a

İkinci El Cep Telefonu Satışında Yeni Dönem!

İkinci el cep telefonu ve tablet satışı ile ilgili yeni gelişmeler açıklandı! Artık zorunlu oldu.. İkinci el telefon satışı ile ilgili tüm detaylara ulaşabilir ve yeni satış şartlarını görebilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı yenilenmiş ürünlerin satışı hakkındaki yönetmelikte yeni bir değişikliğe gitti. Buna göre, elektronik kimlik bilgisi bulunan cep telefonu, tablet vb. kullanılan ürünlerin yenilenebilmesi için en az bir sene öncesine ilişkin ses, kısa mesaj, data kullanım trafiğinin bulunması zorunlu olacaktır. İşte detaylar…

Cep Telefonu Satışında Yeni Dönem

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, yenilenen ürünlerin satışına ilişkin detaylar belirtilmektedir.

Buna düzenlemeye göre, yenileme işlemi yapılmadan ikinci el ticarete konu olan kullanılmış tablet, cep telefonlarının, tüketicinin kolaylıkla okuyup görebileceği ve malın mevcut durumunu, varsa yapılan işlemleri gösteren bilgilendirme etiketiyle satışının yapılması zorunlu tutulmuştur.

En Az 1 Yıl Öncesine İlişkin “Data, Ses ya da SMS Kullanım Trafiği” Şartı 

Yeni düzenlemeyle elektronik kimlik bilgisi bulunan kullanılmış malların yenilenebilmesi için en az bir sene öncesine ilişkin data, ses ya da SMS kullanım trafiğinin olması zorunlu olacaktır.

İkinci el veya yenilenmiş telefon ile beraber sıfır telefon da alabilirsiniz. Telefon almak istiyorum ama kredi kartım yok ne yapabilirim? diyenler için yeni fırsatlar geldi! Hemen elden taksitle telefon alma hakkında bilgi alabilirsiniz.Alıcı, onay alındığında tüketiciye ödemeyi yapacak veya yapılmasını sağlayacak.

Bununla beraber, yenileme yetki belgesi bulunmayanlar ise bu belgeye sahip firmalara bağlı yetkili alıcı ve satıcı vasfını taşımayanlar tarafından yenilenmiş ürün algısı oluşturacak şekilde reklam ve ticari uygulama yapılamayacak,

Yetkili alıcı, elektronik kimlik bilgisi bulunan kullanılmış malların en az bir yıl öncesine ilişkin ses, data veya kısa mesaj kullanım trafiği bulunduğunu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kaydı tarafından kontrol edecek.

Kullanılmış malın değerleme işlemini, malın kendisine teslim edildiği veya ulaştığı tarihi takip eden 3 iş günü içinde sonuçlandıracak olan yetkili alıcı, bu sürede tüketicinin söz konusu değerlemeyi kabul ettiğine ilişkin onayını yazılı olarak yada kalıcı veri olarak alacaktır.

Söz konusu merkez yenilediği kullanılmış malın sertifikalandırma işlemini, Türk Standartları Enstitüsü tarafından numaralandırılmış hologramlı sertifika formunu kullanarak, iletişim bilgileri, yenileme yetki belgesi ve ticari unvanı ve yenileme işlemine ilişkin bilgileri içeren karekodla güvenliğini sağlayacak şekilde yerine getirecek.

Merkez, yenileme faaliyetlerine ilişkin belirlenecek bilgi ve belgeleri bakanlığa bildirmek zorunda olacak.

Ödeme süresi, tüketiciye önceden bildirilmesi ve onayının alınması koşuluyla 3 iş gününe kadar uzatılabilecek.

Bu ödeme miktarı, tüketicinin yeni bir mal satın aldığı durumda, yeni malın fiyatından indirilebilecek.

Merkez, bu sertifikanın yenilenmiş ürünle birlikte yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla verilmesini sağlayacak.

Ayrıca, yenileme merkezi ilgili standartta belirlenen yenileme işlemini kendisi yapabileceği gibi ihtiyaç duyulması halinde yenileme yetki belgesi almış diğer merkezlerden de hizmet alabilecek.

Yenileme merkezi, sermaye şartı dışında yönetmelikteki diğer şartları sağlayan kendisine bağlı şubeler oluşturabilecek.

Bu şubeler için ayrıca yenileme yetki belgesi alınması zorunlu tutulacak.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye Üretim ve İhracatla Güçlü Büyümeyi Sürdürüyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0