a

İncir Üreticilerine 12.000 Adet Kerevet Dağıtılıyor

62 bin ton yaş incir üretimi ile ülkede 2. sırada yer alan İzmir’de; Tire, Beydağ, Kiraz ve Ödemiş üretiminin en önemli ilçeleri. 31 bin ton üretim miktarı ile İzmir’in incir üretiminin %50’sinin gerçekleştiği Tire ilçesinde incir üreticilerine, incir kurutma işleminin en önemli materyallerinden olan Kerevet dağıtımı gerçekleşti.

Dağıtımda incir üreticileriyle bir araya gelen İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen “Ege İhracatçı Birliklerimizin katkısıyla 2 yıldır uygulanmakta olan incir üreticilerimize kerevet dağıtımı için bugün Tire’deyiz. İlimizde toplamda 12 bin civarında bir kerevet dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden olan kuru incir ile ilgili Avrupa Birliği’nden alınan hızlı alarm bildirimlerinin önlenmesi, azaltılması, ihracata yönelik daha kaliteli ve güvenilir ürünlerin üretilmesi ile vatandaşlarımızın ve diğer ülke vatandaşlarının sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmalarını sağlamak amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri tarafından temin edilen 6 bin 750 adet plastik kurutma kerevetini incir üretiminin yoğun olduğu Tire, Beydağ, Ödemiş ve Kiraz ilçelerinde dağıtmaya başladık” dedi.

“İzmir Tarımının Gelişerek Yoluna Devam Etmesinde Hiçbir Engel Yok”

Çiftçilerden gelen yoğun talep ile kerevet dağıtımını tekrarladıklarını söyleyen Özen “Her projemizde destekleriyle yanımızda olan Ege İhracatçı Birliklerimiz sağ olsun bu projemizde de yanımızda.  İzmir Tarıma destek veren bu üretici örgütlerimiz noktasında çok şanslı bir şehir. Yine tarıma destek veren, mesai harcayan yerel yönetime sahip bir iliz. Bizler de, bu şehrin değerli üreticilerinin her koşulda yanında olmayı hedefleyen bir tarım teşkilatıyız. Tabii ki İzmir olarak en büyük şansımız hep söylediğimiz gibi bu memleketin, bu toprakların çocuğu olan, her aradığımızda, İzmirli üreticilerin şöyle bir sıkıntısı var dediğimizde canla başla dinleyen, mücadele eden, en kısa zamanda geri dönen bir Tarım ve Orman Bakanımız var. Tüm bunlara baktığımızda da İzmir Tarımının gelişerek yoluna devam etmesinde hiçbir engel yok” dedi.

Tire ilçesinde son 2 yılda yaklaşık 4 bin adet kerevetin üreticilere ücretsiz olarak dağıtıldığını belirten Özen “2020 yılında ilimizde incir üreticilerimize 4 ilçemizde toplamda 5 bin 250 adet, 2021 yılında ise 6 bin 750 adet olmak üzere toplamda 12 bin adet kerevet dağıtımı gerçekleştirdik. Her şart ve koşulda, her türlü destekle İzmirli üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

3 Yıl Geri Ödemesiz Faizsiz 75 Bin TL Son Başvuru 6 Ağustos 2021

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0