a8-9 Ekim’de parlamento seçimlerin yapılacağı Çekya’da Türk vatandaşları için Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış uyarıda bulundu.

Büyükelçi Bağış açıklamasında siyasi görüş ayırt etmeksizin Çekya’da oy kullanma hakkına sahip tüm vatandaşların, demokratik haklarını kullanıp oy kullanmalarını istedi.

MEYDANI BOŞ BIRAKMAYIN!

Çekya’daki provokatif eylemlere karşıda uyarıda bulunan Büyükelçi Bağış açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çekya’daki vatandaş,soydaş ve dostlarımıza iki mesajla talebimi arz etmek istiyorum.
Birincisi 8 ve 9 Ekim tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nde parlamento seçimleri gerçekleşecek ve ardından da yeni hükümet kurma çalışmaları başlayacak.

Siyasi tercihleri ne olursa olsun, bu ülkede oy kullanma hakkına sahip olan tüm dost ve kardeşlerimizin demokratik görevlerini yerine getirerek oylarını kullanmaları bence önemli.

Seçim öncesi bazı provokatif girişimlere de şahit oluyoruz. Bu yüzden buradaki toplumumuz ve sivil toplum kuruluşlarımız aracılığı ile meydanı boş bırakmamakta fayda var.
“dedi.

LÜTFEN SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

İkinci talebi Kovid-19 uyarısı olan Büyükelçi Bağış;”İkincisi lütfen sağlığınıza dikkat edin. Pandemi rakamları her yerde olduğu gibi Çek Cumhuriyetinde de havalar soğudukça artış gösteriyor. Aşı yaptıranların da hasta olabildiğini unutmadan sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına hassasiyet gösterelim. Sizin sağlığınız bizim için en önemli konu.

Yeni haftanız güzel geçsin. Kalın sağlıcakla.”dedi.

Büyükelçi Bağış’ın Çekya’daki gelişmeler hakkında  konuşmasının tam metni ise şöyle:

İyi Pazarlar.

Son baharın gelişini hissetmeye başladığımız Prag’dan selamlar.

Geçtiğimiz hafta ülkemizin göz bebeği Türk Hava Kuvvetlerinin gösteri grubu SOLOTÜRK, 18-19 Eylül tarihlerinde Ostrava’da düzenlenen NATO Günleri ve Çekya Hava Kuvvetleri Günü etkinliğinde ülkemizi temsil etmek üzere Çekya’ya geldi. SOLOTÜRK komutanı Sayın Emre Mert Binbaşımıza da söylediğim gibi Performansları ile göğsümüzü kabartan pilotlarımız ülkemizin tanıtım ve imajına önemli katkılarda bulundular.

2 hafta önce yerel belediyede nikah şahitliğini yaptığımız Konsolosluk görevlisi mesai arkadaşımız Sayın Muhammed Bozkurt ve eşi Şehzade hanımın düğün yemeğine Eşi Beyhan hanım ile birlikte katıldık. Törende yaptığımız konuşmada genç çifte tavsiyelerde bulunarak tüm davetliler adına mutluluklar diledik.

Geçtiğimiz hafta Türk Kahvesi temalı Kültür Festivalimiz kapsamında gerçekleştirilen Golf turnuvasına evsahipliği yapan Prag’ın prestijli Beroun Golf Klübü, Büyükelçiliğimizin sağladığı kahve makinası  sayesinde orjinal kahvemizi menüsüne ekleyerek servise başladı.

Bizi ziyarete gelen Estonya’nın yeni Prag Büyükelçisi tecrübeli diplomat Sayın Gita Kalmet’i ağırlayarak kendisine başarılar diledi.

Dış Yatırım Derneği’nin geleneksel konferansına katıldık.  Yoğun günün sonunda düzenlenen gala yemeği ve ödül töreninde ülkemizi eşim Beyhan hanım ile birlikte temsil ettik ve Dernek Başkanı Sayın Av. Kamil Blazek ile iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımları ve işbirliği imkanlarını arttırmaya yönelik fikir alışverişinde bulunduk.

