a
  • Sahra Haber
  • Gündem
  • Her işleri; ‘Saldım çayıra, Mevlam kayıra!’ Her işleri; ‘Muamma!’

Her işleri; ‘Saldım çayıra, Mevlam kayıra!’ Her işleri; ‘Muamma!’

AK PARTİ İZMİR İL BAŞKANI KEREM ALİ SÜREKLİ BUCA TÜNELLERİ AÇIKLAMASI

Bildiğiniz üzere; CHP’nin idaresindeki Büyükşehir Belediyesi neredeyse 3 yılı (Bin 60 günü)  geride bıraktı. Bu sürede 30-35 Milyar TL para harcadı. 3 yıl kısa bir zaman gibi görünse de belediyecilik açısından hiç kısa kabul edilmeyecek bir süredir; yani şehrin ve halkın ihtiyaçlarını karşılamak açısından oldukça uzun bir zaman. Uzun olmakla birlikte asla boşa geçirme lüksü taşımayan bir zaman!

Peki CHP’li Büyükşehir Belediyesi bu zaman diliminde hangi yatırımları yaptı, hangi hizmetleri verdi? Hangi vaatlerini yerine getirdi? İşte tam da burada söylemek zorundayız ki; ortada koskoca bir ‘hiç’ var! Her işleri ‘Saldım çayıra; Mevlam, kayıra’, her işleri ‘muamma’! Tıpkı şu anda önünde durduğumuz ‘Ekspres Yol’ gibi! Buca’yla Bornova-Otogar bağlantısını sağlayacak tüneller gibi!

Bir CHP klasiği;

‘Uzun hikâyeler ve hazin sonlar…’

Buca-Otogar bağlantı yolu tünelleri olarak bilinen bu projenin hikâyesi de böyle. Trafiğe nefes aldırmak için Buca Onat ve Adnan Menderes Caddelerini, Yeşildere ve Bornova Otogar kavşağına bağlayacak bağlantı yolu, tünel ve viyadükler yıllardır askıda bekliyor. Tam bir CHP klasiği! Uzun hikâyeler ve hazin sonlar!

İlk olarak 2015 yılında gündeme gelen ve ancak 2017 yılında ilk ihalesi yapılan projede, bu dönemde de hüsran yaşanıyor. 7.4 km bağlantı yolu ile devamında yer alan 2,5 km uzunluğundaki iki tüp tüneli kapsayan proje önce iki ayrı müteahhite ihale edilmiş. Bu ihalenin bedeli 155 Milyon TL. Ancak; ne hikmetse yüklenici firmalar 2019 yılında işi bırakmış, hak edişleri ödenmemiştir. Bu zaman içinde sadece yolun yüzde 68’i, tünelin ise 50 metresi tamamlanabildi. 2015 yılında başlayan hikâyede, 7 yılda gelinen nokta bu!

Bugüne gelelim. 2019 yılında Sayın Soyer; yeniden ihaleye çıkılacağını söylemişti, sonra kulaklarının üstüne yattılar yine. Şaşırmadık; buna gayet alışığız çünkü. 8 ay önce ise; kamuoyuna ‘Proje hızla devam ediyor, etap etap bitiriyoruz, yılbaşında viyadükler bitmiş olacak.’ açıklamasını yaptı. Yine boşa çıkan bir vaat ve viyadükler halen boynu bükük…. Trafiğe açılmamıştır. Ve son olarak; geçtiğimiz ağustos ayında yine ‘bir garip ihale’ gerçekleştirebildiler. 25 firmanın katıldığı açıklandı, ancak sonuç yine muamma!

Neden açıklamıyorlar?

Fatura yine İzmirliye çıkacak…

Buradan soruyoruz: 6 ay önce yaptıklarını söyledikleri ihalenin sonucunu neden kamuoyuyla paylaşmadılar? Bu belirsiz, tartışmalı işler CHP cephesinde alışık olduğumuz işler ve hayra alamet değil! Projenin maliyeti yattığı yerde artıyor; peki 7 yıllık ihmalin faturası kime çıkacak? Tabi ki İzmir’e ve İzmirliye. O gün yaklaşık 150 Milyon TL olan maliyet bugün belki de 1 Milyar TL’yi bulacak. Vatandaşın trafik çilesi, belli ki daha uzun yıllar devam edecek…

Ama en önemlisi; hiçbir iş yapmamaktan, üstünü örtmekten hicap duymamaları; rahatlıkları, vurdumduymazlıkları. Tıpkı; Buca Metrosu örneğinde olduğu gibi. Kurumu ve dolayısıyla İzmir’i 529 Milyon zarara uğrattığınız şaibeli bir ihale yapacaksınız; sonra da bunun açıklamasını yapmadan düğün dernek kuracaksınız! Hem de sizden önceki dönemin projesini; ‘benim tarihi eserim’ diyerek duyuracaksınız. Bu olacak şey değil… 529 Milyon TL fazla teklif veren firmaya verilen Buca Metrosu ihalesi, kamu vicdanında şerhlidir. Ve öyle tahmin ediyoruz ki o proje de aynı buradaki Buca tünelleri gibi hazin bir sona mahkûm edilecektir.

Görmezden geldikleri ya da bin takla atarak

engellemeye çalıştıkları projelerimiz, halkın hizmetinde…

Konak Tüneli orada … Hizmette….

