a

İzmir’in müziği yüz yıl sonra yeniden canlanıyor

‘Patika Rebetika Trio”; solist Özgür Ozan Demirel ( şair ve söz yazarı),   Bulgar tamburası ve Yunan Curasında Mutlu Boran (Kimya Mühendisi)ve  akustik gitarda Sertaç Adan’dan (elektrik elektronik mühendisi)  oluşuyor. 

İzmir’de yüz yıl önce yapılan müziği canlandırmak için yola çıkan “Patika Rebetiko Trio” , konserlerine başladı. 

İzmirli müzik aşığı üç genç; evlere kapanılan pandemi döneminde müzik çalışmaları yaparken, 1920 yıllarında İzmirli Türk, Ermeni ve Yunan müzisyenlerin besteleyip çaldığı ve o dönemde çok sevilen Rebetika türü müzikleri yeniden canlandırmaya karar verdi. Genç müzisyenler bu amaçla gece gündüz çalışarak bir grup kurdu. 

 ”Patika Rebetika Trio”; solist Özgür Ozan Demirel ( şair ve söz yazarı),   Bulgar tamburası ve Yunan Curasında Mutlu Boran (Kimya Mühendisi)ve  akustik gitarda Sertaç Adan’dan (elektrik elektronik mühendisi)  oluşuyor. 

Rebetika müziği mübadele ile İzmir’den bütün dünyaya yayılmış

Grubun Solisti Özgür Ozan Demirel, “Rebetiko, İzmir’den bütün dünyaya yayılan bir müzik ve yaşam kültürüdür. Öz İzmirlidir.  1920’li yıllarda bu müziği dinlemek için bütün dünyadan insanlar İzmir’e gelirlermiş. Mübadele ile bu müzik önce Yunanistan’a ve Amerika’ya sonra bütün dünyaya dağılmış ve yayılmış. O dönemde bu müziğe,  ‘göçün müziği’ diyenler olmuş. Rebetiko müziği,  9 Aralık 2017 tarihinde Unesco’nun ‘somut olmayan kültürel miras listesi’ne alındı.  Bu sayede bu müzik stili, enstrümanları  ve felsefesi uzun yıllar korunup yaşatılabilecek” dedi. 

İlk konserini geçtiğimiz günlerde veren ”Patika Rebetika Trio”, 26 şubat 2022 Cumartesi günü Konak Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ikinci konser için sahne alacak. 

 Grubun sahne aldığı Mechanic.incCafe Bar Rebetiko severlerle doluyor. Çalgı yapımcısı Ozan Özdemir de konserin sonlarına doğru, gruba Yunan santuru ile eşlik ediyor. 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İzmir’in müziği yüz yıl sonra yeniden canlanıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0