a
  • Sahra Haber
  • Genel
  • Gençlere Ücret-Tazminat Güvencesi! 31 Aralık’ta Başlıyor

Gençlere Ücret-Tazminat Güvencesi! 31 Aralık’ta Başlıyor

Gençlere ücret tazminat güvencesi! Esnek çalışmanın en yaygın şekillerinden olan kısmi süreli veya part-time çalışanların hafta tatili, yıllık ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma süreleri İş Kanunu’na giriyor. Gençleri yakından ilgilendiren part-time çalışmaya yönelik yasal düzenleme 31 Aralık tarihi itibari ile hayata geçirilecek! İşte detaylar.

Daha çok gençlerin tercihi olan part-time çalışmaya yönelik yasal düzenleme 31 Aralık’tan itibaren uygulanmaya başlayacak. Yeni düzenlemeyle çalışanlar hafta tatili, ücretli izin ve kıdem tazminatı hak edecek. Uzaktan çalışma mevzuatı, salgın döneminde yaygın şekilde kullanılan evden, uzaktan, vardiyalı, kısmi süreli çalışmayla birlikte yeni iş modelleri ile uyum sağlayacak şekilde düzenleniyor. İşte yasal düzenlemeye dair gelişmelerin detayları!

Milyonları İlgilendiren Yasal Düzenleme 31 Aralık’ta Başlıyor

Kanuna göre kıdem ve yıllık izne hak kazanmak için en az 1 yıl çalışma şartı bulunmaktadır. İşçi ve işveren ihtiyacına uygun iş sözleşmesi yapabiliyor. Kısmi süreli sözleşme haftada 30 saat ve altındaki süreler için yapılıyor. Türkiye, salgın döneminde yaygın şekilde kullanılan “kısmi süreli, evden, uzaktan, vardiyalı” çalışmanın ardından yeni nesil iş modelleri ile tanışacak.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren esnek çalışma modelleri, yapılacak yasal düzenlemeye ilişkin merak edilen diğer detaylar ise şu şekildedir:

Esnek Çalışma, Kısmi Süreli Çalışma Nedir?

Çalışanların mesai saatlerine göre hazırlanan sisteme esnek çalışma deniyor. Esnek çalışma içinde en yaygın olan, emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılana kısmi süreli çalışma deniyor. Örneğin, bir işyerinde emsal bir işçi haftada 45 saat çalışıyorsa, o işyeri için 30 saat ve daha altı yapılan çalışmalar kısma süreli çalışma kapsamına giriyor.

Kısmi Süreli Çalışmada Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

1 ay içinde kısmi süreleri olarak çalışılan toplam süre, günlük çalışma süresi kabul edilen 7.5 saate bölünür. Çıkan miktar üzerinden sigorta primi hesaplanır ve yatırılır.

Çocukların Yetiştirilme Döneminde Kısmi Süreli Çalışma Hakkı Var mı?

Analık hali durumunda izinlerin bitimi itibarıyla anne veya baba çocuğun ilköğretim çağına geldiği tarihe kadar kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir. Fakat bu talebin bir ay önce işverene bildirilmesi gerekmektedir. Eşlerden birinin çalışmaması durumunda ise, işe giden eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamaz.

Part-Time Çalışanların Yasal Hakları Nelerdir?

Kısmi süreli çalışanların sigorta bildirimleri çalıştıkları saatlerin güne çevrilmesiyle oluşan prim günleri esas alınarak yapılıyor. Hesaplama her bir 7.5 saatlik çalışma 1 gün kabul ediliyor. Çalışanların hafta tatili, ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerine ilişkin düzenleme yeni yıldan itibaren hayata geçirilecek.

Kısmi Süreli Çalışmada Ücret Nasıl Hesaplanır?

İş Kanunu’na göre kısmi çalışanın ücreti ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri tam süreli emsal personele göre çalıştığı süreyle sınırlı olarak ödenmeli. Aylık asgari ücret 30 güne bölünerek günlük asgari ücretin 7.5 saat olan normal günlük çalışma süresine bölünmesiyle saatlik asgari ücret hesaplanır, akdedilen sözleşme gereği çalışanın alacağı ücret belirlenir.

Türkiye’de Part-Time Çalışma Oranı Nedir?

İsviçre’de %40, birçok Avrupa ülkesinde %18 olan bu oran Türkiye’de %9’lardadır. Özellikle üniversiteli gençlerin part-time işler konusunda arayışları artmaktadır. Hem işsizliği azaltacak hem de üniversite yıllarında iş yaşamına girmeyi kolaylaştıracak bu esnek çalışma modeline yasal güvence yaygınlığını da artıracaktır.

Esnek Çalışmada Eksik Prim Günleri Tamamlanabilir mi?

Kısmi süreli çalışma sözleşmesi kapsamında ayda örnek vermek gerekirse; 12 gün prim yatırılan kişi, eksik günlerini iki yolla tamamlayabilir.Çalışmaya devam ettikleri dönemde eksik günleri tamamlamak isteyenler isteğe bağlı sigorta yaptırıp kalan 18 günün primini ayrıca ödeyebilir.

Bir diğer yöntemde de eksik günler için ileride, emekliliğe yakın bir tarihte borçlanmaya gidebilir.

Esnek Çalışmada Yıllık İzin Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

Kısmi süreli veya çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar iş sözleşmeleri devam ettiği sürece her yıl için hak ettikleri izinleri, bir sonraki yıl izin süresi içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanır. Örneğin;4 yıldır kısmi süreli çalışan bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı 14 gündür.

14 gün yıllık ücretli izin hesaplanırken hafta tatili günleri ayrıca dikkate alınır.

Kamuda da Esnek Çalışma Modelleri Yaygınlaşacak mı?

Salgınla mücadele sürecinde kısmi çalışmanın yaygınlaştığı kamu kurum ve kuruluşlarında da yeni istihdam modellerine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır. Uzaktan çalışma mevzuatı yeni iş modelleriyle uyum sağlayacak şekilde düzenlenmektedir. Dönüşümlü iş, dağıtılmış işgücü, ödünç iş ilişkisi, yıllık iş süreleri gibi uygulamalar devreye girecektir.

Yaşamımıza Girecek Yeni Nesil Çalışma Modellerine İlişkin Mevzuatta Ne Tür Değişiklikler Yapılacak?

Salgın döneminde hem kamu hem özel sektörde yaygın hale gelen uzaktan çalışma içinde “evde, uydu, komşu ve gezici büro” modellerinde roller tanımlanacak, sorumluluklar netleştirilecek. Birçok ülkede uygulanan dağıtılmış işgücü modeli, bölünmüş veya dönüşümlü iş paylaşımı, basit veya vasıflı kayan esnek iş süresi, ödünç iş ilişkisi, yoğunlaştırılmış iş haftası gibi iş modelleri de devreye girecektir.

Emekliliğe Yumuşak Geçiş Modeli Nedir?

Avrupa ülkelerinde yaygın şekilde uygulanan emekliliğe yumuşak geçiş modeli ile belirli bir yaştan sonra işçi azalan sürelerde istihdam edilmektedir. Emeklilik yaşına az kalan işçiye kalan iş süreleri sisteminde çok daha geniş olanaklar sunulmaktadır.

Yeni Çalışma Modellerinde Yasal Haklar Güvence Altına Alınacak mı?

Çalışanların hakları yasal olarak korunacak olup ücret ve çalışma koşulları net şekilde ortaya konulacaktır. Uzaktan çalışmada internet, bilgisayar, yazıcı ve cep telefonu verilmesi gibi tüm ayrıntılar sözleşmeler ile birlikte netleşecektir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cv Bank ile iş kapısı açılıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0