a
  • Sahra Haber
  • Politika
  • CHP’li Sındır, “halkımız maskeler inince değil, AKP gidince rahat bir nefes alacak!”

CHP’li Sındır, “halkımız maskeler inince değil, AKP gidince rahat bir nefes alacak!”

CHP Bayındır Kadın Kollarınca düzenlenen kahvaltıda konuşan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, dayanışmayı büyüten, irade ortaya koyan, şiddetsiz ve eşit yaşama hakkı için ses yükselten kadınlarla birlikte AKP iktidarına son vereceklerini söyledi.

Sındır, “Temel hak ve özgürlükleri ilgilendiren konular Cumhurbaşkanlığının görev, yetki ve sorumluluğunun dışındadır, bu konular TBMM’nin yetki ve sorumluluğundadır. Kaldı ki, Sözleşmeye onay veren makam Türkiye Büyük Millet Meclisi iken, Cumhurbaşkanı’nın tek başına ülkemizi İstanbul sözleşmesinden geri çekmesi hukukun da tem ilkeleri ile bağdaşmamaktadır ve kabul edilemez. İstanbul sözleşmesi kadınlarımızı biz de İstanbul sözleşmesini yaşatacağız. Türkiye’nin Orta Çağ karanlığına sürüklenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

“DAHA ÇOK KADIN BELEDİYE BAŞKANI, MİLLETVEKİLİ, MUHTAR!”

Anadolu kadınının Milli Mücadele yıllarında bağımsızlık için cepheye koştuğunu ifade ederek sözlerine başlayan Sındır, “biraz önce gözünü kırpmadan cepheye koşan aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunduk. Şehitlerimiz derken; kadınıyla, erkeğiyle, genci, yaşlısıyla her yaştan, her inançtan, her etnik kökenden vatan evlatlarımızdan bahsediyoruz. Kadınlarımız da Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Halide Edipleriyle, Nene Hatunlarıyla, Nezahat Onbaşı’larıyla, Tayyar Rahmiye’leriyle, Gördesli Makbuleleriyle, Şerife Bacılarıyla ve niceleriyle dünyada örneği olmayan bir mücadele verdi. Bağımsızlığımız, özgürlüğümüz, birlik ve beraberliğimiz için kadınlarımız Kuvayı Milliye’ye katıldı, cephede erkekler ile omuz omuza mücadele ederek Cumhuriyetimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesini sağladı. Kurtuluş Savaşı sonrası kazanılan bağımsızlık ile Cumhuriyet Türkiye’si de bu hakkın gereğini yerine getirdi, dünyada kadının yeri değeri bilinmezken, hissedilmezken, kadınlara seçme ve seçilme hakkını teslim etti. Ancak aradan geçen on yıllara rağmen kadınların siyasete katılımı, temsildeki konumları istenilen düzeyde değil. 85 Milyon nüfusu ve bu nüfusun yarısın kadınların oluşturduğu göz önüne alınırsa ülkemizde daha çok kadın belediye başkanı, milletvekili, muhtar olabilmeli. Bunun sağlanması konusundaki sorumluluk da sadece kadınlarımızda değil tabii ki hepimizde” dedi.

“KADINLARIMIZ AKP İKTİDARINA SON VERECEK” AKP iktidarının kadınlardan korktuğunu ifade ederek sözlerine devam eden Sındır,  “19 yıldır Türkiye’yi yöneten AKP; kadınlarımız özgürleştikçe, haklarını talep ettikçe ve aydınlandıkça iktidardan düşeceklerini çok iyi biliyor ve o yüzden kadınlarımızdan korkuyor. AKP iktidarına son verecek olan da mücadele eden, dayanışmayı büyüten, irade ortaya koyan, şiddetsiz ve eşit yaşama hakkı için ses yükselten kadınlarımız olacaktır. Türk kadınının son yıllarda gördüğü istismar, şiddet, cinayetler ortadayken; kadınlarımızın haklarını, menfaatlerini korumak ve güvence altına alınması adına Uluslararası bir sözleşme olan İstanbul

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Devletin Asil Evlatları Var

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0