a

İZMİR’İN SEVİLEN YÜZÜ BAŞKAN UĞURTAŞ GÜVEN TAZELEDİ.

OSB’lere ‘kayyum’ planına
sanayicilerden itiraz geldi

OSB’lere vali ve kaymakamların başkan olarak atanmasına yönelik yasa taslağını eleştiren Atatürk OSB Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Müteşebbis heyet istediği kararı alıp geçecek. Biz ise elimizde hortumla yangından yangına koşacağız” dedi

Hükümetin belediye başkanlıklarına kayyum atanması gibi ülke genelindeki tüm organize sanayi bölgelerinin (OSB) müteşebbis heyet başkanlıklarına da vali ve kaymakamları atayacak olması OSB başkanları tarafından eleştirildi. Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) 12 ve 13’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan OSBDER Başkanı Hilmi Uğurtaş, atanacak vali ve kaymakamların her türlü kararı almaya yetkili olacağını belirtti. OSB yönetim kurulu üyelerinin mahkeme kararı bile beklenmeden görevden alınabileceğini vurgulayan Uğurtaş, “Sanayici adeta elinde hortumla bir yangından diğerine koşuyor. Hangi yangını söndüreceğimizi biz de şaşırdık. Bu yasanın çıkması halinde sanayiciler artık kelle koltukta çalışacak” diye konuştu.

Böyle bir yasanın çıkarılma nedenini anlayamadıklarını vurgulayan Uğurtaş, “Bugün OSB yönetimleri kendi bölgesindeki bir okula bilgisayar alamaz, tuvalet bile tamir ettiremez hale geldi. Bunu yapmak için bakanlıktan onay alınması gerekiyor. OSB’lerin yatırıma ihtiyacı var ama yatırım yaparken bakanlığa sorup onlar onay verirse yatırım yapılacak” ifadelerini kullandı. Bakanlığın 350 OSB’nin hepsine hızlı bir şekilde yanıt veremeyeceğini de aktaran Hilmi Uğurtaş, “OSB’lerde işler hızlı şekilde işlediği için yatırım yapılıyordu. Artık yatırımcıyı da buralara çekemeyeceğiz. Bakanlık bizin zaten denetliyor, hatta içtiğimiz çaya kadar soruyorlar. Bir, iki OSB yanlış iş yapmış diye 350 OSB kurban edilmemeli” dedi.

Yeni yasayla birlikte oluşturulacak yeni 14 kişilik müteşebbis heyette suistimallerin daha çok olacağını kaydeden Uğurtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu kişiler alır kararı, geçer. Kimsede bir şey soramaz. Zaten 13 tane OSB’nin hangi birine valilik yetişecek. Kamunun OSB’lere girmesi, karar alma süreçlerini zorlaştırır ve buralar kamulaşır. Tahsis yaptığımız yatırımcı borsaya kayıtlı değilse hissesini devrederken veya yabancı ortak alırken bakanlıktan izin almak zorunda kayacak. Benim özel işime bakanlık neden karışıyor? O zaman yabancı niye gelsin, başka ülkelerde dünya kadar yer var. Yabancı yatırım böylelikle kaçar. Ayrıca OSB’lerin sanayi alanından çıkarılması da bakanlığın iki dudağı arasında. Bunun nasıl kullanılacağı, 2-3 sene sonra ne olacağını kimse bilemez.”

Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBDER Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kutsi Tuncay da 20 yılda 22 kez OSB kanununda değişiklikler yapıldığın kaydetti. Tuncay, “Artık ben telefonumu açmaya korkuyorum. Gelen telefonların 3’te 2’si yardım istiyor. Her bakanlık, valilik, vali yardımcıları yardım istiyor ama yetkimiz yok ki verelim. Şöyle yaparsanız yardım yapabiliyoruz diyoruz. Burs vermek için bile izin almak zorundayız. Kamuda bu kadar kaynak varken OSB’lerin emanet paralarına göz diker anlamak mümkün değil. Bu paraların bizim olduğunu sanılıyor ve bunu har vurup harman savurduğumuzu sanmaları bizi yaralıyor” diye konuştu.

Menemen Plastik İhtisas OSB Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Salih Esen ise yaşananların son derece can zsıkıcı olduğunu belirterek, “Sonra bize sanayici inovatif ürün üretsin arge’ye yönelsin diyorlar. Ama sanayici elinde sürekli hortumla evindeki yangını söndürmeye çalışıyor. Bu işleri yapmanın bir bedeli var bu ülkede ve bizler de bu bedeli ne yazık ki ödüyoruz. Ayrıca bu yönetmelik ile görevden almalar çok daha kolaylaşacak. Bu yasalaşırsa artık kelle koltukta görev yapacağız. Her sizin ayağınızın altına muz kabuğu koyup sizin ayağınızı kaydırabilir” dedi.

Konuşmaların ardından OSBDER Yönetim Kurulu ve ilgili kurul seçimleri yapıldı. Seçimlerde Hilmi Uğurtaş bir kez daha başkan seçildi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

HER SOKAĞIN BİR SAHİBİ VAR

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0