a

İYİ PARTİ KARŞIYAKA İLÇE ”KADINA ŞİDDET” ÇIKARTMASI

Kadınların yüzyıllara dayanan şiddete ve hak ihlallerine karşı direnişinden yola çıkarak 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı farkındalık amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü olarak ilan edildi.


Kadına yönelik şiddet toplum içinde, özel hayatta, cinsiyete dayalı olarak kadının fiziksel,cinsel,psikolojik zarar görmesi ve acı çekmesi ile sonuçlanan; tehdit, baskı ve özgürlüğünün keyfi olarak engellenmesini kapsamaktadır.
Türkiye’de hergün vurulan ,öldürülen, başı taşla ezilen, namus cinayetine kurban giden, tecavüze uğrayan, nedeni belli olmadan intihar eden kadınların haberlerini izliyoruz.


Dünya’da yapılan istatistiklere göre kadına yönelik şiddet sıralamasında Türkiye son yıllarda üst sıralarda yer almaktadır. Türkiye’de 2021 yılında 256 Kadın Cinayete kurban gitti. Bunlardan daha birkaç gün önce başı taşla ezilerek öldürülen Ayşegül Aydın, kızının gözleri önünde öldürülerek Emine Bulut gibi medyaya yansıyan kadınlarımızın yanı sıra medyada isimleri yer almayan kadın cinayetlerinin olduğun’da bilinen bir gerçektir.


Kadına karşı şiddettin ortadan kaldırılması için, kadınların bilgilendirilmesi , yardım ve hizmete ulaşabilmelerinin arttırılması, kadına yönelik şiddeti etkin biçimde önleyerek yasaların çıkarılması, Kadınlara ve çocuklara dayanışma merkezi ve sığınma evleri açılmalı, kadın örgütleri desteklenmelidir.
Türk ceza yasasında Kadına yönelik işlenen suçlar tekrar gözden geçirilmelidir.
Genel Başkanımızın kadın olması, İYİ Parti olarak Kadına yönelik şiddete en büyük tepkiyi bizler vermekteyiz.
Kadına şiddete karşı yüreklerimizi birleştirmeliyiz. Peygamber efendimizin cennet anaların kadın’nın ayağı altındadır, sözünü unutmamalıyız.

Bugün burada Karşıyaka Çarşı da İlçe Başkanımız Av. Müjde Harput APAK’ la birlikte tüm İYİ kadınlarımız kadına şiddete karşı dimdik ayaktayız.

Muzeyyen Dolapoğlu
İYİ Parti Karşıyaka Kadın Politikaları Başkanı

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

BJK’lilerin katkılarıyla dar gelirli çocuklar için anlamlı proje

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0