a

Dünyanın gözü Almanların servetinde

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle turizmde bu iki ana pazarı kaybeden Türkiye, Türk-Alman ilişkilerinin yeniden hızlanmasıyla turizmde Almanya seferberliği başlattı. Dünyanın gözü ise pandemide 393 milyar Euro tasarruf yapan Almanlarda.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle turizmde bu iki ana pazarı kaybeden Türkiye, Türk-Alman ilişkilerinin yeniden hızlanmasıyla turizmde Almanya seferberliği başlattı. Dünyanın gözü ise pandemide 393 milyar Euro tasarruf yapan Almanlarda.

Merkezi Almanya’da bulunan destinasyon pazarlama şirketi Tourexpi GmbH sahibi Hüseyin Barener, 2022 yılı turizm sezonuna umutlu başlayan Türkiye’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle motivasyonunun bozulduğunu söyledi. 

Türk –Alman ilişkilerinin Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Türkiye’yi ziyaret etmesiyle düzelme yoluna girdiğini belirten Baraner, turizmde Almanya seferberliği başlatıldığını bildirdi.

Türkiye’nin dış politikasını yeniden şekillendirme adımlarının Rusya-Ukrayna savaşıyla Avrupa’yı da içine aldığını ifade eden Hüseyin Baraner, şöyle devam etti.

‘’Turizmde en önemli alternatif pazar, Almanya oluyor. 10 milyon Alman turist hedefi için çalışmalar başladı. Türk hükümeti bir süredir dış politikada yeni bir eksene girdi. Ermenistan’dan İsrail’e, Suudi Arabistan’dan BAE’ne kadar arasının iyi olmadığı ülkelerle normalleşme çabaları içinde. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş da ABD ve AB ülkeleriyle yeni bir iyileşme fırsatı yarattı.’’

AB’nin lideri Almanya’nın, Türkiye ekonomisi için çok önemli ülkelerden olduğunu anlatan Baraner, ‘’Türkiye’nin bu ülkeye 2021 yılında rekor artışla gerçekleştirdiği ihracat 17,7 milyar dolar. Turizmde ise bir zamanlar birinci sırada yer alan Almanya, siyasi ilişkilerdeki sıkıntıların üzerine pandemi de gelince gerilemiş, buna rağmen 3 milyon ziyaretçi ile ikinci sırada yer almıştı’’ dedi.

Türkiye ve Türkleri yakından tanıyan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Türkiye ziyaretinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Baraner, sözlerini şöyle sürdürdü.

‘Bu ziyaret siyasi olarak ilişkilerin düzelmesinden çok ekonomik iyileşmeyi mümkün kılıyor. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle 5 milyona yakın turisti kaybetme ihtimali yaşayan turizm sektöründe Almanya yeni bir umut olur mu?

Hedef 10 milyon Alman turist.  Hemen yanı başlarında bir savaş tehlikesi yaşayan Avrupa halkı çok korktu. Türkiye’nin konumu da böylece yeniden hatırlandı. Alman kamuoyundan aldığım izlenimlere göre Türkiye ve Türklere karşı bakış değişiyor. Başbakan Scholz’u Hamburg’da belediye meclisinden tanıyorum. Türkiye’yi çok iyi bilen bir isim. Son 30 yılda yanında hep Türkler oldu. Bu bir şans.” 

Almanlar pandemide 393 milyar Euro tasarruf yaptı

Ekonomik krize rağmen Alman halkının varlıklarının artarak 7,1 trilyon Euro’ya ulaştığını vurgulayan Baraner, dünya ülkelerinin Almanların birikmiş servetine göz diktiğini belirtti.

Hüseyin Baraner, şöyle devam etti.

‘’Almanlar pandemide 393 milyar Euro tasarruf yaptı. Alman özel hane halkının finansal varlıkları 2020’de rekor seviyeye yükseldi. Federal Alman Merkez Bankası’nın verilerine göre Almanlar her 100 Euro’nun 17 Euro’sunu biriktirerek tasarruf ediyor. Durum böyle olunca küresel turizm, life style ve emlak pazarları gözünü Almanların birikmiş servetine dikti. Yeni ürün ve yaşam tarzı modelleri üzerine yoğun çalışmalar, fikirler, projeler arka arkaya su üstüne çıkmaya başladı. Korona sonrası yeni normalde Almanlar birikimlerini eskiye nazaran çok daha bilinçli ve büyük bütçeli olarak seyahat, zindelik ve lifestyle ürünleri için harcayacaklar. Sağlıklı, doğal ve şirin kasaba ve köylerde yeni yaşam alanlarındaki gayrimenkullere ilgileri artıyor.’’

Türkiye -Almanya seferberliği başlıyor 

İki ülke arasında son yıllarda donan ilişkilerin erimeye başladığını ifade eden Baraner, Türkiye turizm sektörünün Almanya seferberliği başlattığını bildirdi. Bunun ilk adımının ise Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) desteği ile 400 büyük Alman tur operatörü ve gazetecinin 28 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da ağırlanacağını açıkladı. Baraner, şunları kaydetti.

“Almanya’da Türkiye havası estireceğiz. Türkiye ile Almanya arasında sönen dostluğu, halklar arasındaki yakınlığı alevlendireceğiz. Türkiye’nin Almanya’dan 10 milyon turist getirme kapasite ve altyapısı var. Uzun vadede hedef 10 milyon Alman turist. Bu yıl için ise Rusya ve Ukrayna’nın yokluğunu aratmamak için en yüksek Alman turist sayısına ulaşmak. Tabii ki savaşın seyrine bağlı. Tüm umudumuz ise savaşın sona erip insanların acılarının son bulması…’’

Rusya merkezli Türk firmalarına destek verilmeli

Turizmin Türkiye için çok önemli stratejik sektör olduğunu, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ekonomik açıdan kolay kolay biteceğini düşünmediğini vurgulayan Baraner,  sözlerini şöyle tamamladı.

‘’7-8 yıl içerisinde en az 100 milyon turist ve 100 milyar dolar döviz girdisi hesabı yapan turizm sektörü savaş sürecinde desteklenmeli. Türk girişimcilerin 30 yıl önce Moskova merkezli operatörler olarak kurulan ve ülkemize milyonlarca turisti getirmiş şirketler Coral, Anex ve Pegas, Türk turizminin en güçlü dağıtım kanallarını oluşturuyor. Bu şirketlerin her birinin değeri 300 milyon doların üzerinde. Bu markalar aslında Türk turizmine mal olmuş şirketler. Bu tur operatörleri sayesinde Türkiye uluslararası pazarlarda hâkimiyetini kurmuş durumda.   

Olağanüstü bir sezon bekleyen bu üç tur operatörü aniden savaşın en büyük mağdurları durumuna düştüler. Bu belirsizlik içinde stratejik sektörümüz turizmin en güçlü dağıtım kanallarını özel bir karar ile koruma altına almalıdır. Almanya pandemi sürecinde ülkenin en büyük turizm markası olan TUI için 3 milyar Euro kredi vererek markayı ayakta tutmayı başardı.’’ 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ünlü Ukraynalı oyuncu Oksana Shvets roket saldırısında öldü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0