a

Egemen Bağış’ın ziyaretleri dikkat çekti!

Çekya’da yoğun bir çalışma içerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, bu haftaki videolu mesajında  28-19 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirmiş olduğu Ostrava ziyaretini değerlendirdi.

Savunma Sanayinden, Türkiye ve Çekya arasındaki enerji, ticaret,eğitime kadar oldukça yoğun ziyaretler gerçekleştiren Egemen Bağış, aynı zamanda Çekya’da düzenlenecek olan Gaziantep günleri ile Gaziantep’e ait bir çok değeri tanıtma imkanı bulacaklarını sözlerine ekledi.

Arabaşlıklar tarafımızdan konulup, Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın açıklaması şöyle:

İyi Pazarlar…

Bu hafta sizlere Çekya’nın üçüncü büyük şehri ve Moravya-Silezya Bölgesinin başkenti olan Ostrava’ya 28-19 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz ziyaretten bahsetmek istiyorum. 


Yerel makamlar ve firmalar ile temaslarda bulunmak üzere, Fahri Konsolos Martin Pecina ve Ticaret Müşaviri Berat Demirci Cörüt’ün eşlik ettiği temaslarda, heyetimize çok konuksever bir yaklaşım sergilendi. 


ÇEK SAVUNMA SANAYİ ŞİRKETİ İLE TAİ GÖRÜŞECEK

Ostrava bölgesine intikal ederken, savunma sanayi firması PBS’in Velka Bites Kasabasında yer alan fabrikasında firma yöneticileriyle görüşerek başta TAİ olmak üzere Türk firmaları ile işbirliği imkanları hakkında bilgi verdik. Firma yetkilileri ilk fırsatta Türkiye’ye gitmeye ve TAİ başta olmak üzere muhattapları ile görüşmeye karar verdi. 


BAYRAĞIMIZIN DALGALANDIRILMASI BİZLERİ MUTLU ETTİ

Ostrava’da, Belediye Başkanı Tomas Macura ile Belediye Sarayı’ndaki görüşmemizde özellikle ticari işbirliğinin geliştirilmesi konusunu ele aldık. Başkanın ziyaretimiz sebebiyle Belediye Sarayında gün boyu şanlı bayrağımızı dalgalandırma talimatı vermesi bizleri gerçekten de duygulandırdı ve mutlu etti. 


ÇEKYA’DA GAZİANTEP GÜNLERİ DÜZENLEMEYİ PLANLIYORUZ

Gaziantep ile kardeş şehir olan Ostrava’nın belediye başkanı Tomáš Macura Gaziantep ile ilişkilerinin son derece iyi olduğunu belirtirken bizden belediyenin onur defterini imzalamamızı istedi. Gaziantep Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin Bakanımızın selamlarını iletip Ostrava’da Gaziantep günleri düzenlenmesini teklif ettik. İnşallah Pandemi koşullarının normale dönmesinin ardından her yıl düzenlenmeyi planladığımız Gaziantep günleri ile Gaziantep’e ait olan baklava ve bir çok değeri tanıtma imkanı bulacağız.

Muhataplarımız, geleneksel imalat sanayinden yüksek teknolojili üretime ve bölgede zengin kaynakları bulunan kömürden yenilenebilir ve yeşil enerjiye geçme aşamasında olduklarını, ayrıca daha önce madencilik sektöründe çalışan nüfusun bu dönüşüm çerçevesinde yeniden istihdam edilebilir hale gelmesine yoğunlaştıklarını ifade ettiler. 


TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELER İLE OSTRAVA İŞBİRLİĞİ GERÇEKLEŞEBİLİR

Ayrıca, Türkiye’deki üniversitelerin Ostrava ile işbirliği ve AB finansmanlı projeler için ortak olabileceğini vurguladık.

Ostrava’nın Gaziantep ile kardeş şehir ilişkisine atıfla, ülkemizle kültürel bağların güçlendirilmesine dönük faaliyetler yürütmeyi önerdik.  


