a
  • Sahra Haber
  • Genel
  • Emniyetin “asil ve yetenekli” atları titizlikle eğitilerek göreve hazırlanıyor

Emniyetin “asil ve yetenekli” atları titizlikle eğitilerek göreve hazırlanıyor

ANKARA (AA) – MUHAMMED NURİ ERDOĞAN – Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Türkiye'nin birçok ilinde devriye görevinde kullanılan atlar, titizlikle eğitilip göreve hazır hale getiriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Atlı Polis Grup Amirliği bünyesindeki atlar, mitinglerde, parklarda, spor müsabakalarında, halkın yoğun olarak bulunduğu caddelerde ve toplumsal olaylarda görev alıyor.

Ankara'daki Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Atlı Polis Eğitim Merkezi'nde uzun ve zorlu bir eğitimden geçirilen atlar, burada temel ve ileri düzey eğitimlerini tamamlıyor.

Engel atlama eğitiminden de geçen atlar, aynı zamanda alanda karşılaşacağı görsel ve işitsel ögelere karşı da duyarlı hale getiriliyor.

– Günde en az yarım saat antrenman

Emniyetin asil ve yetenekli atlarına, günde en az yarım saat antrenman yaptırılıyor. Atların sağlık durumları eğitimden önce ve sonra kontrol ediliyor, sağlığında problem görülen atlar ise klinik tedaviye alınıyor.

Özenle temizlenen ve bakımları yapılan atların nalları, merkezdeki nalbanthanede ayaklarına uygun hale getiriliyor.

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Atlı Polis Eğitim Merkezi'ndeki atlar, eğitimlerinin yanı sıra sportif faaliyette bulunmak için Türkiye Binicilik Federasyonu'nun düzenlediği engel atlama yarışlarına da katılıyor.

– Atlı polisler de sıkı eğitimden geçiyor

Ata binecek polisler de bunun için temel ve ileri düzeyde eğitim alıyor. Atı sevk ve idare etme kabiliyetine erişen polisler, göreve hazır hale geliyor.

Atları mesai arkadaşı olarak gören polisler, atların hisli ve duygusal olduklarını, onları sevmenin yanı sıra onlarla ilgilenmenin de çok önemli olduğunu belirtiyor.

Merkezde, Türkiye'deki diğer atlı polis birimlerinin at ve binici eğitimleri de veriliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kastamonu Valisi Çakır, bir hasta ziyaretinden 42 Kovid-19 vakası tespit edildiğini söyledi

HIZLI YORUM YAP