Bir süre önce de işletmesini kendilerine, Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik. Yapacağız dediğimizde ağzı burun kıvırdılar. Önümüze birçok engel çıkardılar. Aştık… Yaptık… Bugün şehir içi trafiği rahatlatan yüz akı bir proje. 2 şeritli çift tüp uzunluğu 2.3 km olan 843.7 Milyon maliyetli tünelin yapımına 2012 Ocak ayında başlayıp; 2015 Mayıs’ında hizmete açtık.

Sabuncubeli Tüneli orada… 4,5 yıldır faaliyette…

2 şeritli, gidiş geliş tünel; 8.1 km, 1.2 Milyar TL’lik bir yatırım.  2015 yılının haziranında başladık. 2018 yılının haziranında vatandaşın hizmetindeydi. Gidiş geliş üç şeritli ve 1.9 km’lik Buruncuk Tüneli’ni 22 ayda tamamladık…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 metre karayolu tüneli bulunmamaktadır.

Demek ki; isteyince, niyetli olunca

ve çalışınca oluyor!

Kuzey Ege Otoyolu ona keza…

Ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda, 05 Nisan 2017 tarihinde temelleri atılan, bölgemizin en önemli deniz ticareti, sanayi ve turizm merkezlerine ulaşım mesafesini önemli ölçüde azaltan Kuzey Ege Otoyolu’nu 2,5 yılda tamamladık. 56 km otoyol ve 40 km bağlantı yolları olmak üzere toplam 96 km’de hizmet veriyor…

Düşünün ki; Dünyanın en uzun asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini 18 Mart 2017’de attık ve önümüzdeki 18 Mart’ta da inşallah açılışını yapacağız… Demek ki; isteyince, niyetli olunca ve çalışınca oluyor… AK Parti iktidarı hükümetleri tüm bunları ve daha nice dev yatırımı bir bir hayata geçirirken; CHP’li siyasetçiler ve belediye başkanları yerinde saymıştır, saymaktadır…

Hizmet yerine algı siyaseti;

iş yerine şov yapıyorlar!

CHP’li yerel idare, yıllardır algı siyasetine sığınarak bu şehre en büyük kötülüğü yapmaktadır. CHP’li Soyer ise, göreve geldiği günden bu yana sergilediği günü kurtarma çabasıyla yaptığı belediyecilikle anılacaktır. Tartışmalı, şaibeli işlerle anılacaktır. Çünkü; ne başlanan işe devam edebilme, ne yeni bir işe başlayabilme basiretini gösterememiştir.

Verdiği vaatler arasında, İzmir’in kentsel gelişimine yönelik tek bir maddesi için düğmeye basamamıştır. Yaptığı açılışların çoğu, kendinden önceki dönemin projeleridir. Açıklamaya muhtaç krizler yaratıp, açıklamadan kaçması, her krizde kamuoyunu yanıltmaya çalışması, devam ettiremediği işlerdeki karanlık ve belirsizlikler 2 yıl daha İzmir’in kâbusu olmaya devam edeceğini göstermektedir.  Her fırsatta, merkezi idarenin İzmir’e üvey evlat muamelesi yaptığını söylemesi de kendisini kurtaramayacaktır. Kral, çıplaktır…

Her bitirilemeyen ve başlanamayan işin;

her içi boş vaatlerinin takipçisiyiz…

Bugün burada; bu örneklerin sadece birisiyle ilgili çağrıda bulunuyoruz…

Buca – Otogar bağlantısını sağlayacak bu proje sadece biri…

İzmir’in dört bir yanı, bu örneklerle dolu…

Nefesimiz; kentsel dönüşümden, kentin temel sorunlarını çözecek, önünü açacak projelere kadar bir arpa boyu yol alamayan CHP’li yerel idarelerin ensesinde olacak…

Başlanıp bitirilemeyen her yatırımlarının başında nöbet tutacağız…

İzmir’i ve İzmir halkını zarara uğratacak her kararları her karanlık işlerinin takipçisi olacağız…

İzmir’i sudan bahanelerle oyalamalarına izin vermeyeceğiz…

Durmadan usanmadan, Hatırlatacağız…

Şimdi Buca ilçemizdeyiz… Ve şu iki soruyu tekrar etmek istiyoruz?

Buca tünellerinin 6 ay önce gerçekleştirdikleri yapım ihalesinin akıbeti nedir?

Başlama, tamamlama ve açılış için takvimleri var mıdır?

Buca Metrosu’nun temel atma töreninde, işin zarar ziyanına hiç değinmeden, hiç hicap duymaksızın hükümete yüklenerek itibarını kurtaracağını zanneden Soyer; 529 Milyonun açıklamasını yapmayı düşünüyor mudur?

İzmir’e yapılan bir ihanettir…

İzmir halkını kandırabileceklerini zannetmeleri ise tam bir gaflettir…

Birçok proje, garabet gibi; bitirilememiş işler abidesi gibi orta yerde durmaktadır.

Bu şehrin artık gerçekçi ve somut işler yapan bir belediyecilik anlayışına ihtiyacı vardır.

Ve bunun için geri sayım başlamıştır. AK Parti Belediyeciliği, onların yarattığı enkazı ayağa hızla kaldıracaktır…

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

AK Partili Nasır’dan Büyükşehir’e ‘Yatırımları engelliyor’ çıkışı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0