a
  • Sahra Haber
  • Genel
  • Borç Yapılandırma Uzatıldı mı? Vergi, SGK ve KYK Borç Yapılandırma Başvurusu Ne Zamana Kadar Yapılır?

Borç Yapılandırma Uzatıldı mı? Vergi, SGK ve KYK Borç Yapılandırma Başvurusu Ne Zamana Kadar Yapılır?

31 Ağustos’ta sona ermesi planlanan kamu borçları yapılandırması Resmi Gazete’de yer alan kararla uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararın ardından, borç yapılandırma süresi ne kadar uzatıldı. İşte detayları.31

Vergi SGK ve öğrenci kredisi borcu olan vatandaşlar borç yapılandırma müjdesinin ardından başvuruda bulundu. Geçtiğimiz günlerde başvuru tarihlerini kaçıran vatandaşlar için başvuru sürecinin uzatıldığı müjdesi verildi. Böylece 31 Ağustos’ta tamamlanması planlanan başvuru alımları ileri bir tarihe ertelendi ve borç yapılandırma uzatıldı mı, ne zamana kadar uzatıldı, Vergi, SGK ve KYK borç yapılandırma başvurusu ne zamana kadar yapılacak işte tüm detayları..

Borç Yapılandırma Ne Zamana Kadar Uzatıldı?

Milyonlarca vatandaşın ilgilendiren, borç yapılandırma kanununa ilişkin başvuruların 31 Ağustos’ta tamamlanması planlanıyordu. Ancak Cumhurbaşkanı tarafının imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan son karara göre, başvurular 1 ay daha alınacak.

Alınan yeni karar ile birlikte, vatandaşların devlete olan vergi ve prim borçları ile KYK borçları dahil pek çok borcu cezaları kaldırılarak yapılandırılacak, taksitle ödeme imkanı verilecek.

Yapılandırmadan Sonraki İlk Taksit Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Yapılandırma başvurularının ertelenmesi sonucu, başvurular 30 Eylül’e kadar yapılacak.

1 Kasım 2021’de başlayacak olan ilk taksit ödemeleri 1 Aralık 2021’e uzatıldı. Uygulama kapsamında şu ana kadar 30 milyar TL üzerinde borç yapılandırıldığı belirtildi.

Borç Yapılandırma Kanununu Kapsayan Borçlar Hangileri?

16 milyonun üzerinde vatandaşın 75.6 milyar lirayı aşan, öğrenim kredisi, vergi, trafik, SGK primi gibi borçları için yapılandırma kararı çıkmıştı. Bu karara göre, Nisan ayı ve öncesine kadar kesinleşmiş sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası ve işsizlik sigortası primleri, BAĞKUR borçları, öğrenim kredileri gibi pek çok borç taksitlendirilerek yapılandırılacak.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kütahya Afyonkarahisar Eskişehir’de 5.0 Deprem (31 Ağustos 2021)

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0