a

Başkan Ayşe Keşir Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması,

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in ve İzmir Millet Vekili Ceyda Bölünmez’in katılımıyla, İl Kadın Kolları Başkanlığınının düzenlediği İzmir Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Buluşma, kahvaltı programı.

Başkan Ayşe Keşir sözlerine şöyle devam etti.

Kadınların en az liseye kadar okumasının çok önemli olduğunun altını çizen Keşir, “Liseyi bitiren kadınlar üniversite hayali de kurar. Yeni gelen bir sistem nedeniyle açık öğretimden lise 2 buçuk yılda bitiyor. Yani lisenin başından başlayan bir kadın 2 buçuk yıl sonra üniversite okuyabilecek. Biz inanıyoruz ki çok daha fazla başvuru olacak. Bu işte ‘Büyük Türkiye’ demek” dedi.


“Kadınların kaçırdığı fırsat eşitliğini yakalamalarını istiyoruz”
Keşir, eğitimini yarım bırakan kadınların eğitim hayatında yeniden başlaması için çalışma yaptıklarına da dikkat çekerek, “10-12 kişi bir araya gelince halk eğitimde kurs açtırılıyor. Hâlbuki siz bu sayıyı tamamlayınca sadece el işi değil matematik kursu da İngilizce kursu da açtırabilirsiniz. Kadınlar, okullar başladıklarında temel derslerini halk eğitim kurslarında sınıf açtırarak halk eğitimden ders alabilir. 1 kişi bile bize gelip şu dersi almak istiyorum; ama başkasını bulamadım derse biz mahalle mahalle gezip katılacak kişiler bulup sınıf açtıracağız. Biz kadınların kaçırdığı fırsat eşitliğini yakalamalarını istiyoruz” diye konuştu.


“Eğitimde makas kapanırsa siyasette kadınların varlığı artar”
Kız çocuklarının okumasındaki en büyük etkenin anneler olduğunu vurgulayan Keşir, “Çünkü kendisi okuyamamıştır ve kızı okusun ister. Biz o annelerin de okumasını istiyoruz. Kadınların siyasi katılımı da eğitimde fırsat eşitliği olmadan olmuyor. Eğitimde kadına makası kapattırırsanız iş gücünde de siyasi karar almada da kadınların varlığı artar. Şu anda çok büyük bir makas var ve biz bu makası kapatmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
“Ürettiğimiz politikalarla herkes kazansın istiyoruz”
Keşir, bir şehre ziyarete gittiklerinde ilk olarak yerel basın ve kadın STK’ları ile bir araya geldiklerini aktararak, “Bunu neden önemsiyoruz? Çünkü yerel basın şehrin nabzını tutar. Sizlerle birlikte olarak ve bu şehre dair değerlendirmeler yapıyoruz. Bu bize iyi anlamda bir motivasyon oluyor. Ben teşkilatıma ve partime gitmeden bu organizasyona katıldım Biz İzmir’e ve İzmirlilere hizmeti son derece önemsiyoruz. Biz ürettiğimiz politikalarda herkes kazansın istiyoruz” görüşünü aktardı.


“Kadın istihdamını arttırmaya yönelik teşvikler veriliyor”
Kadının iki şekilde güçlendirilebileceğini kaydeden Keşir, bunların eğitimde fırsat eşitliği ve kadının üretimini ekonomiye katmak olduğunu söyledi ve ekledi:


“Kadınları yok saymak ülke potansiyelinden vazgeçmek demektir. Yaklaşık 20 yıldır kadınlara yönelik çok farklı teşvikler yapılıyor. Bu teşvikler kadın istihdamını arttırmak ve kadının emeğini ekonomiye katmaya yönelik. Bunlarda yararlanan İzmirli kadınlar var, toplantıdan sonra onlarla da bir araya geleceğiz. Hükümetimizin verdiği teşvikleri kullanan kadınların ilham verici hikayelerini görünce hayret içinde kalıyoruz. Bakanlığın verdiği bir ‘mikro kredi’ var. Bundan 10 köy her alanda, ticaret olmamak kaydıyla herkese veriliyor. Bu kredi sadece ormanla ilgili değil köylülere her alanda destek veriyoruz.”
“Toplantılarımız sadece üyelere değil herkese açık”
Keşir, ziyaretti bulundukları illerde AK Parti’ye üye olan ya da olmayan bütün kadınlar ile bir araya geldiklerini aktararak, “Biz gittiğimiz ilerdeki kadınların hayal güçleri ile tanışınca çok mutlu oluyoruz. Biz istiyoruz ki bu teşvikleri daha çok kadınlar bilsin. Gittiğimiz illerde partiye üye olsun olmasın her kadını bilgilendiriyoruz. Toplantılarımız herkese açık oluyor. Bizim tek isteğimiz bu kredilerin terör ile ilişkili bir alana gitmemesidir. Bu desteklerde yararlanan kadınlar emek+fikir olarak çok önemli şeyler üretiyor” dedi.


“Kadınların her alanda olmasını istiyoruz”
Kadınların her alanda söz sahibi olmasını istediklerini bunun yolunun da eğitimden geçtiğini aktaran Keşir, “Bizim ‘Büyük Türkiye’ hayalimiz var; ama bunu da biliyoruz ki kadınların emeği olmadan ‘Büyük Türkiye’ hayaline ulaşamayız. Kadını güçlendireceğimiz en önemli alan budur. Kadınlar ağırlıklı olarak kayıt dışı çalışıyor. Biz istiyoruz ki yeni mecralar geliştirildikçe bu alanların içinde kadınlar olsun. Beşeri sermayede en çok önemsediğimiz konu eğitim. Bir eğitim projesi de yapıyoruz. Bu proje bizim için oldukça önemli. Özellikle lise eğitimini yarım bırakmakta olan kadınlar var. Ondan öncesi, lise eğitimine başlayamamış birçok kadın var. Kimi terör nedeniyle göçmüş, kimisi erken evlenmiş, kimisi çok istese de başka sebepler nedeniyle okuyamamış. Biz o kadınlarla tanıştık” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TGB 50 İLDE 101 ÜNİVERSİTEDEN 24 BİN 100 GENCE SORDU GENÇLER KÖKLÜ ÇÖZÜM İSTİYOR

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0