a

‘Çeşme’den Sakız Damlıyor’ Projesi 3 yaşında

Başkan Oran, “Dünya sakız üretiminde yerimizi alacağız”

Çeşme’de sakız üretimin arttırılması amacıyla hazırlanan ‘Çeşme’den Sakız Damlıyor’ projesi kapsamında bu yıl üçüncü kez sakız ağaçlarının hasada hazırlık töreni gerçekleştirildi. Sakız ağaçlarına ilk çiziği atan Oran, “Sakız Adası’nın 10 katı potansiyele sahibiz, Dünya sakız üretiminde yerimizi alacağız” dedi.

Çeşme’de 40 yıl aradan sonra ilk geçtiğimiz yıllarda başlayan sakız üretimi, ekonomiye güç kazandırıyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen damla sakızı ağaçlarının hasada hazırlık töreni Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın ağaçları çizmesiyle başladı. Törene Başkan Oran’ın yanı sıra, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, yerli üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende yaptığı konuşmada sakızın öneminden bahseden Oran, “Damla Sakızı insan sağlığı açısından olduğu kadar, ülkemizin ekonomik girdisi açısından da büyük öneme sahip. Sakız ağaçlarının korunması, çoğaltılması, gerekli aşılamalarla verimliliğin artırılması çalışmalarımız da bu çerçevede bizim için çok önemli. Sakız bizim için stratejik değeri yüksek bir ürün. Sakız Adası’nda sadece 150 kilometrekarelik bir alanda, Çeşme Yarımadası’nda ise 250 km metrekare her alanında yetişiyor. Sakız Adası’nın 10 katı potansiyele sahibiz. Sakızın yaygınlaştırılması için tahsislerin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor. Bugüne kadar 12 bin sakız fidanı yetiştirdik. Bu yıl 50 kg damla sakızı ve 4 litre sakız yağı ürettik, özel sektörle birlikte şu anda 2 ayrı üniversitenin farmakoloji bölümlerine Tubitak’a Çeşme sakızı ile katıldık” diye konuştu.

“Sakız tekelini yıkacağız”

Çeşme’de yapılan sakız üretiminin Yunanistan’da yankıya sebep olduğunu belirten Oran, “Reçinesi ve yağı ile yıllık 180 milyon euro’yu aşan gelir potansiyeli olan Sakız üretimi konusunda attığımız adımlar bugüne kadar Tekel konumunda olan komşumuzda nasıl yankı yarattığını gördük” dedi.

“Ağaçlandırma alanlarımızı geliştiriyoruz”

Sakız ağacı sayısının 2000’in üzerine çıktığının altını çizen Oran,

“Geçtiğimiz yıl Ege Orman Vakfı ile imzaladığımız protokol sonucunda sakız ağaçlandırma alanlarımızı geliştiriyoruz. Başlangıçta 1700 olan Sakız ağacı sayımızı kısa sürede 2000’in üzerine çıkardık. Çeşme’nin önemli dondurma üreticileri o meşhur Sakızlı dondurmalarını geçtiğimiz yıl bu toprakların sakız mahsülünden ürettiler” ifadelerini kullandı.

“Çeşme’yi zirveye taşımaya devam edeceğiz” Oran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çeşme’nin endemik türleri ile de marka değerini artıracak, toprağımızın korunmasını, yerel zenginliklerimizin güçlenerek gelecek nesillere

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İzmir ‘Telafide Ben de Varım’ Dedi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0