a

İstanbul ve Bazı İllerde Orman Yasağı! 1 Ay Sürecek

Türkiye’nin güneyindeki orman yangınları sonrası bir çok şehirden art arda kararlar açıklandı. Son dakika açıklamasında bulunan İstanbul Valiliği, İstanbul’da orman yangınlarıyla mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar sebebi ile 30 Temmuz ve 31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girişlerin yasaklandığı belirtildi. Hangi ormanlara giriş çıkış yasağı getirildi, ne kadar sürecek, hangi illerde orman yasağı var? Tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Olağanüstü Hava Sebebi ile Yasaklar Geldi!

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada,

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgede mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava hallerinden dolayı, İstanbul’da orman yangınlarının artabileceği değerlendirildi. Milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korunmak amacıyla kararlar alınmıştır.bu Kararlar;

İstanbul İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında İstanbul’da il sınırları da dahil olmak üzere içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.

ORMAN YASAĞI GELEN İLLER

Gelen son dakika haberine göre Türkiye’nin güneyindeki orman yangınlarının ardından birçok ilde ormanlara girişler belirli bir tarihe kadar yasaklanmıştır. Orman yasağı gelen iller ise;

  • Çanakkale,
  • Gaziantep,
  • Balıkesir
  • Kocaeli,
  • Bursa
  • İstanbul’da ormanlara giriş bir ay boyunca yasaklandı.

İstanbul Valiliği Açıkladı. Yasaklar 31 Ağustos’a Kadar Sürecek

İstanbul Valiliği, İstanbul’da orman yangınları ile mücadele kapsamında artan sıcak ve kuvvetli rüzgar sebebiyle 30 Temmuz ve 31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmenin, orman çevresinde ve içerisinde mola vermenin, orman alanlarında piknik yapmanın yasaklandığını açıkladı.

Yangın sebebi ile yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için Maddi Yardım Başvuruları 2021 (TÜM DESTEKLER) hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yetkililerden Başkasının Girmesi Yasaklandı

  • İstanbul İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaklanmıştır.
  • Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek, mangal yapmak, piknik yapmak, ateş ve semaver yakmak kesinlikle yasaktır.
  • Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/Mahalleler başta olmak üzere;
  • Orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/mahalleler de dahil olmak üzere bağ, anız, bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

FOÇA KİTAP GÜNLERİ DEVAM EDİYOR

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0