a

ÇİN’DEN İTHAL EDİLEN PLASTİK OYUNCAKLARA AMAN DİKKAT!

  • EGE PLASTİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞENER GENÇER:“ÇİN’DEN İTHAL EDİLEN UCUZ VE KALİTESİZ OYUNCAKLAR, ÇOCUKLARIMIZIN BUGÜNÜNÜ VE GELECEĞİNİ TEHDİT EDİYOR.” “ÜLKEMİZ MİLLİ BİR OYUNCAK SEKTÖRÜNÜ ACİLEN KURMALI VE BÜYÜTMELİ.”“PVC, SAĞLIKLI VE ÇEVRE DOSTU BİR ÜRÜN OLMASINA RAĞMEN; KÖMÜR ESASLI ASETİLEN PVC İNSAN SAĞLIĞINI ÖNEMLİ ORANDA TEHDİT EDİYOR.”

Türk oyuncak sektörü, başta Çin olmak üzere Uzakdoğu’dan gelen ucuz ve kalitesiz ürünlerin adeta istilasına uğramış durumda.

Döviz kurlarında yaşanan artışlar, insan sağlığına zarar vermeyen oyuncakların satış fiyatlarını yükseltirken, vatandaşların ucuz ve kalitesiz ürünlere olan ilgisini de artırıyor.

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gencer, Çin’den ithal edilen asetilen bazlı Polivinil Klorür (PVC) ürünler içeren oyuncakların, çocukların sağlığı için büyük risk oluşturduğunu belirterek, Türkiye’nin milli bir oyuncak sektörünü en kısa zamanda hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Gençer, oyuncak sektöründe yerli üretimin yüzde 30’un altında paya sahip olduğunu, yıllık 35 milyon dolarlık ihracata karşılık, büyük çoğunluğu Çin ve Uzakdoğu menşeli olmak üzere 200 milyon doların üzerinde oyuncak ithalatı yapıldığını kaydetti.

// YERLİ OYUNCAK SEKTÜRÜ REKABET EDEMİYOR

Türkiye’nin denetim mekanizmasında eksiklikler olduğuna dikkat çeken Şener Gençer, “Çin’den gelen ucuz ve kalitesiz plastiklerden yapılan ürünler, yerli oyuncak sektörümüzü de olumsuz etkiliyor. Türkiye’ye hurda plastiği hammadde olarak ithal etmenin önüne türlü engeller konulurken, içinde hangi kimyasal maddelerin olduğu belli olmayan Çin’den oyuncak ithalatı tamamıyla serbest durumda. Ülkemizin bu çelişkiyi aşması gerekiyor ve milli oyuncak sektörünü mutlaka büyütmesi gerekiyor.” dedi.

Geçmiş yıllarda Petkim laboratuvarlarında Türkiye’nin farklı noktalarındaki pazarlardan toplanan oyuncakların kimyasal analize tabi tutulduğunu ve ürünlerde 30’un üzerinde tanımlanamayan kimyasal madde bulunduğunu anımsatan Şener Gençer, şu değerlendirmeyi yaptı:

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Karşıyaka, bin 782 sporcuya ev sahipliği yaptı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0