ÇEKYA BÖLGESEL TİCARET ODASI BAŞKANI TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNE AÇIK

Bölgesel Ticaret Odası Başkanı Jan Brezina ve beraberindeki iş insanları ile bir yemekli toplantıda bir araya gelerek ikili ticaret ve yatırım ortamı ile üçüncü ülkelerde yürütülebilecek ortak proje önerilerimizi paylaştık. Katılımcı firmaların bilhassa çelik, tarım makinaları, tekstil, otomotiv, mühendislik ve enerji alanlarında Türkiye ile işbirliğine açık olduklarını gözlemledik.


Ziyaretin ikinci gününde, Ostrava Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Zdenek Poruba ile yaptığımız kahvaltılı toplantıda, Çekya üniversitelerinin eğitim kalitesi ve yaşam koşulları bakımından Türk öğrenciler için elverişli bir ortam sunduğunu ve Üniversitelerimizin ortak projeler yürütme arzusunda olduklarını aktardık. 

Akabinde, Paralimpik Açık Masa Tenisi Turnuvası vesilesiyle bölgede bulunan Türk Milli Takımı oyuncularını kaldıkları otelde ziyaret ettik ve başarılar diledik. 


Ziyaret kapsamında heyetimizi ağırlayan Moravya-Silezya Bölge Valisi Ivo Vondrak, yeşil ekonomiye geçişi teşvik eden bölgesel kalkınma projelerine yönelik AB fonlarının kullanıldığına değinerek, temiz enerji, çelik, biyomedikal, elektrikli araçlar ve eğitim alanlarında Türkiye ile işbirliği potansiyeli gördüklerini ifade etti. Buna karşılık, gerek sanayi ve ticaret, gerekse eğitim ve kültür alanlarında ortak faaliyetler için Büyükelçiliğimizin her türlü desteğe hazır olduğunu bildirdik. Aynı zamanda iktidardaki ANO Partisini temsil eden bir Parlamenter olan Bölge Valisi Sayın Vondrak’a, Türkiye-Çekya Parlamentolararası Dostluk Grubunun tesis edilmesini ve kendisinin Ekim ayındaki seçimlerden sonra bu oluşumda aktif rol üstlenmesini teklif ettik.


BÖLGE VALİSİ TÜRK KAHVE FESTİVALİNİ DESTEKLEME SÖZÜ VERDİ

Sayın Bölge valisi de bizden şehrin  onur defterini imzalamamızı  istedi  ve Türk kahvesine olan ilgisinden bahsetti. Valiye bir Türk kahve makinası gönderme sözü verdik.  Eylül ayında Prag’da Türk kahve festivali sürerken Sayın Vali de tüm misafirlerine Türk kahvesi ikram ederek festivalimizi Ostrava’dan destekleme sözü verdi.

Ostrava bölgesindeki temaslarımın son ayağında, Fahri Konsolosunuz Çek Cumhuriyeti İçişleri Eski Bakanı Sayın Martin Pecina’nın sahibi olduğu mühendislik firması VAE, vagon montajı ile iştigal eden Skoda Vagonska, tank ve kara platformları üreticisi VOP ve imalat ile eş zamanlı atık dönüşümü hizmeti veren Belçika menşeli Vyncke firmasının tesislerini yerinde inceleyerek Türkiye ile işbirliği yapabilecekleri alanlar hakkında bilgi verdik. Ayrıca, Türk kompresör üreticisi Dalgakıran şirketinin Ostrava’daki showroom’unu ziyaret ederek, bu yılın sonbahar döneminde yapılacak açılışlarına katılacağımızı ifade ettik.


GALİÇYA CEPHESİNDE ŞEHİT OLAN ECDADIMIZI ANDIK

Ostrava temaslarımızı tamamlayarak Prag’a intikal ederken, tabii ki Valasske Mezirici şehrindeki Şehitliğimizi ziyaret ederek, Galiçya cephesinde şehit olan ecdadımızı andık. 

Hepinize keyifli bir hafta sonu diliyorum.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev: Türkiye aşılama konusunda lider ülkelerden biri oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0