beynimizi bir tarla gibi düşünün. Eğer buğday ekersek buğday biçeriz, hiç bir şey ekmezsek yabani otlar biter. Eğer hedef belirlemezsek karamsarlıklar, negatif düşünceler, gelecek kaygıları, ufak sorunlara takılıp kalmalar ve küçük sorunları büyütmeler başlayacaktır. Bu büyütmeler sonunda da kendinizi güçsüz hissedeceksiniz.

Örneğin, Ankaradan istanbula gideceksiniz. Garajdan çıkarken aracınızı bir tarafa çarpıp kaportayı çizdirdiniz. İstanbula gitmek için önemli bir sebebiniz yoksa arabadaki çizilme sizi çok rahatsız eder. Dolayısıyla yolculuğu belki de ertelersiniz. Ama istanbula gitmek için belirgin  ve önemli bir sebebiniz  varsa çizilme sizin için hiç önemli olmayabilir.

Ne kadar büyük düşünürseniz hayatınızdaki zorluklar  gözünüzde o kadar küçülecektir.

Sizi motive eden içinizde tatlı bir heyecan oluşturan ve size güç veren bir hedef belirlediğinizde kendinizi daha kuvvetli hissedersiniz ve hayattan istediklerinizi alma yolunda daha hızlı ilerlersiniz.

Anthony Robbins derki: Hayatta tembel insan yoktur, kendisine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü amaçları olmayan insanlar vardır.

Eğer sabah kalkmakta zorlanıyorsak, çalışmakta, işimizi yapmakta, zorlanıyorsak belli bir planımız yoksa, genellikle ya bizi motive eden net hedeflerimiz yoktur ya da başarı isteğimiz yoktur ve kendimizi başarısız hissederiz. Eğer etrafınızda ,tatlı bir heyecanla, coşkuyla , tempolu bir şekilde severek çalışan kişileri görüyorsanız, onlara nasıl böyle güzel çalışabildiklerini sorun. Size hedeflerinden bahsedeceklerdir.

Hedefimizi belirlediğimizde ona ulaşmak için severek, isteyerek tatlı bir heyecanla çalışıp başarının tadını çıkarırız. Unutmayın: Umutla yolculuk etmek de gidilecek yere varmak kadar zevklidir.

Aklınızdan şu soru geçebilir. Hedef belirlememiz gerektiğini anladık, peki nasıl belirleyeceğiz?  Bir sonraki yazımda da nasıl hedef belirleneceğini anlatacağım. 

Görüşmek üzere…

   

Azmi ÖZKAN

Psikoloji Bilim Uzmanı

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dünyanın en büyük mimarlık yarışmasından Konak’a dört ödül

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0