a

BÜYÜK TAARRUZ KURTULUŞ YOLU ANITI’NDA KUTLANDI

EFES SELÇUK ULU ÖNDER’İN SİLUETİNE TANIK OLDU

Mustafa Kemal Paşa’nın başkomutanlığında zafere ulaşan Büyük Taarruz’un 99. Yılı Efes Selçuk’ta Kurtuluş Yolu Anıtı’nda kutlandı.  Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, beraberindeki CHP Efes Selçuk İlçe Başkanı Mehmet Karanfil ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve belediye çalışanları, CHP İzmir Önceki Dönem Milletvekillerinden Musa Çam, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Görkem Duman ile Efes Selçuk’lu gençlerden oluşan bando takımı eşliğinde Kurtuluş Yolu Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı. 

Efes Selçuk Belediyesi’nin çağrısıyla kentte faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların katılımıyla her yıl Büyük Taarruz’un yıl dönümü olan 26 Ağustos’ta gerçekleşen törende katılımcılar; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Yolu Anıtı’na düşen siluetine bir kez daha tanıklık etmenin heyecanını yaşadılar.

ONURLU BİR MÜCADELE İLE GELEN ZAFER

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma ÇYDD Selçuk Şubesi Başkanı Metin Çıtak tarafından yapıldı. Çıtak konuşmasında Milli Mücadele sürecinde zafere inanmayan bazı kesimlerin de olduğunu belirterek; “Mustafa Kemal ve arkadaşları Kuvay-i Milliye ruhuyla çok zor ve onurlu bir mücadele verdiler. Hiçbir zaman alışamadığı esareti reddeden Aziz Türk Milleti bağrından çıkardığı Mustafa Kemal’in önderliğinde kahraman ordusu ile dünyaya örnek olacak Kurtuluş Savaşı Destanını yazmaya başladı. Sonunda işgalcilere büyük darbeyi vuracak olan Büyük Taarruz 99 yıl önce Afyon’da 26 Ağustos şafağında verilen çetin bir mücadele ile zafere ulaşmıştır” dedi.

Metin Çıtak Kurtuluş Yolu Anıtı’nın Efes Selçuk’ta olmasının bir gurur olduğunu belirterek; Kurtuluş Yolu Anıtı Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Efes Selçuklular’a göndermiş olduğu mesajı da okudu.

Başkan Sengel yaptığı konuşmada Kurtuluş Yolu Anıtı’nın önemine vurgu yaparak; “ Bu anıt sanat ile bilimin nasıl buluştuğunun göstergesidir. Mehmet Aksoy uzun zaman çalışmalarını yapmış, gözlemlerini yerine getirmiş ve sonrasında güneşin geliş açılarını hesaplayarak Atatürk’ün siluetinin tam Büyük Taarruzun başladığı 12.30’da Efes Selçuk’un topraklarına düşmesini hesap etmiştir” dedi.

TEK VE GERÇEK LİDERİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TÜR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ağustos’ta büyük bir kararlılık ortaya koyduğunun altını çizen Başkan Sengel; “Mustafa Kemal öyle bir başkomutandır ki, koltuğunda oturmayan, kendine başkomutan demeyen, gerçekten başkomutanlık yapıp ordusunun başına geçerek gerekli mücadeleyi verendir. Biz o yüzden tek, asıl, eşsiz ve yeri asla doldurulamayacak olan bir lider olan tek bir başkomutana inanırız; o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bugün bizlere düşen aynı kararlılığı eğer vicdanlarımızda taşıyorsak, öncelikle bu ülkenin geleceği için şu anda var olan ve kötü giden gidişatı gözlerimizle görmeli ve aynı zamanda günü değil geleceği kurtarmak için bize verilmiş hakları kullanırken kalbimizle gereğini yapmaktır. Bütün şehitlerimize,  tek ve gerçek liderimiz, tek sevdamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı bu borcumuzdur ” dedi. 

Başkan Sengel’in konuşmasının ardından Ulaş Erol yönetimindeki Efes Selçuk Zeybek Ekibi bir gösteri sundu.

Efes Selçuk Belediyesi’nin çağrısıyla gerçekleşen törende, katılımcılar saat 12.30’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün siluetinin Kurtuluş Yolu Anıtı’nda görülmesine bir kez daha heyecanla ve duygulanarak tanık oldular.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

KAHVENİN UCUZA SATILMASI MÜMKÜN DEĞİL!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0