a
  • Sahra Haber
  • Gündem
  • Halide Edib’in bilinmeyen Prag bağlantısını Bağış ortaya çıkardı

Halide Edib’in bilinmeyen Prag bağlantısını Bağış ortaya çıkardı

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, bu haftaki videolu mesajında Çekya’daki gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, bu haftaki videolu mesajında Çekya’daki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Egemen Bağış videolu mesajında ; Prag ve Çek Cumhuriyeti Rehberi’nin basıldığını ve  Prag’a ulaştığını bildirdi.

Öte yandan Türk edebiyatı’nın önemli isimlerinden, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından olan Halide Edib Adıvar’ın Çekya’nın başkenti Prag bağlantısını ortaya çıkaran Egemen Bağış, “Çek Cumhuriyeti’nde Türk İzleri Haritası” adlı yeni projeleri hakkında yoğun çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Çekya’da Türkler ile ilgili yerler ve kişiler hakkında bilgiler yer alacağı belirtilen Egemen Bağış,“Atalarımızın bu topraklardaki varlıklarını öğrendikçe daha da heyecanlanıyoruz ve bu heyecanımıza sebep olan bilgileri kalıcı hale getirmek için bu haritayı hayata geçireceğiz.”  ifadelerini kullandı.

Halide Edib Adıvar’ın tablosu
Müsabakalar nedeniyle Çek Cumhuriyeti’nde bulunan  Paralimpik Masa Tenisi Milli Takımı sporcuların başarılarını da değinen Egemen Bağış’ın videolu mesajının tam metni şöyle:

Herkese Merhaba,

Keyifli bir hafta sonu diliyorum. 

Bu haftaki videomuzda sizlere geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişmeler ile ileriki günlerde gerçekleşecek yeni projelerimiz hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Ostrava temaslarımız sırasında otellerinde ziyaret ettiğimiz Paralimpik Masa Tenisi Milli Takımı sporcularımız önemli başarılara imza attı.

Czech Para Open 2021 müsabakalarında Class 11 de ilk üç sırayı paylaşan sporcularımız Ebru Acer, Sümeyra Türk, Sümeyye Şentürk ve 5. olan sporcumuz Lara Samsunlu’yu bir kez daha tebrik ediyoruz. 

Büyükelçiliğimizin de desteği ile 2020 yılında kurulan Çek-Türk Sosyal Yardımlaşma Derneği Çekya’nın Güney Moravya bölgesinde 24 Haziran’da gerçekleşen 6 kişinin ölümüne ve bir çok yerleşim yerinin hasar görmesine sebep olan kasırga sonrasında afet bölgesine 3 palet gıda yardımı gönderdi. Yardımları teslim alan Luzice ( Lujitse) kriz masası yetkilileri şükranlarını dile getirdiler. 

Bu vesile ile Türk yardımseverliğini bir kez daha gösteren başta Çek-Türk Sosyal Yardımlaşma Derneği  başkanı Mevlüt Güneş olmak üzere tüm dernek üyelerine ve güzel bir işbirliği sergileyen Brno’da kurulan Türk Çek Kültür İşbirliği Derneğinin yönetici ve üyelerine bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.

Daha önce duyurduğumuz Vatandaşlarımız için Prag ve Çek Cumhuriyeti rehberi projemizin tamamlandığını,rehberlerimizin basılıp Prag’a ulaştığını bildirmek istiyorum. Rehberlerimizin Çek Cumhuriyeti’nde yaşamakta olan ya da yeni gelecek olan vatandaşlarımıza gezilip görülecek yerlerden genel bilgilere,vergi uygulamalarından yatırımcılar için faydalı bilgilere kadar bir çok bilgiyi sunan rehberimizin basımında desteklerini esirgemeyen Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının değerli başkanı Sayın Abdullah Eren Bey’e bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.

Rehberimizden edinmek isteyen vatandaşlarımız Büyükelçilik konsolosluk birimine başvurabilirler. 


Sizlere yep yeni bir projemizden bahsetmek istiyorum. Çek Cumhuriyeti’nde Türk İzleri Haritası. 

Haritada Çekya’da Türkler ile ilgili yerler ve kişiler hakkında bilgiler yer alacak.

Bugüne kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün tedavi amacıyla Karlovy Vary’e gelişi,Nazım Hikmet’in Prag’da kaldığı dönem ile Galiçya cephesinde şehit olan askerlerimizin şehitlikleri dışında çok fazla bilgiye sahip değildik. Fakat verdiğimiz destekler ve çalışmalar ile her geçen gün yeni bilgilere ulaşıyoruz. Elbette ki atalarımızın bu topraklardaki varlıklarını öğrendikçe daha da heyecanlanıyoruz ve bu heyecanımıza sebep olan biligileri kalıcı hale getirmek için bu haritayı hayata geçireceğiz. 

Başta şehitlerimiz ve şehitliklerimiz ile ilgili çok önemli araştırmalar yapan ve sonbaharda çok önemli bir kaynak kitap çıkartacak olan Araştırmacı kardeşimiz Özgür Öztürk’ün bulduğu ilginç bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Biliyorsunuz ki Halide Edib Adıvar, Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında görev yapmış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak çavuş rütbesine sahip olmuştur. 

Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Türk edebiyatının en çok eser veren yazarlarındandır. Eserlerinde kadının eğitilmesine ve toplum içindeki konumuna özellikle yer vermiş, yazıları ile kadın hakları savunuculuğu yapmıştır. Çek Cumhuriyeti’nde yaşasayan bizleri daha çok ilgilendiren kısmı ise Halide Edib Adıvar’ın 1925 yılında Prag’a gelmiş olmasıdır. 

Eşiyle beraber o zamanki adıyla Çekoslovakya ya gelen Adıvar Prag’da bir müddet kaldıktan sonra yakın arkadaşı dünyaca ünlü Çek ressam Alfons Mucha’nın ( Muha ) davetlisi olarak Zbiroh şehrindeki Muha’nın yaşadığı şatoya geçmiştir. Burada Adıvar’ın bir fotoğrafını çeken Mucha tam 3 sene sonra fotoğrafa bakarak Adıvar’ın yağlı boya portresini yapmıştır.

Mucha’nın bu önemli çalışması Prag’da Mucha Foundation arşivlerinde bulunmaktadır. Bu portre ile ilgili de bazı tanıtım etkinlikleri planlamaktayız.

Bu haftaki gelişmeler bu şekilde. 

Haftaya Pazar tekrar görüşmek üzere iyi pazarlar. Sağlıcakla kalın

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bergama’nın vizyon projeleri için tanıtım

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0