a

Hayati Özcan Kabri Başında Anıldı

44 senelik Vatan Partili, Aydınlık hareketinin öncülerinden ve Aydınlık gazetesinin büyük emekçisi olan Hayati Özcan vefatının birinci yılında kabri başında anıldı.

Hayati Özcan için anma töreni düzenleyen Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı pazartesi günü Özcan’ın sevenleriyle kabrini ziyarete gittiler. Anma töreni İzmir Buca’daki Gökdere Mezarlığı’nda yapıldı.

‘HAYATİ ÖZCAN’IN MÜCADELESİ SÜRMEYE DEVAM EDİYOR’

Törene katılan Vatan Partisi MYK Üyesi ve İzmir İl Başkanı Çağdaş Cengiz, Hayati Özcan anısına konuşma yaptı. Cengiz, “Üretim devriminin gerçekleşeceği bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye için onların mücadelesi sürmeye devam eder. Bizler ölümün ötesindeki köye varma iradesini gösterenlerin kararlılığı ile bugün buradayız. O bizim için Türkiye için dünya için bayrak adamdır. Onun düşlediği Türkiye için insanlık için mücadelemizi sonsuza dek sürdüreceğimize bir kez daha söz veriyoruz” dedi.

Vatan Partisi MYK Üyesi Dr. Rifat Mutlu da anma törenindeydi. Yıllarca omuz omuza mücadele ettiği Özcan için Mutlu şunları söyledi:

“O bitmeyen bir enerjiydi. Partiye ilk gelen kapıyı en son kapatan oydu. Onun kadar çalışkan onun kadar partizan birini tanımadım. Yufka yürekli biriydi ama partiye vatana saldırı olduğu anda iki kanadını kaldıran bir kartaldı. O yanık sesiyle türküler söyleyince uyuyanlar uyanırdı, uyanık olanlar etrafına bakardı ne yapmak gerek diye”

‘VATAN PARTİSİ’NİN NASRETTİN HOCASI, KÖROĞLUSU, DADALOĞLUSUYDU’

Vatan Partisi Öncü Gençlik üyeleri de törendeydi. Gençlik adına konuşma yapan Öncü Gençlik İzmir İl Yöneticisi Ümit Çalışkan, “Hayatı Özcan ağabeyimiz örnek bir devrimci, eşsiz bir insandı. Hep heyecanlı, hep umutlu ve kararlıydı. Adeta halk hikayelerinden fırlamış gibiydi. Vatan Partisi’nin Nasrettin hocalarından, Köroğullarından, Dadaloğullarındandı” dedi.

Anmada Hayati Özcan’ın çalışma arkadaşları da vardı. Aydınlık gazetesi adına konuşma yapan Aydınlık Ege Bölge Müdürü Fikret Akfırat:

“Hayatı Özcan’ın bize bıraktığı miras nedir? Devrime partiye ve Türk milletine dair umudu. Türkiye’de dünyada çok köklü değişikliklerin yaşandığı bir dönemdeyiz. Artık söz ezilen dünya ülkelerinde! Türkiye’mizde de bir üretim devrimi atılımı içinde olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Bu irade ve bilinç bugün bize en fazla lazım olan bilinçtir. Hayati Özcan’dan bize miras kalan en önemli nokta işte bu bilinçtir”

Vatan Partisi üyeleri ve Aydınlık gazetesi emekçileri dışında anma töreninde Özcan’ın ailesi de vardı. Aile adına Hayati Özcan’ın damadı Kaan Yanıkgil konuşma yaptı. Yanıkgil, Hayati Özcan’ın son vasiyetinin mezarının başına ‘Çukurları dolduran Aydınlıkçılardı!’ yazılmasını istediğini söyledi.

Tören, kabre karanfil ve Aydınlık gazetesinin bırakılmasının ardından sona erdi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Yeni yıl, ‘sağlıklı’ başlangıçlara vesile olsun”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0