a

İş dünyası, Ukrayna-Rusya arasında barış istiyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali iki ülke ekonomisinin dışında başta Antalya olmak üzere Türkiye ekonomisini olumsuz etkilerken, sera üretim bölgelerinde sebze fiyatları ve ihracat ile turizm sektöründe erken rezervasyon talepleri düştü.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali iki ülke ekonomisinin dışında başta Antalya olmak üzere Türkiye ekonomisini olumsuz etkilerken, sera üretim bölgelerinde sebze fiyatları ve ihracat ile turizm sektöründe erken rezervasyon talepleri düştü.

Türkiye’nin tarım ve turizmde iki ana pazarı olan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın 7. gününde tüm sektörleri etkilemeye başladı. Ukrayna’ya yaş meyve sebze ihracatı için yola çıkan TIR’lar yarı yoldan dönüp başka ülkelere yönlendirildi. İhracatın yavaşlamasıyla birlikte Antalya Toptancı hallerinde sebze fiyatları düşmeye başladı. Turizm sektöründe ise bu ülkelerden erken rezervasyonlar da kesildi.

Yaş meyve sebze ihracatı durdu

Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Ukrayna’ya ihracatın durduğunu söyledi. Rusya’ya ise Rusya’ya ihracatın devam ettiğini kaydetti. Bazı ürünlerin Belarus üzerinden Ukrayna’ya gönderildiğini ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti.

‘’Antalya’dan günlük 30 TIR Ukrayna’ya gidiyordu. Şu anda bu ülkeye ihracat durdu. Domates fiyatları 16 liradan 5 ile 7,5 Liraya kadar düştü. Mayıs ayında fiyatlar daha fazla düşecek. Üretici, seralarda Kaliforniya biberini sökerek yerine domates ekmişti. İlkbahar ile birlikte üretim artacak. Domates fiyatları maliyetleri karşılamayacak. Fiyatların dengelenme şansı da yok. Bir an önce iki ülke arasındaki savaşın sona ermesini ve barışsın sağlanmasını bekliyoruz. İki ülke savaş yapıyor ama biz para tahsilatı yapamıyoruz. Önümüzdeki günlerde büyük sıkıntı yaşayacağız. Üretici ve ihracatçı perişan. Ukrayna’ya ihracat durdu, Rusya’da ise çok eksideyiz.’’ 

Üretici şaşkınlıkla izliyor

Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini şaşkınlıkla ve çaresizlikle izlediğini söyledi. Bölgeden ihracatın yüzde 70’inin Ukrayna ve Rusya’ya yapıldığını belirten Durdaş, olağanüstü bir hal yaşandığına dikkat çekti. Durdaş, ‘’ Bu ülkelerde havaalanları, AVM’ler gümrük kapıları kapalı. Zamanla yarışıyoruz. Antalya’dan bu ülkelere giden ve yoldan dönen TIR’ların yeniden Antalya gümrük kapısına geri dönmesi zaman alacaktı. Gümrükler Genel Müdürümüzle yaptığımız görüşmelerde Edirne Gümrük kapısında yeniden kontrol edilmesini sağladık. Böylece Ukrayna ve Rusya’ya giden TIR’lar Kosova, Romanya ve Bulgaristan gibi savaş olmayan ülke pazarlarına yönlendirildi. Şu anda 100’den fazla TIR bekliyor. (1 Mart itibariyle) Çünkü bu ülkelerde de bolluk var’’ dedi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın devam etmesinin Antalya’da üretici açısından hiç de iyi olmayacağını kaydeden Durdaş, şöyle konuştu.

‘’Türkiye’ye gelen 3 turistten 2’si bu ülkelerden. Kriz devam ederse fiyatlar çok düşecek. Şu an ürün toplatmıyoruz. Sipariş gelirse ürün toplatıyoruz. Pazar sıkıntı yaşanıyor. Mayıs ayında fiyatlar çok düşer. Nisan’ın 10’undan sonra fiyatlar tepetaklak olur.’’ 

TIR’lar kontak kapattı   

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, ’Rusya-Ukrayna savaşının çiftçiyi, tüccarı ve ihracatçıyı vurduğunu bildirdi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıt vermesi talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdiğini belirten Subaşı, ‘’İhracat kapıları kapandı, çiftçi perişan, ürünü ortada kaldı, hal esnafı perişan ihracat durdu, TIR’lar kontak kapattı, hal esnafı ve çiftçi kredilerini nasıl ödeyecek kara kara düşünüyor” dedi.

100’den fazla ülkeye ihracat

Türkiye’nin örtü altı yaş sebze ve meyve üretim merkezi Antalya’nın Toptancı Hal Kompleksi’nden, çiftçilerin ürettiği yaş sebze ve meyvelerin hem iç piyasaya hem de Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 100’ün üzerindeki ülkeye gönderildiğini anımsatan Subaşı, önergesinde özetle şu görüşlere yer verdi.

“Sera ve açık alan sebze üretimi toplamı yıllık 4,6 milyon ton olan Antalya, yıllık 1,5 milyon tonluk meyve üretimiyle de öne çıkıyor. Türkiye’nin en önemli tarım kenti Antalya, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik olarak başlattığı operasyondan ciddi bir şekilde etkilenmeye başlamıştır. 144 komisyoncu, 400’e yakın da tüccarın bulunduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi’nde ticaret durma noktasına geldi. Rusya ve Ukrayna’ya ihracat yapan TIR’lar kontak kapatarak hal içerisinde beklemeye başladı. Çiftçilerimizin ürünleri elinde kalıyor, alış fiyatları maliyeti karşılamadığı için çiftçi ürününü satamıyor. İlerleyen günlerde, ürünlerini yollara döken, toplamadan tarlasını süren çiftçilerimizin görüntü ve haberleriyle karşılaşabiliriz.” 

“Turizm barışı sever”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise Rusya’da erken rezervasyonlarda ciddi düşüşler yaşandığına dikkat çekti. Değerlendirme yapmak için Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta, haftanın atlatılması gerektiğini vurgulayan Atmaca, ‘’İki ülke arasındaki görüşmeleri çok yakından takip ediyoruz. Turizm barışı sever. İki ülkenin masadan el sıkışarak kalkmalarını bekliyoruz. Çünkü bu iki ülke turizmde en iyi pazarımız.  Rusya az olsa da Ukrayna pazarı tamamen biter. Bu savaş alışılmış bir savaş değil. Bu başka bir savaş. Turizm demek barış demek’’ dedi.

Önemli olan uçakların kalkması

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED ) önceki dönem başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Osman Ayık, erken rezervasyonların iptal edilmesinin sıkıntı yaratmayacağını,, asıl sorunun uçakların kalkmaması olduğunu söyledi. Ayık, ‘’Yaptırımlar nedeniyle uçaklar kalkmaz ise büyük sıkıntı yaşanır. Turizm sektörünün olmazsa olmazı uçaktır. Para transferi yapamazsanız bu işi de yapamazsınız. Tek dileğimiz Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin tatlıya bağlanması’’ diye konuştu.

Temkinli iyimserliği korumak lazım

Yönetim Danışmanı Feti Kuyucu, turizmde Türkiye’nin bir numaralı pazar olan Rusya’da, Rus bayraklı Türk Tur operatörlerinin uçaklarının yüzde 95’inin kiralama (leasing) olduğunu söyledi.

Kuyucu, dünya sivil havacılık sektörüne hakim olan Boing ve Airbus firmalarının da yaptırımlar nedeniyle bu uçakların Rusya’ya uçuşunu yasakladığına dikkat çekti.

Türkiye’nin gündeminde yer alan turizm sektöründe belirsizlik olduğunu vurgulayan Kuyucu, Rusya ve Ukrayna’da insanların ‘korunma’ derdinde olduğunu kaydetti.

Rusya yaptırımlarından en fazla Türkiye’nin etkileneceğini dile getiren Kuyucu, şöyle konuştu.

‘’2022 turizm sezonuna 35 milyar dolar döviz hedefiyle moralle hazırlanan ve büyük beklenti içinde olan Türkiye’de bütün planlar altüst oldu. Yaptırımların bu kadar ağır olacağı beklenmiyordu. Panik havası oldu. En çok etkilenen biz olacağız. Savaşın ve krizin devam etmesi halinde en fazla Antalya ve Ege bölgesi etkilenir. 2022 sezonu için 6-6,5 milyon Rus ve Ukraynalı turist bekleniyordu. Ukrayna büyüyen bir pazar ve Antalya’ya gelen turist sayısı 2 milyona yaklaşıyordu. Turizm pazarında Rusya ve Ukrayna yüzde 45 pazar payı oluşturuyor. Tek pazara bağımlı kalmak Akdeniz çanağında risk oluşturuyordu. Pazarnı çeşitlendirilmesi gerekiyordu. ABD ve AB’nin yaptırımları Rusya’nın belini daha da kırabilir. Buna rağmen Rusya’dan turistik hareketlerin Mayıs ayından itibaren başlayacağını düşünüyorum. Yüksek sezonda 1 Mayıs -31 Ekim tarihlerinde toplam 14 milyon yabancı gelmiş. Bunun 12 milyonu Antalya’yı tercih etmiş. Bu nedenle paniklemeye gerek yok. Paniğe kapılmadan mayıs ayına kadar sakin kalınmalı. Temkinli iyimserliği korumak lazım.’’

Rusya-Ukrayna savaşı kaygı verici

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirterek sonuçlarının Türk turizmini olumsuz etkileme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Güngör, ‘’İki ülke arasındaki geriliminin Türk turizmini olumsuz etkileme ihtimali çok yüksek. Acilen alternatif pazar seçenekleri oluşturulmaması durumunda zor bir turizm sezonu bizi bekliyor. Hem Rusya hem de Ukrayna pazarında rezervasyon iptallerinin oluşturacağı boşluğu kapatacak başka pazarlara ve seçeneklere yönelmeliyiz. Aksi bir durumda turizm sezonu için yeni bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalabiliriz’’ dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Eğitim Kart protokolü yenilendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0