a

İşsiz gençler ülkemiz adına ağır bir kayıptır

Saadet Partisi İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Kamil Kılıç, başka ülkelerin nüfusları ile yarışacak kadar genç işsizi olan Türkiye’de ekonominin şahlandığını iddia edebilmenin hayret verici olduğunu söyledi. Kılıç, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında ülkenin kronik sorunlarından olan genç işsizliğe ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Genç işsizliğin; üretimi sınırlayan, paylaşımda adaletsizliğe yol açan yanlış politikaların ürettiği bir sorun olduğunu belirten Muhammet Kamil Kılıç, “Genç işsizliğin bitirilmesine dair atılacak her bir adımın, sağlık, güvenlik, eğitim ve adalet alanlarındaki yükü ciddi biçimde azaltacağı bilinci ile hareket etmek zorundayız. Bunu bitirebilmenin yolu ise istatistikler üzerinde oynamalar yapmaktan değil, istihdamı arttırmaktan geçmektedir. Bir ekonomi için üretmeye yatkın, heyecanlı ve hareketli nüfusunun üçte birisinin işsiz olması ülkemiz adına ağır bir kayıptır.” dedi.

Genç işsizlik yüzde 34

Verilere göre her dört gençten birisinin işsiz olduğuna dikkat çeken Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Kılıç, “Bu oranın üzerine bir de iş bulma ümidini tümden yitirenler, iş başvurusu yapmasa da çalışmaya hazır olanların eklenmesiyle hesaplanan geniş tanımlı genç işsizliğinise yüzde 34’ün üzerinde olduğunu görüyoruz. Yani her üç gencimizden birisi işsizdir. Lisans ve yüksek lisans mezunu olmanın bir kıymetinin kalmadığı ve hatta doktora mezunu gençlerimizin bile iş bulamadığı bir süreci yaşamaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu. “Yıllarca emek verip lisans eğitimi aldıktan sonra görevine ataması yapılmayan öğretmen adaylarını, yüksek lisans mezunu mühendisleri ve doktora mezunu tarihçileri gündelik işlerde çalışmaya, inşaatta çalışmaya, garsonluk yapmaya zorlayan, onları psikolojik sorunlarla baş başa bırakan bu düzeni kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullanan Muhammet Kamil Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Saadet Partisi iktidarında, tek bir gencimiz dahi işsiz kalmayacaktır. Hayatının en güzel yıllarını ülkesine, milletine ve insanlığa nasıl yararlı olabilirim düşüncesi ile geçirecektir. Saadet Partisi İl Gençlik Kolları olarak takatimiz yettiğince bu ülkenin gençleri için mücadele etmeye devam edeceğiz.”           

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Koronavirüs’te Yeni Tedbir! HES Yerine Aşı Kartı Dönemi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0