a
  • Sahra Haber
  • Genel
  • Çiğli Kent Konseyi Kadın Meclisi Seçiminde Haremlik Selamlık Seçim rüzgarı esti…

Çiğli Kent Konseyi Kadın Meclisi Seçiminde Haremlik Selamlık Seçim rüzgarı esti…

Eşitlik savunanlar pozitif ayrımcılık neden olmuştır.

Kent Konseyleri nedir diye araştırdığımız da  Kent konseyleri için,  kentteki önemli aktörleri bir araya getiren bir platformdur , diye karşımıza çıkıyor. Kamu kurumlarının, sivil toplumun, meslek örgütlerinin, siyasi partilerin ve muhtarların temsilcileri, kent konseyinde bir araya gelir. Kent konseyi, her türden farklılığa açık olarak bir kentin büyük buluşma arenasıdır. Kent konseyi dışlayıcı ve ayrıştırıcı olmak yerine, olabildiği kadar çok kapsayıcı olma ilkesine dayalıdır. ayrıca Erkeklerin salon terk etme uyarısında bulunuluyor. mecaz anlamda, salona erkek sinek dahi girilmeyecek şekilde uyarılar yapılıyor .hani nerede kaldı sizlerin demokrasi ve eşitlik çığlıklarıınız..


Ne Kadar Hakkaniyetli…

 Çiğli belediye meclis salonunda yapılan Çiğli Kent Konseyi Kadın meclisi başkanı ve yürütme kurulu seçimi yapıldı. Kızbes Seyhan Aydın ve Hilal Çoban başkanlık için yarıştılar. 35-30 oy ile Kızbes hanım başkan seçildi. Burada yapılan seçimin ne kadar hakkaniyetli yapıldığı konusu ise işin mutfağında olan sorumlular tarafından gözden kaçırıldığı, tartışma konusu olabilecek durumlara imkan yarattığı listelerde görüldü.

Yapılan seçimde hazirun listesinde 56, 58, 60 ve 63 sıralarda bulunan delegeler mahalle muhtarlarımızı temsilen oy kullanma hakkını alan kişiler olarak listede yer almışlar. Burada temsilen bulunan delegelerin muhtarları ne kadar temsil ettiği sorulması gerekiyor. Yapılan çalışma ve Çiğli Kent Konseyi yürütmesinin aldığı karar sonrası erkek muhtarların varsa kadın azalarının da delegasyon olarak oy kullanabileceği dile getirildi. Esas sorun bundan sonra oluşuyor. Muhtar azası olmayan ve de mahallesinde oturmayan kadın delegasyonlar listeye giriyor. Ve oy kullanıyorlar. Hakkaniyet nerede kaldı, Kent  Konsey’lerinin  dışlayıcı ve ayrıştırıcı olmak yerine, olabildiği kadar çok kapsayıcı olma ilkesi nerede kaldı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdoğan: “Vatandaşımıza yönelik, arzu edilmeyen süreci işletenlere karşı müeyyidelerimiz ağır olacaktır”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0