a

Batur: Kadına yönelik şiddet insanlığa, ülkeye ihanettir

Konak’ın Kadın Çalıştayı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başladı

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Proje ortaklığında düzenlenen Kadın Çalıştayı’nda kadına yönelik şiddete güçlü ve kararlı bir şekilde “Hayır” dendi. İki gün sürecek çalıştayın açılışında, kadın örgütleri tarafından “Eşitlik Elçisi” ilan edilen Başkan Batur, “Kadına şiddet insan hakları ihlalidir ve aslında yıkıcı etkileriyle bireye değil, topluma da şiddettir. Kadına yönelik şiddet, insanlığa, ülkeye ihanettir. Biliyoruz ki, şiddete karşı susanlar da en az şiddet uygulayanlar kadar suçludur. O yüzden biz susmuyoruz, susmayacağız” dedi.

Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Proje ortaklığında düzenlenen ve iki gün boyunca sürecek Kadın Çalıştayı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde birbirinden değerli isimlerin katılımıyla başladı. “Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak ve bununla birlikte konunun tüm taraflarını bir araya getirerek acil bir eylem programı hayata geçirilmesi adına düzenlenen Kadın Çalıştayı’nın açılışında Konak Belediye başkanı Abdül Batur,  İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı ve Girişimci İş Kadınları Federasyonu Başkanı (GİFED) Huriye Serter, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onur Üyesi ve CHP Eski Milletvekili Gülsün Bilgehan, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, CHP İzmir İl Yöneticileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, Kadın Kuruluşları Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Sendika Temsilcileri ve muhtarlar katıldı. Açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter de mesajlarıyla yer aldı. “Özgür Kadınlar Güçlü Yarınlar” mottosuyla “Kadına Yönelik Şiddet”in konuşulduğu Kadın Çalıştayı, yerel yönetim, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversitelerin ilgili bölümlerinde çalışma yürüten akademisyenler, siyasetçiler ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Batur “Eşitlik Elçisi” seçildi

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde düzenlenen çalıştay öncesi, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı ve Girişimci İş Kadınları Federasyonu Başkanı (GİFED) Huriye Serter, tüm kadın örgütleri adına Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a “Eşitlik Elçisi” plaketini takdim etti. Serter, “Dünya ekonomik forumu eşitlik için 150 yıl var diyor. Bütün problem bir araya gelememek. Bugün burada bir araya geldik. Tek kanatla uçulmayacağını biliyoruz. Bu konuda sizin her zaman büyük destekleriniz var. Biz kadın örgütleriyle aynı yolda yürüyorsunuz, aynı hayale eşlik ediyorsunuz. Bu sebeple sizi ‘Eşitlik Elçimiz’ ilan ediyoruz” sözleriyle Başkan Batur’un Eşitlik Elçisi seçildiğini açıkladı.

Serter: Gerçek adaleti hakim kılmak istiyoruz

Çalıştayın açılış konuşmalarından ilkini gerçekleştiren İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı ve Girişimci İş Kadınları Federasyonu Başkanı (GİFED) Huriye Serter, 21. yüzyılda halen kadına yönelik şiddetin, kısıtlamaların var olmasının, kadının toplum hayatındaki yerinin yok sayılmasının utanç kaynağı olduğunu vurguladı. Şiddet göstereni değil, şiddete uğrayanı koruyan gerçek adaleti hakim kılmak için mücadele ettiklerini dile getiren Serter, “Toplumsal cinsiyet uçurumunun giderek artması ve buna yasalarla da karşı koyamamamız şiddetin artmasındaki en büyük etken. Tecavüze uğrayan kız çocuklarının ruhsal bütünlüğünün zedelenip zedelenmediğini soruşturan, kadın katillerine haksız tahrik adı altında ceza indirimi sağlayan adaleti değil, gerçek adaleti hakim kılmak istiyoruz. Şiddete uğrayanların değil, şiddet uygulayanların utanç duymasını sağlamak zorundayız” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi’nin bu ülkede uygulanacağı günler yakın

Serter, konuşmasının devamında, Türkiye’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetle birlikte kadın hakları ile ilgili kazanımları pek çok batılı ülkeden daha önce elde eden bir ülke olmasına rağmen bugün, dünya cinsiyet eşitsizliği raporuna göre 156 ülke arasında 133’üncü sırada yer aldığını ifade etti. Huriye Serter, İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Şunu çok iyi biliyoruz ki hukukun üstünlüğünü eşit yurttaşlığı, insan haklarını ve demokrasiyi yerleştirmek istiyorsak kadına yönelik ayrımcılığı ve şiddeti bu

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Koştu ve kadın meclis üyelerinden kadına şiddete ‘DUR’ çağrısı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0