a

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Tümtürk anlatıyor.

Öncelikle en sık gelen sorulardan bir tanesi günlük cilt bakımı için neler tavsiye edersiniz? Günlük rutininiz nedir?

İnsan vücudundaki en büyük organımız derimiz, yani cildimizdir. Günümüz toplumunda erkek yada kadın olsun farketmez artık herkes cildine son derece önem veriyor ve bu yüzden  sosyal medyada bu konuyla ilgili çok ciddi bir bilgi kirliliği var. Bu konudaki en önemli tavsiyem güvendiğiniz bir dermatoloji uzmanına danışarak, gerekli tavsiyelerin alınmasıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayacak şekilde cildimize zararlar verebiliriz.

Günlük cilt bakımı tavsiyelerime gelecek olursak, her sabah uyandıktan sonra cilt tipine uygun temizleme ürünü ile cildinizi yıkamalısınız tabiki burada önemli olan cilt tipinize uygun ürün kullanılmasıdır. Burada marka ifade etmeden anti allerjik, siyah nokta karşıtı ve kişinin cilt tipine göre yağ oranını dengeleyen ürünlerin kullanılmasını tavsiye ederim. Yıkama işleminden sonra yüzünüz, cilt tipine göre uygun toniklerle temizlenmelidir. Temizleme sonrasında ise göz çevresi için yaşınıza uygun bir göz kremi sürülebilir. Tüm bu işlemlerden sonra yüz ve boyun gibi güneş gören bölgelere yine cilt tipinize uygun yağlanma yapmayan güneş koruyucu kremler kullanılabilinir. Gece ise makyaj yapan kişiler için alerji yapmayan bir solüsyon ile cilt silinmeli ve sabah yapılan işlemler sırasıyla (güneş kremi hariç) takip edilmelidir. En son yine cilt tipine ve kişinin yaşına uygun gece kremini yüze ve boyuna sürülebilir.

Sizce sağlıklı bir cildin sırrı nedir? 

Bu konuda da biraz bilgi alabilir miyiz?

Sağlıklı cildin en önemli sırrı cildinizi çevreden gelen tahrişlerden korumaktır.  Burada da ilk olarak güneş koruyucular devreye girmektedir. Yazın 30 faktör, kışın ise 15 faktör ve üzeri genel itibariyle yeterli olacaktır. Tabi burada kişinin yaşadığı iklimin etkisi de göz ardı edilmemeli ve seçim yaparken bunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.  Ürünü güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat önce sürmek gerekir ve güneşin dik açıyla geldiği özellikle yaz aylarında 12:00 ile 15:00 arası güneş ışınlarından şapka vs. İle özellikle korunmak gerekir. Güneş dışında, solaryum ve sigaradan uzak durmak cildimizi erken yaşlandıran çok ciddi iki önemli faktördür. Düzenli uyku, meditasyon, düzenli ve sağlıklı beslenme genel sağlığımıza olumlu etkileri olduğu gibi cilt sağlığımıza da aynı şekilde etkileri vardır.

Anti-aging ürünler hakkında da kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Buradaki en önemli faktör genetik yapıdır, bazı kişilerde 20li yaşlarda yaşlanma belirtileri başlarken, bazı kişilerde 40 yaşına kadar yaşlanma belirtileri görülmeyebilir. Ama genel itibariyle 30 yaş ve üzerinde yaşlanma karşıtı ürünleri bir dermatoloji uzmanına danışarak kullanmakta fayda vardır.

Son olarak beslenmenin cilt sağlığına etkileri hakkında neler söylemek istersiniz? 

Beslenme konusunda söyleyebileceğim en önemli nokta yeterli su tüketimidir. Günde ortalama 2 litreden az olmamak kaydıyla su tüketimi hem beden sağlığı hem de cilt sağlığına önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Bunun dışında dengeli bir protein, karbonhidrat ve yağ oranına sahip diyet modeli ile beslenmek vücut sağlığın da olduğu gibi cilt sağlığı üzerine de ciddi olumlu etkileri bulunmaktadır. 

Sevgili Dermatoloji Uzmanı Mustafa Tümtürk’e bizlere vakit ayırıp sorularımızı cevapladığı için çok teşekkür eder, çalışma hayatında başarılar dileriz. SAHRA HABER

——————————————————————-

Dr. Mustafa TÜMTÜRK kimdir? 

Dr. Mustafa TÜMTÜRK  aslen Ankaralı olup 1984 yılında Kars’ta  dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara‘da tamamladı. 2002 yılında Afyon Fen Lisesi’nde mezuniyetini tamamladıktan sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenimine başladı.

2009 yılında “Tıp Doktoru” ünvanıyla mezun olduktan sonra, zorunlu hizmetine Siirt Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Çocuk Acil Servisi Hekimi olarak başladı.

2011 yılında Siirt 112 Acil Servis Hizmetleri İstasyonunda Sorumlu Hekimlik görevini yürüttü.  
2011-2014 yılları arasında Siirt Pervari Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile hekimi olarak görev yaptıktan sonra, 2014 yılında Aile Hekimliği görevinden ayrılarak, Sağlık Bakanlığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı olarak atandı. 

2016 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA (İşletme Yönetimi) Yüksek Lisans Programını tamamladıktan sonra, 2021 yılında Avrupa’da Public Health Ministry of Belarus State Educational Establishment Belarusian Medical Academy of Postgraduate Education’da  “Deri ve Zührevi Hastalıkları” bölümünden uzmanlığını aldı. 

Saç ekimi, medikal estetik, kozmetoloji alanlarında çalışmalar yapmakta olup Türk Dermatoloji Derneği üyesidir.

Sağlık hizmetleri, hastane yönetimi, sağlık teknolojileri, sağlık bilişimi, dermatoloji ve kozmetoloji alanlarında çok sayıda kongre, kurs ve sertifikasyon programına katılmıştır.

Orta derecede İngilizce ve iyi derecede Rusça bilmektedir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bergama’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu