a

Çiftçiye 100 TL Kuraklık Desteği

Kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere 100 TL’ye kadar destekleme ödemesi yapılacak.

Kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere destek açıklandı.

2021 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olarak kuru şartlarda hububat ve baklagil üretimi yapan ve iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanlıkça belirlenen tarım havzalarında yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere, bir defaya mahsus olmak üzere destekleme ödemesi yapılacak.

Kuraklık Ödemeleri Başlıyor

1 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan 2021 Yılında İklimsel Faktörlere Bağlı Olarak Gerçekleşen Yetersiz Yağış Nedeniyle Verim Kaybı Yaşayan Çiftçilere Destekleme Ödemesi Yapılmasına İlişkin 4427 sayılı karar kapsamında çiftçilere kuraklık desteklemesi verim kaybı oranlarına göre dekar başına 100 liraya kadar doğrudan gelir desteği ödemesi yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, destekten yararlanacakların, Çiftçi Kayıt Sistemi içinde bulunmaları ve arpa, buğday, nohut, mercimek, yulaf ve çavdar ürünlerini ekmiş olmaları gerekiyor.

Kuraklıkla mücadelede çiftçilere verim kaybı oranına göre yapılacak destekleme ödemesinin miktarları aşağıdaki gibidir:

Verim Kaybı Oranı (%)Destek Miktarı (TL/ Dekar)
30/3930 TL
40/4940 TL
50/5950 TL
60/6960 TL
70/7970 TL
80/8980 TL
90/9990 TL
100100 TL

Kuraklık Desteklemesi Ödemeleri Başladı

Verim kayıplarının belirlenmesi ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ile Tarsim İl/ ilçe tespit komisyonları dikkate alınarak il/ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınır.

Kuraklığa Devlet Desteği!

Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacak verim kaybı destekleme ödemesinin kapsamı ve müracaat süreci ise;

Ayrıca kuraklıktan etkilenen çiftçilere Mazot-gübre, sertifikalı tohum kullanım desteği ile toplamda dekara 151 TL’ye kadar destekleme ödemesi de yapılacak

Kuraklık Desteklemesi 2021 Ne Kadar? Ne Zaman Ödenecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olarak yapılacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilecek.

Kuraklıktan Zarar Gören Çiftçiye Yapılacak Destek Ödemesi;Buğday,

Arpa,

Mercimek,

Yulaf,

Tritikale için yapılacaktır.

Diğer verilen desteklerle birlikte üreticilere dekar başına destek 100 liraya kadar çıkacaktır. Çiftçilerin kuraklık nedeniyle yaşadıkları kayıpları bu şekilde bir nebze telafi edilecektir.

Kuraklık desteklemesi ödemeleri ve tespit çalışmalarının tüm üreticiler için geçerli olup;

“Üreticilerin TARSİM kapsamında sigortaları varsa zararları oradan karşılanacak. TARSİM kapsamında olmayan diğer üreticilere de Afet Fonu’ndan yardım yapılacak.

Kuraklık Parası 2021

Kuraklık parası, üreticilerin çavdar, mercimek, nohut, buğday, arpa, yulaf gibi ektiği ürünlerinin zarar görmesi durumunda dekar başına ödenen destek parasıdır. Bu desteğe kuraklık zararı görmüş çiftçiler başvuru yapabilirler. Bununla birlikte zararları TARSİM kapsamında sigortalı olan kişilerin zararları da oradan karşılanacaktır.

Kuraklık Desteği Nasıl Alınır?

Kuraklık Desteklemesi, Mercimek, çavdar, nohut, buğday, yulaf, arpa gibi ekilen ürünlerin zarar görmesi halinde doğrudan gelir desteği başvurusunda bulunan ve TARSİM üreticilerinden olan çiftçilerin hak kazandığı kuraklık desteğinin zararını TARSİM ve devlet tarafından dekar başın yatırılan 100 TL’lik ödeme ile ektiği hasatı zarar gören çiftçiler bu desteklerden yararlanabilirler. Bu destekler TARSİM ve Devlet tarafınca çiftçilerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Hesaplarınızı kontrol edebilir ve kuraklık desteğinizi alabilirsiniz.

Kuraklık Sigortası 2021 (TARSİM)

İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası (İBKVS) kuru tarım alanlarında yetiştirilen ürünlerin ilçe düzeyinde gerçekleştirilen ve ortalama verimi belirlenerek eşik verim değerinin altında olması durumunda söz konusu olan ilçede sigorta yaptıran tüm üreticilere hasar ödemesi yapılır. Bu ödemelere de kuraklık sigortası denmektedir. Bu program adı altında hasar görmüş ve verimini kaybeden tüm ürün yetiştiricileri bu sigorta programından yararlanabilirler.

Kuraklık Sigortası Ne Kadar?

Kuraklık sigortası 2021 yılında dekara başına 100 TL olarak çiftçilerin hesaplarına yatırılmaktadır. 2022 yılında ise 150 TL olacağı belirtilmektedir.

TARSİM Kuraklık Sigortası Ne Zaman Yapılır?

TARSİM kuralık sigortaları her sene bazında yapılmaktadır. Üreticilerin yetiştirdiği kuru tarım ürünlerinin zarar görmesi halinde Devlet ve Tarsim tarafından sigortaları yapılmaktadır. TARSİM’in yaptığı resmi açıklamaya göre 2021 yılında 15 MART son tarih olarak belirlenmiştir. Resmi açıklamayı resmi site üzerinden görebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sigortası Olmayan Çiftçilere Kuraklık Desteği Afet Fonu Tarafından Yapılacak

Sigortası olmayan Çiftçilere Kuraklık Desteği Afet Fonundan yapılacak.

Sigortası olmayan çiftçilere “kuraklık desteği” Afet Fonu’ndan yapılacak. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, şiddetli bir kuraklık dönemi yaşandığını belirterek, “Üreticilerimizin TARSİM kapsamında sigortaları varsa zaten zararları oradan karşılanacak.

Ülkemizde şiddetli kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ertelenecektir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İTB AĞUSTOS MECLİSİ’NDE

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0