a
  • Sahra Haber
  • Politika
  • İYİ Parti’den, AKM’nin İzmir Emniyet Müdürlüğüne kiralanmasına tepki

İYİ Parti’den, AKM’nin İzmir Emniyet Müdürlüğüne kiralanmasına tepki

Çıray, ”Polisiin ihtiyacı olan bir bina için kolaylıkla başka çözüm bulunabilecekken, İzmir’in çok önemli milli servetinin  polis merkezine dönüştürülmesinin altında art niyet aranacağını” söyledi. İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nin İzmir Emniyet Müdürlüğüne kiralanacağı iddialarıyla ilgili,  ”Bir sanat merkezinin devlet kurumuna dönüştürülmesi akla ve mantığa aykırıdır” dedi. 

Çıray,  İzmir’in sanat sembolü haline gelen  Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nin  5 yıllığına yılda 200 bin TL bedelle Emniyet Müdürlüğüne kiralanacak olmasına tepki gösterdi. ‘Polisiin ihtiyacı olan bir bina için kolaylıkla başka çözüm bulunabilecekken, İzmir’in çok önemli milli servetinin  polis merkezine dönüştürülmesinin altında art niyet aranacağını” savunan Çıray,  şunları kaydetti:

”Geçtiğimiz yıllarda İstanbul AKM uzunca bir süre ihmal edildi, tartışıldı ve yıkılmak istendi. 2016 yılında Melih Gökçek, Ankara AKM metro durağının durak isminden Atatürk’ü kaldırdı, hatta AKM’yi yıkmak istediği kamuoyuna da yansıdı. Şimdi de İzmir AKM’ye sıra geldi. Bu iktidarın Atatürk ismine alerjisi olduğu gibi,  Cumhuriyet döneminin ve sonrasının bütün kültürel mimarilerine, operaya, tiyatroya ve sanatın diğer tüm bileşenlerine karşı da bir alerjisi olduğu açık. Gelişmiş ülkeler kendi tarihi kültürel yapılarını muhafaza edebilmek için çok ciddi restorasyon ve koruma çalışmaları yaparlar. Sydney Opera Binası’nın, Milano La Scala’nın, Rio de Jenario Cidade das Artes’in tüm dünyada bilinen kültür ve sanat sembolleri olması tesadüf değildir. Polisimiz de, İzmirliler de en iyisini hak ediyor.”

”Karardan derhal vazgeçilmeli”

Çıray, İzmir’in en eski kültür merkezlerinden birinin Emniyet Müdürlüğü yapılarak kamu kurumuna dönüştürülmesinin aynı zamanda polisin de şanına uygun olmayacağını ifade ederek, ”Sanat ve kültür merkezleri; tiyatro salonları, amfi sistemleri, oturma düzenleri, sergi alanları, kulisler ve diğer pek çok bölümüyle çok özellikli  mimariye sahiptir. Bir sanat merkezinin devlet kurumuna dönüştürülmesi akla ve mantığa aykırıdır. Bir devlet kurumunu başka bir devlet kurumuna dönüştürebilirsiniz ancak sanat merkezi bu dönüşüm için uygun değildir” görüşünü dile getirdi. 

Ege Üniversitesinin, Atatürk Kültür Merkezi’ni dışarıdan da aldığı desteklerle 1980 yılında inşa ettiğini  hatırlatan Çıray, ”Şu anda bütçe problemleri yaşanıyorsa, Atatürk’ün bu yüce milleti sahtekar hocalardan kurtarıp aydın din insanları yetiştirmek ve din istismarının önüne geçmek için kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığının diğer pek çok bakanlığın ve kurumun bütçesinden daha yüksek olan 2022 bütçesinden kısılarak İçişleri Bakanlığının şanlı polisimiz için en uygun binayı bulması veya inşa etmesi için destek sağlanabilir” önerisinde bulundu. 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Sürekli’den sert çıkış…

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0