Büyükelçilik rezidansına bir nezaket ziyaretinde bulunan Avusturya’nın Prag Büyükelçisi Sayın Bettina Kirnbauer’ı ağırlamaktan mutluluk duyduk. Misafirimize kendi yazdığımız “Başmüzakerecinin Kaleminden” adlı İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından yayınlanan kitabımızı hediye ettik.

Suudi Arabistan’ın Ulusal Günü nedeniyle Prag Hilton otelinde düzenlenen etkinliğe katılan eşimle birlikte katıldık. Suudi Arabistan’ın Prag Büyükelçisi dostumuz Sayın Abdullah Muteb Alrasheed’i tebrik ederek gerek Çek gerekse farklı ülke temsilcilerinden oluşan konuklarla sohbet imkanı bulduk.

Geçtiğimiz hafta içinde ABD’nin Prag Maslahatgüzarı Sayın Jennifer Bachus ile birlikte taşımacılık ve lojistik alanında dünyanın en büyük firmalarından biri olan UPS’in Türkiye ve Çek Cumhuriyeti dahil 29 ülkeden sorumlu Doğu Avrupa Bölge Başkanı Sayın Ufku Akaltan’ın davetine icabet ederek UPS’ın sektörün tüm yenilikleri ile Prag’da yeni tamamlanan merkezinin açılış törenine katıldık.

Bu ülkede ve bir çok yerde çok uluslu küresel şirketlerin yöneticileri arasında bizim vatandaşlarımızı görmek gerçekten de göğsümüzü kabartıyor.

Rug Point adlı firmaları aracılığı ile ülkemizde üretilen halıları Çek Cumhuriyetine ihraç eden Sayın Murat Aslan ve ortağı Sayın Hüseyin Belli’yi katıldıkları Prag’ın meşhur ev dekor ve mobilya fuarındaki standartlarında eşimle birlikte ziyaret ettik ve başarılı çalışmaları için girişimcilerimizi kutlayarak, iki ülke arasındaki ticarete katkıları için teşekkür ettik.

Türkiye’de üretilen mücevherat koleksiyonlarını Çek Cumhuriyeti ve Avrupa pazarına ihraç eden firmalarımızdan Diamor Gold firmasının sahibi Sayın Murat İmren’i eşim Beyhan hanımla birlikte mağazalarının bulunduğu Intercontinental otelin tadilata girmesi sonrası taşındıkları merkezdeki yeni dükkanlarında ziyaret ettik. Avrupa’nın en eski eczanesi olarak bilinen 14. yüzyılda inşa edilen mekanda Türk ürünlerinin sergilenmesinden gurur duyduk.

Türk dünyasının dört bir yanından kültürel zenginlikleri tanıtmak için kurulan Kitap adlı derneğin başkanı Elmira Lyapina kardeşimizin davetine icabetle düzenledikleri festival kapsamında gerçekleşen konsere katıldık.

Bu haftaki videomuzun sonunda Çekyada yaşayan vatandaş, soydaş ve dostlarımıza iki mesaj ve talebimi arz etmek istiyorum.

Birincisi biliyorsunuz 8 ve 9 Ekim tarihlerinde Çek Cumhuriyetinde Parlamento seçimleri gerçekleşecek ve ardından da yeni hükümet kurulma çalışmaları başlayacak. Siyasi tercihleri ne olursa olsun Bu ülkede oy kullanma hakkına sahip olan tüm dost ve kardeşlerimizin demokratik görevlerini yerine getirerek oylarını kullanmaları bence önemli. Seçim öncesi bazı provakatif girişimlere de şahit oluyoruz. Bu yüzden buradaki toplumumuz ve sivil toplum kuruluşlarımız aracılığı ile meydanın boş olmadığını göstermekte fayda var.

İkincisi lütfen sağlığınıza dikkat edin. Pandemi rakamları her yerde olduğu gibi Çek Cumhuriyetinde de havalar soğudukça artış gösteriyor. Aşı yaptıranların da hasta olabildiğini unutmadan sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına hassasiyet gösterelim. Sizin sağlığınız bizim için en önemli konu.

Yeni haftanız güzel geçsin. Kalın sağlıcakla.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Barış Pınarı bölgesinde 6 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0