a

Çekya’da 18 Mart Şehitleri Anma Etkinliği düzenlenecek

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk şehitlikleri ve yapılması planlanan 18 Mart Şehitleri Anma etkinliği ile ilgili açıklamada bulundu.

Egemen Bağış yaptığı açıklamasında ; Birinci Dünya Savaşı’nda Avrupa’da önemli cephelerin geçiş noktası olan Çek Cumhuriyeti’nde mehmetçiklerimizin önemli izler bıraktığının bilgisinide verdi.

BULUNDUĞU COĞRAFYA NEDENİYLE TÜRKİYE HEP HEDEF OLMUŞTUR

Egemen Bağış,Türk şehitliklerinin araştırılması için gerekli talimatı verdiğini bildirerek, “Şehitlerimiz bizim göz bebeğimiz.Şehitlerimize sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur.” dedi.

Egemen Bağış şunları söyledi:

Şehitlerimiz bizim göz bebeğimiz. Türkiye doğunun en batılı, batının en doğulu coğrafyasında hep bir köprü vazifesi görmüştür. Bu nedenle bizim topraklarımız üzerinde hep birileri plan yapmış, hep birileri oyun kurmaya çalışmış.Türkiye bulunduğu coğrafya bakımından hep hedef olmuştur. İşte o oyunları bozmak içinde daha hayatının baharında 17-18 yaşlarında gözünü kırpmadan milleti, bayrağı, vatanı ve devletin için canını veren şehitlerimize sahip çıkmak, onların aziz hatıralarını yaşatmak hepimizin boynumuzun borcu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bize en önem verdiği talimatı; görev yerlerimizdeki şehitliklerimize sahip çıkmak. Bu nedenle görev yaptığımız günden itibaren şehitliklerimizin bakımıyla, onarımıyla ihtiyaçlarıyla yakından ilgileniyoruz. Zaten görevimizde budur.” dedi.BÜYÜKELÇİ OLARAK BURADAKİ İLK ZİYARETİMİ TÜRK ŞEHİTLİĞİNE YAPTIM

Çekya’ya büyükelçi olarak görev yaptığı ilk gün Çekya Dışişleri Bakanlığı yerine Pardubiçe”deki şehitliğe ziyaret ettiğini aktaran Bağış, ” Çek Cumhuriyeti’ne Büyükelçi olarak ilk geldiğimde, ilk ziyaretimi bir şehitliğe yapmak istemiştim. Hatta Çek Dışişleri Bakanlığı’na ülkeye göreve geldiğimi bildirmeye gitmeden evvel aynı gün, sabah önce Prag’dan Pardubiçe’ye gidip ilk olarak oradaki şehitliğimizi askeri ateşimizle, buradaki arkadaşlarımız ve eşim Beyhan hanımla ziyaret etmiş, öğleden sonrada Çek Dışişleri’ne gidip resmi başvurumu yapmıştım.”dedi.


ÖNEMLİ CEPHE VE SAVAŞLARDA ŞEHİT DÜŞEN MEHMETÇİKLERİMİZ İÇİN KİTAP HAZIRLANACAK

Türkiye Prag Büyükelçiği olarak Çekya’ daki tarihçiler ve araştırmacılarla büyük bir işbirliği içerisinde olduklarını vurgulayan Egemen Bağış; Galiçya Cephesi , Balkan Savaşları gibi önemli cephe ve savaşlarda şehit düşen Mehmetçikler için kitap hazırlandığını belirterek,büyükelçilik olarak araştırmalar için her türlü desteği vermeyi çalışacaklarını söyledi.

Egemen Bağış konuşmasının devamında;

“Çekya’daki tarihçi ve araştırmacılarla çok büyük işbirliği halindeyiz. Bunların sonucunda ortaya çok farklı şeyler çıkmaya başladı. Şehitliklerimizin ve abidelerimizin yapılış maceraları, devletimizin ekonomik olarak sıkıntılı olduğu dönemlerinde bile şehitliklerimizle ilgili nasıl imkanların yaratıldığını okudukça gerçekten çok etkilendik.

