a

İŞKUR ile okullara 10 bin TYP işçi alımı daha yapacak!

MEB tarafından istihdam müjdesi haberi geldi. MEB okullara TYP kapsamında 10 bin işçi alımı daha yapılacağını duyurdu. İŞKUR ile okullara 10 bin TYP işçi alımı daha yapacak! MEB 10 bin TYP alımı başvuruları ne zaman başlayacak? İşte son gelişmeler ve tüm merak edilenler haberimizde.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından okullara TYP’den temizlik elemanı alınacağı müjdesi geldi. İŞKUR üzerinden toplamda 10 bin TYP işçi istihdamı yapılacağının duyurulması üzerine adaylar gerekli şartları ve başvuru tarihi hakkında araştırmalar yapmaya başladı.

Okullara 10 bin TYP İşçi Alımı Daha Yapacak!

Meb BakanI Özer yaptığı açıklamada:

“10 bin daha TYP’den temizlik elemanımızı okullarımıza inşallah kavuşturacağız.” ifadelerine yer verdi. İŞKUR ile yapılacak TYP alımları ile adaylardan, kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, emekli ve malul aylığı almıyor olmak gibi belli başlı şartlar aranacak.

BAKAN ÖZER’DEN 10 BİN TYP’Lİ MÜJDESİ

Bakan Özer, MEB’in okullarda çalıştırılmak üzere İŞKUR üzerinden 10 bin TYP’li temizlik görevlisi alacakları müjdesini verdi.

MEB İŞKUR üzerinden okullara temizlik görevlisi kadrosunda 10 bin TYP çalışanı alacak. Milli Eğitim Bakanı Özer, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda açıkladı.

MEB TYP Başvuruları Ne Zaman?

MEB’in 2022 yılı bütçesinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki Bu rakamın geçen seneye göre düşük olduğunu söyleyen Özer, “Ama temizlikle ilgili her türlü desteğimizi okullarımıza gönderdik.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer,

“İkinci döneme temizlik elemanı takviye yapılması gerektiği ile ilgili sayın bakanımızla (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı) mutabık kaldık. Onun müjdesini de buradan vermek isterim. İkinci döneme 10 bin daha TYP’den temizlik elemanımızı okullarımıza inşallah kavuşturacağız.” bilgisini verdi

TYP Başvuru Nasıl Yapılır?

TYP Toplum yararına başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor.

TYP NEDİR?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek iş gücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

TYP’de haftalık çalışma süresi 45 saattir.

KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

Çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLİYOR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunuyor. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirleniyor.Noter kurası yöntemi,

Liste yöntemi,

Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

TYP’YE KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Typ başvuru yapabilecek kişiler:Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar.

TYP ÇALIŞANLARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TYP’li katılımcılara asgari ücret düzeyinde ödeme yapılıyor.

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANIYOR?Çevre temizliği

Kamusal altyapının yenilenmesi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması

Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

Ağaçlandırma

Park düzenlemeleri

Vadi ve dere ıslahı

Erozyon engelleme çalışmaları.

TYP UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır. 27.09.2017’de, 01.01.2018’den itibaren başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresinin sonradan uzatılamayacağına dair hüküm getirilmiştir.

KİMLER TYP’DEN YARARLANAMAZ?İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

Devam ettiği TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Karadeniz Öğrenciler’le coştu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0