a

BAŞKAN BAŞ BASIN KONUŞTU

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI MUSTAFA BAŞ

‘Elinizde belge varsa adalete teslim!’

Cumhur İttifakı’nın paydaşları, Kemalpaşa’da gerçekleşen ‘yolsuzluk’ operasyonuna ilişkin konuştu; belediyeye ‘şeffaf ve adil olma’ çağrısı yaptı

Kemalpaşa’da, Cumhur İttifakı’nın AK Partili ve MHP’li ilçe başkanları ve meclis üyeleri basın toplantısı düzenledi. AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda, Kemalpaşa Belediyesi çalışanlarının da içerisinde bulunduğu öne sürülen ‘yolsuzluk’ operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulunuldu. Toplantıya, AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Baş, MHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katıldı.

Geçtiğimiz 9 Kasım’da, İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Kemalpaşa Belediyesi’ne operasyon düzenlenmiş; rüşvet alıp verme iddiaları nedeniyle 6’sı belediye çalışanı 11 kişi gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3’ü tutuklanmıştı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Partili İlçe Başkanı Baş, “İstemediğimiz olaylarla gündeme düşen belediyemizin durumu hakkında ittifak partileri olarak fikirlerimizi beyan etmek istedik. Soruşturmanın herhangi bir aşamasında olmadığımızdan dolayı elimizde kesin bir bilgi yok. Ne yazık ki belediye meclisine soru önergesi vermemize rağmen bize bilgi verilmedi ve konunun defalarca üstü kapatılmaya çalışıldı. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde, gerçeklikten uzak iddialı sloganlarla seçmenlerinin karşısına çıkan ve o günden bugüne kadar söz verdikleri hiçbir icraatı yerine getiremeyen Millet İttifakı, Kemalpaşa halkına ‘Martın sonunda bahar’ı vaat etse de kazma kürek yaktırmıştır” dedi.

‘ENKAZ EDEBİYATI’

“Çözüm odaklı yönetim anlayışını benimseyemeyen ve kendine has bir yönetim vizyonunu ortaya koyamayan Millet İttifakı, halkın emanet ettiği makamı, şikayet etmekten ileri gidemeyen bir merciye dönüştürmüştür” diyerek açıklamalarını sürdüren İlçe Başkanı Baş, “Tek ürettikleri şeyin bahane olduğu yaptıkları mesnetsiz enkaz edebiyatından anlaşılmaktadır. Adının ulusal basında insanı, sanayisi, tarımı, ekonomisi velhasıl gurur sebeplerimizle gündeme gelmesini ümit ettiğimiz, yolsuzluklarla yan yana dahi getirmek istemeyeceğimiz güzel ilçemiz Kemalpaşa’nın, maalesef ki bu İttifak’ın gösterdiği yönetim zafiyeti sonucunda rüşvet operasyonu ile manşet olmuştur. Kendilerine oy veren veya vermeyen seçmene rüşvet operasyonlarıyla ilgili bir açıklama borçlu olan fakat bunu yapmaktan imtina eden belediye yönetimini sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Aksi halde halkımız nezdinde sükutu ikrar kabul eden geleneğimiz vuku bulacaktır. Söz konusu rüşvet soruşturmasının, şeffaf doğru ve adil bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamak için Cumhur İttifakı olarak, belediye meclis üyelerimiz ve yönetim kademelerimizde görev yapan arkadaşlarımızla üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

‘RESMİ YAZIYA UYDUK’

Konuyla ilgili meclise soru önergesi verdiklerini söyleyen MHP’li İlçe Başkanı Mustafa Gözütok da şu ifadeleri kullandı: “Bilindiği üzere yasal mevzuata aykırı yapılara ruhsat ve yapı kullanma belgesinin rüşvet karşılığında verilmesine ilişkin bir operasyon başlatıldı” sözleriyle açıklamalarda bulunan Gözütok, “Soruşturma devam etmekte. Devletimizin savcılarının bu olay üzerine şiddetle gittiğini biliyoruz. Meclis üyelerimiz de olaya vakıf… MHP’nin verdiği dilekçede 6 tane Kemalpaşa’da söz konusu ruhsat vardı. Başkan izne çıktığında CHP’li meclis üyesi Şaban Tak tarafından imza atılmış. Bununla ilgili soru dilekçesini verdiğimiz zaman belediyede en üst görevdeki başkan yardımcısından yazı geldi ve ‘Herhangi bir şey yoktur, kanuna uygundur’ denildi. Biz de resmi yazıya uymak zorunda kaldık.”

‘ALGIYI BIRAKSINLAR’

Son olarak, söz konusu operasyonda tutuklananların üçünün de belediye personeli olduğunu iddia eden AK Partili Başkan Baş, “Buradaki olay iki yönlü; birinci yönü sayın başkanın imzalamaktan imtina ettiği bir ruhsatın vekaletle imza atılmış olması. Aynı zamanda imara uygunsuz olarak verilmesi. İkisi de bir suç unsuru oluşturmuş oluyor. 2019 seçiminden sonra meclisi oluşturduğumuzda yeni kurulan mecliste, meclis başkanı tarafından meclisi bloke eden, Kemalpaşa’nın sorunlarına değil; kadrolaşmaya ağırlık veren bir yönetim şekliyle karşı karşıya kaldık. Biz Cumhur İttifakı olarak, uyarıda bulunduk ama bunlar ölçüye alınmadı. Bulundukları makamı bahane üretme makamı olarak kullandılar, sonuçta Kemalpaşa’nın geldiği durum budur. Kemalpaşa Belediyesi’ni idari makamlarda, yönetici vasfında olan arkadaşlarımıza bu soruşturmaya katkıda bulunabilecek ne gibi belgeler varsa, bunları adalete teslim etmelerini rica ediyoruz. Sadece istediğimiz algı operasyonlarını bıraksınlar, gerçekleri halka tüm çıplaklığı ile anlatsınlar” diye konuştu.

HABER YAĞMUR DAŞTAN

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

BAŞKAN DOĞRUER’DEN CEMEVİ AÇIKLAMASI

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0