Yakında bir takım tarihçiler Galiçya Cephesi , Balkan Savaşları gibi önemli cephe ve savaşlarda şehit düşen ecdadımızla ilgili bir kitap hazırlayacaklar. Onlara da her türlü desteği vermeye çalışıyoruz.

Ama inceledikçe, ortaya çıkan yeni bilgiler bizleri daha çok motive ediyor. İnanın bazen o evrakları okurken tüylerim dike diken oluyor ve ne kadar büyük millet olduğumuzu bir kez daha anlıyorum.”dedi.

ECDADIMIZ HASTAYKEN BİLE İBADETİNDEN VAZGEÇMEMİŞ

Valasske Mezirici şehrindeki hastanedeki Türk askerlerinin namaz kılma anındaki fotoğraflarınıda bahseden Egemen Bağış, “Ecdadımızın bir fotoğrafı bizi çok etkiledi. Ecdadımız hastayken bile tedavi gördüğü hastanede ibadetinden hiç bir zaman vazgeçmemiş. Toplu halde namaz kılarken fotoğrafları var.” ifadelerine yer verdi.

Önümüzdeki yıl için Çekya’da 18 Mart Şehitlerimizi Anma Etkinlikleri planlandıklarını da açıklayan Egemen Bağış konuşmasının devamında” Çekya’da üç merkezde şehitliğimiz var. Fakat Valasske Mezirici’deki şehitlik bu 3 şehitlik içinde en enteresan olanıdır.

Cephede gazi olanlar tedavi için Valasske Mezirici’deki hastaneye gelmiştir. Bir kısmı maalesef şehit düşmüş orada defnedilmiştir. Bir kısmı iyileşip vatana geri dönebilmiştir. Bir kısmı iyileşip Çekya’da kalmıştır ama zaman içerisinde asimile olmuştur. Ama ecdadımızın bu topraklara bıraktıkları bir takım farklı özelliklerde ortaya çıkmaya başladı.

Örneğin ‘Türk’ anlamına kelime bir çok yerde kullanılmaktadır. İsimlerde, eşyalarda ve üretimde kullanılmaktadır. Bunların hepsinde ecdadımızın payı olduğunu düşünüyoruz. Bu konuyla alakalı ile bir takım araştırmalar yapıyoruz.

Valasske Mezirici’deki bazı binalar savaş zamanında hastaneye çevrilmiş. Valasske Mezirici’deki lisede o dönem hastaneye çevrilmiştir. O binada bizim askerlerimizin tedavi gördüğü bir hastane var. O döneme ait çok farklı fotoğraflar ortaya çıktı. Ancak bir fotoğraf var bizleri çok etkiledi. Ecdadımız hastayken bile tedavi gördüğü hastanede ibadetinden hiç bir zaman vazgeçmemiş. Ecdadımızın toplu halde namaz kılarken fotoğrafları var. Fotoğrafın çekildiği sınıfı tespit ettik okuldan rica ettik sınıfı bize açtılar.

Biz en çok etkileyen sadece bizim ecdadımızın inancına ve ibadetine sahip çıkması değil aynı zamanda askerlerimize ev sahipliği yapan Çeklerin de hastanenin bir odasını mescit olarak ayırıp askerlerimize toplu ibadet imkanını sunmuş olmalarıdır. İnanca ve ibadete olan hoşgörü Türk ve Çek dostluğu adına bizlere bir ipucu vermiştir. Buradan ilerleyerek günümüzde Türkiye-Çekya arasındaki ilişkileri nasıl artırabiliriz bunun üzerine kafa yoruyoruz. Buna yönelik bir takım çalışmalar planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl pandemin etkileri azalırsa bütün vatandaşlarımızın göğsünü kabartacak 18 Mart Şehitlerimizi Anma Etkinlikleri’ni planlıyoruz.”dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Sürekli; Karaburun’da…

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0