a

Elon Musk, hisse satın aldı, Twitter hisseleri fırladı

Elon Musk, Twitter’ın yüzde 9,2’lik hissesini satın aldı. Bu Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yüzde 2,25’lik hissesinin dört katından fazla

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter’dan yüzde 9,2’lik hissesini satın aldığı açıklandı. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu raporuna göre, Musk, 14 Mart’ta Twitter’da yaklaşık 73,5 milyon hisse satın alarak şirkette yüzde 9,2 pay sahibi oldu. 

Satın alınan Twitter payı, şirketin borsada işlem gören hisselerinin Cuma günkü kapanış fiyatına göre 2,89 milyar dolar değerinde. Musk’ın satın aldığının açıklanmasından sonra şirketin hisseleri yüzde 25 arttı. 

Hisse, Musk’ı şirketteki en büyük hissedarlardan biri yapıyor ve Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yüzde 2,25’lik hissesinin dört katından fazla.

Musk’ın Twitter’daki hissesi “pasif bir yatırım” olarak kabul ediliyor. Bu da Musk’ın hisse alım satımını en aza indirmeye çalışan uzun vadeli bir yatırımcı olduğu anlamına geliyor.

Ancak son haftalarda Musk, Twitter’da ifade özgürlüğü hakkında sorular yöneltti ve “İşleyen bir demokrasi için ifade özgürlüğü şarttır. Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz?”diye sordu. Daha sonra “Yeni bir platforma ihtiyaç var mı?” sorusunu yöneltti. 

Musk, 80 milyondan fazla takipçisi olan düzenli bir Twitter kullanıcısı, ancak son zamanlarda yeni bir sosyal medya platformu oluşturmayı “ciddi bir şekilde düşündüğünü” söyledi.

Endüstri analistleri, değişken CEO’nun uzun süre kenarda kalıp kalmayacağı konusunda şüpheciydi.

Wedbush Securities’den Dan Ives, erken bir müşteri notunda, “Bu pasif hissenin, Twitter yönetim kurulu/yönetimi ile nihayetinde aktif bir hisseye ve Twitter’ın potansiyel olarak daha agresif bir sahiplik rolüne yol açabilecek daha geniş konuşmaların sadece başlangıcı olmasını beklerdik” dedi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD: Bazı eyaletler asit tüküren karıncaların istilasına uğradı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0