a
  • Sahra Haber
  • Dünya
  • Ermenistan ve Türkiye özel temsilcileri ilk tur görüşme için Moskova’da

Ermenistan ve Türkiye özel temsilcileri ilk tur görüşme için Moskova’da

Ermenistan ve Türkiye  özel temsilcileri, ikili ilişkilerin normalleşmesine ilişkin ilk tur görüşme için Moskova’da biraraya geldi.

Görüşmelerde Türkiye’yi  ABD eski büyükelçisi Serdar Kılıç, Ermenistan’ı ise Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan temsil ediyor.  

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resepsiyon binasına gelen taraflar ilişkilerin normalleşmesi sürecinde atılacak adımları ve detayları tartışacak. Toplantıda ekonomik konuların da ele alınması bekleniyor.

Her iki ülke de müzakerelerin Kafkasya bölgesindeki barış çabalarını destekleyeceğini ve ticareti teşvik etmek ve ekonomik ilişkileri ilerletmek için sınırlarının yeniden açılmasına yol açacağını umuyor.  Erivan ve İstanbul arasındaki charter seferlerinin önümüzdeki ay yeniden başlaması bekleniyor.

Rusya başarılı olmasını umuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında, Moskova’nın Erivan ve Ankara’yı doğrudan diyalog kurulmasında desteklediğini ve başarılı olmasını umduğunu söyledi.

Lavrov, ”Ermenistan ve Türkiye özel temsilcilerini atadı. Rusya bu anlaşmaya varılmasına yardımcı oldu ve bugün ilk toplantının Moskova’da gerçekleşmesinden dolayı çok mutluyuz. Rolümüz doğrudan bir diyalog kurulmasına yardımcı oldu” dedi.

Avrupa Birliği’nin Güney Kafkasya’daki Gürcistan Krizinden Sorumlu Özel Temsilcisi Toivo Klaar da Twitter’da “İlişkilerin normalleşmesi ve iletişimin açılması Avrupa Birliği’nin tam olarak desteklediği önemli bir hedeftir” dedi.

Bu görüşme, iki ülkenin ikinci uzlaşma girişimi. Türkiye ve Ermenistan 2009 yılında resmi ilişkiler kurmak ve ortak sınırlarını açmak için bir anlaşmaya vardılar, ancak anlaşma hiçbir zaman onaylanmadı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Zübeyde Hanım, Karşıyaka’da anıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0