a

Belediye çalışanlarının ücretine zam

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde belediye çalışanlarını kapsayan ek sözleşme ile 4 bin 100 lira olan en düşük çalışan işçinin maaşı 6 bin 100 liraya yükseltildi.

Hizmet-İş Sendikası ile Yozgat’ın Yerköy ilçe belediyesi arasındaki toplu iş görüşmelerinin ardından hazırlanan 1,5 yılı kapsayan ek sözleşme ile çalışanların maaşlarında 2 bin bin lira artış sağlandı. Sözleşme çalışanlarında katılımı ile törenle imzalandı. 

İşveren kuruluş adına sözleşmeye imza atan Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, Hizmet-İş Sendikası arasında 201 belediye şirketi işçini kapsayan toplu iş sözleşme ile Yozgat merkez ve bağlı ilçe, belde belediyeleri arasında en yüksek maaş zammını yaptıklarını söyledi. 

Hiçbir siyasi fikir ayrımı yapmaksızın her zaman çalışanlarının yanında olduğunu belirten Yılmaz, bilgileri verdi:

 ‘’Hizmet yolculuğumuzun ilk gününden itibaren, İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın anlayışımız gereği, emeğin ve alın terinin büyük bir saygıyı hak ettiğini, insanlık onurunun ehemmiyet gösterilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Bugüne kadar imkânlarımız dâhilinde maddi ve manevi olarak yanlarında olmaya çalıştığımız mesai arkadaşlarımız için imkanlarımızı tekrar değerlendirip, işçi kardeşlerimizin yüzleri gülsün diyerek ücretlerini rekor bir zam yapmış bulunmaktayız. Yapılan zamlarla birlikte 2022 yılının ilk altı ayı için Yerköy Belediyesinde çalışmakta olan bekar personel maaşı 5 bin 890 lira, Evli Personel 5 bin 975 lira, Evli ve 1 çocuklu personel 6 bin 15 lira, Evli ve 2 çocuklu personel 6 bin 55 lira, Evli ve 3 çocuklu personel ise 6 bin 105 lira maaş ve sosyal hakları verilmiştir’’ 

Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız da imzalanan toplu iş sözleşmesi ile işçilerin yüzlerinin güldüğünü kaydetti. Sözleşmenin 2022 yılı ile 2023 yılının ilk 6 aylık dönemini kapsadığını aktaran Zararsız, ‘’Toplu iş sözleşme ile ücret zammı, sosyal haklar hariç günlük ücretlere birinci yıl birinci altı ay yüzde 50, ikinci altı ay yüzde 6 ve enflasyon farkı, üçüncü altı ay yüzde 6 zam ve enflasyon farkı uygulanacak. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile birlikte 4 bin 100 lira ücret alan emekçi kardeşlerimizin ücretleri 6 bin 100 liraya yükseltilmiştir. Kurban ve Ramazan Bayramından önce birinci yıl net 400 lira, ikinci yıl net 500 lira bayram harçlığı ödenecektir’’ diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gençler, iş arama tekniklerini öğrendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0