a

HEDEF BELİRLEME STRATEJİLERİ

Eğer başarılı olmak istiyorsak ilk yapmamız gereken neyi başarmak istediğimizi netleştirmek olmalı. Şimdi başarılı insanlardan modellenerek çıkarılan hedef belirleme stratejileri üzerinde çalışacağız. 

Eğer başarılı olmak istiyorsak ilk yapmamız gereken neyi başarmak istediğimizi netleştirmek olmalı. Şimdi başarılı insanlardan modellenerek çıkarılan hedef belirleme stratejileri üzerinde çalışacağız. 

Hedefiniz net olsun

Kendi kendinize tam olarak “neyi başarmak istiyorum?” sorusunu sorun ve istediklerinizi özgürce yazın. Beyin ikilem içinde verimli çalışmaz onun için hedefleriniz açık, net ve olumlu olsun.

Örneğin:

  • Bilgisayar mühendisliğinde Prof. olmak istiyorum.
  • Yüksek teknoloji üretim yapan fabrika kurmak istiyorum.
  • Sosyal psikoloji alanında araştırmalar yapıp kitap yazmak istiyorum.

Hedefimiz net olduğu zaman, daha kolay motive oluruz. Çünkü beynimiz ikilem yaşamaz. Mesela tatilde yaylaya mi yoksa denize mi gideceğinizi belirlemeden hangisine göre hazırlık yapacağımızı bilemeyeceğimiz gibi üniversiteye hazırlanan bir insan da nereyi istediğine karar veremezse hangisine göre hazırlanacağını bilemez, ikilem yaşar. İki hedef de içselleşmez. Bizim kültürümüzde bu konuya denk düşen güzel bir atasözü mevcuttur: Çatal kazık batmaz.

Şimdi kendi kendinize sorun; genellikle istediğiniz şeylere mi odaklanıyorsunuz, istemediğiniz şeylere mi? Eğer ki iflas etmek istemiyorum, mutsuz olmak istemiyorum, sınavı kaybetmek istemiyorum gibi negatif hedefleriniz varsa bu hedef sizi karamsarlığa itebilir.

Mesela, heyecanlanmayacağım dediğimizde beynimiz hiç farkında olmadan hemen heyecan duygusuna odaklanır ve daha çok heyecanlanırız. Bu konuyu seminerlerime katılanların iyi anlayabilmesi için şu örneği veririm: Hiç kimse kanguru görmesin (gözünde kanguru canlandırmasın) derim.

Şimdiye kadar görmedim diyen bir kişi çıktı. Ona sordum: Şimdiye kadar verdiğim seminerlerde sadece sen görmemeyi başarabildin. Bunu nasıl yaptığını bize anlatır mısın?” dediğimde, Kangurunun ne olduğunu bilmiyorum.” dedi.

Örneğin: ben sıradan bir doktor olmak istemiyorum dediğinizde zihninizde sıradan bir doktor görüntüsü canlanır ve o görüntü farkında olmadan sizi çeker ve hayatınızı ona göre şekillendirir. Ben Prof. Dr. Olmak istiyorum dediğinizde zihnimizde Prof. Dr. Görüntüsü canlanır ve o görüntü sizi çeker, hayatımızı ona göre şekillendirir.

Bu stratejiler çok etkili ve çok önemli olduğu için ayrıntılı anlatmaya çalıştım. Bunun için stratejileri bölerek kaleme alacağım. Bir sonraki stratejimizin başlığı “başarı için hayal gücünü doğru kullan” olacak.  Aklımıza “hedef belirledik ama ya gerçekleştiremezsek, hayal kırıklığı olmaz mı?” sorusu gelebilir. Bu sorunun cevabını ilerleyen yazılarımda değineceğim.

Şimdilik görüşmek üzere…

´ Azmi Özkan    

Psikoloji Bilim Uzmanı 

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

BAŞARI İÇİN HEDEFİN ÖNEMİ

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0