a

Esnafa Müjde! Vergi Muafiyeti Getirecek Paket Meclise Geliyor!

Vergi Kanunu’nda değişiklik yolda! Cirosu 240 Bin TL’nin altında olan esnaf vergiden muaf olacak. İşte 1 milyona yakın esnafı yakından ilgilendiren Vergi Kanunu’nda yapılacak olan değişikliğe dair detaylar!

1 milyon esnafa vergi muafiyeti getirecek paket, haftaya Meclis’e geliyor. Paket ile karavan turizmi desteklenecek, internet kazançlarının vergisi için düzenleme yapılacak, tarımsal destekler artık vergiye tabi olmayacak. Lise stajyer ücretleri devlet tarafından karşılanacak. Birçok yeniliğin hayatımıza getirecek olan Paket meclise bu hafta geliyor.

AK Parti, vergi muafiyeti de içeren önemli bir kanun teklifi için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor Söz konusu teklifte, yaklaşık 1 milyona yakın küçük esnafı yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler yer alıyor.

56 maddelik kanun teklifinde neler yer alıyor, hangi esnaflar vergiden muaf olacak? İşte yeni ekonomi paketinin ayrıntıları!

56 Maddelik Kanun Teklifi!1 56 Maddelik Kanun Teklifi!

2 İŞ ARAYANA 1.203 TL

3 Cirosu 240 Bin TL’nin Altında Olan Esnaf Vergiden Muaf Olacak

4 Tarımsal Destekler Artık Vergiye Tabi Olmayacak

5 İnternet Üzerinden Para Kazananlara da Kolaylık Gelecek

6 Meslek Lisesi Öğrencilerinin Staj Ücreti Devlet Tarafından Ödenecek

7 Geçici Vergi Beyannamesi Yılda 3 Kez Verilecek

AK Parti, vergi muafiyeti de içeren 56 maddelik bir kanun teklifi hazırladı. Vergi Usül Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi’nde önemli düzenlemeler içeren kanun teklifi üzerinde çalışmaları tamamlamak üzere. Teklifte, yaklaşık 900 bine yakın küçük esnafı yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler bulunuyor.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi’nde yer alıp yasa gerektiren düzenlemeler için bu teklifin hazırlandığı belirtiliyor. Teklifin en öne çıkan ayrıntısı küçük esnafa vergi muafiyeti getirmesi oldu.

Yeni vergi paketi için çalışmalar hızlandırıldı. Haftaya Meclis’e sevk edilmesi beklenen paket kapsamında; kuaför, berber, terzi, ayakkabı tamircisi gibi basit usulde defter tutan esnaftan gelir vergisi alınmayacak.

Sayıları 1 milyona yaklaşan esnafın bu düzenlemeden yararlanması için yıllık cirosunun 240 bin liranın altında olması yeterli olacak. Vergi sistemini basitleştirip vatandaşın hayatını kolaylaştıracak paketin yeni detayları da ortaya çıktı.

Buna göre;Karavana dönüştürülen araçların vergileri indirilecek. Yerli üretim araçlardan karavana dönüştürülenlerin ayrıca desteklenmesi üzerinde de duruluyor.

Youtuber’lar başta olmak üzere internet üzerinde ders vererek ya da başka yöntemler ile gelir elde eden herkes %15’lik vergi ödeyecek.

İŞ ARAYANA 1.203 TL

Ülkemizde sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanların istihdama katılması çeşitli desteklerle teşvik ediliyor. Bu kapsamda verilen ‘istihdam yardımı’, iş arama ve bulma desteklerini içeriyor.

Sosyal yardım alan bir kişi, iş görüşmesine gitmesi halinde sağlık raporu, fotoğraf ve benzeri giderleri için 1 yıl içinde azami 3 kere 40 ila 100 lira yardım alabiliyor.

Ayrıca, sosyal yardım alan kişiye, işe yerleşmesi durumunda, aylık brüt asgari ücretin (asgari geçim indirimsiz tutar) 1/3’ü kadar nakdi yardım veriliyor. Bu yıl için bu tutar 1.103 TL. İşe yerleştirilenleri eğitim ve sağlık yardımları da kesilmiyor.

Cirosu 240 Bin TL’nin Altında Olan Esnaf Vergiden Muaf Olacak

Cirosu 240 bin TL‘nin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak. Küçük esnafa vergi muafiyeti yaklaşık olarak 900 bin esnafı kapsayacak.

Tarımsal Destekler Artık Vergiye Tabi Olmayacak

Çiftçiye vergi indirimi geliyor. Tarımsal destekten vergi kesintisi yapılması çok eleştiri konusu yapılıyordu fakat bu noktada da bir düzenleme var. Artık destekler vergiye tabi olmayacak ve vergi alınmayacaktır.

İnternet Üzerinden Para Kazananlara da Kolaylık Gelecek

İnternet üzerinden para kazananlara da kolaylık getiren bir düzenleme var. Özellikle YouTuber’lara vergi kolaylığı getiriliyor. Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğunu vardı bu kaldırılıyor.

Vergi mükellefi olacaklar yine ama banka onlara yatan parayı doğrudan stopajını kesecektir. Yani vergi sorumlusu banka olacak. Kişinin özel hesabı üzerinden stopaj kesilecektir.

Meslek Lisesi Öğrencilerinin Staj Ücreti Devlet Tarafından Ödenecek

Meslek lisesi stajyerlerinin işveren üzerindeki yükü kaldırılıyor. Meslek liselerine ara elemana teşvik edilmesi uygulamasında sanat okullarında okuyanlar iş yerlerinde staj yapıyorlar ve 767 TL veriliyordu ve bu paranın üçte 1’ini işveren tarafından ödeniyordu. Artık bu düzenleme ile tamamını devlet ödeyecek ve rakamın 1.000 TL‘ye çıkarılması öngörülüyor.

Kalfalıkla ilgili de lisedeki 9-10-11-12. sınıflar okuyup kalfalık yapanların aldığı rakam artırılacak ve yeni düzenleme ile bu öğrencilerin aldıkları kalfalık parasının üçte ikisini işveren ödüyordu artık tamamını devlet ödeyecek.

Geçici Vergi Beyannamesi Yılda 3 Kez Verilecek

Geçici vergi beyannameleri 3 ayda bir yılda 4 kez veriliyordu. Burada bir değişikliğe gidiliyor ve yılda 4 kere değil 3 kez beyanname verilecektir. Beyanname verme dönemleri ise 1 ay erkene çekiliyo

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2021-2022 (Kız 75 TL Erkek 50 TL)

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0